Pamięci DDR5 droższe niż sądzono. Przewidywania MSI

Trident Z5 DDR5
Trident Z5 DDR5
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | G.Skill
Przemysław Juraszek

21.10.2021 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesteśmy coraz bliżej premiery procesorów Intel Alder Lake więc producenci płyt głównych, chłodzeń oraz pamięci informują o nowych produktach wspierających nadchodzącą serię.

W przypadku pamięci to najpowszechniej dostępne będą standardowe moduły o taktowaniu 4800 MHz i opóźnieniach CL40-40-40. Będzie to wartość referencyjna dla wszystkich płyt głównych z chipsetem Z690. Tak samo jak w przypadku modułów DDR4 nowe procesory będą w stanie wykorzystać szybsze moduły z zacieśnionymi opóźnieniami, co da wymierny efekt np. w grach.

Warto jednak zaznaczyć, że te lepsze zestawy będą wyraźnie droższe oraz trudniej dostępne od typowych modułów tak jak ma to miejsce dzisiaj w przypadku DDR4. Wystarczy zobaczyć różnice pomiędzy bazowymi zestawami 3200 MHz, a sztukami np. 3600 MHz z timingami CL15-15-15 bądź 4133 MHz z opóźnieniami CL19-19-19.

Z dostępnych przecieków wynika, że na nowych Intelach będzie można podkręcić pamięci nawet do ~8000 MHz, a niektóre firmy będą sprzedawać zestawy już fabrycznie ustawione na 6600 MHz.

Niestety nie znamy cen, ale dobrą sugestię daje oficjalny wpis na blogu dokonany przez Sarę Lin z MSI (odkryty przez overclock3d.net). Firma zakłada, że nowy standard DDR5 będzie o 50 - 60 proc. droższy od DDR4, a zrównanie cen w normalnych warunkach zajęłoby 2 lata. Tymczasem dla porównania dotychczas nowe standardy pamięci były o 30 - 40 proc. droższe od poprzednich.

Czy zastosowanie modułów DDR5 w nowych procesorach przełoży się na wyższość nowego standardu nad DDR4? Na odpowiedź musimy poczekać do czasu przeprowadzenia niezależnych testów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)