Paszport covidowy w aplikacji mObywatel. Znamy więcej szczegółów

Paszport covidowy w aplikacji mObywatel. Znamy więcej szczegółów

Paszport szczepionkowy
Paszport szczepionkowy
Źródło zdjęć: © Getty Images
21.05.2021 18:49

Od dłuższego czasu wiadomo, że paszporty covidowe, czyli certyfikaty szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2, będą dostępne cyfrowo. Długo nie pojawiały się jednak żadne szczegóły na ten temat, ale teraz na sprawę rzucono nieco światła.

Jeszcze w styczniu minister Marek Zagórski powiedział, że trwają prace nad stworzeniem aplikacji, która miałaby przechowywać certyfikaty szczepień na koronawirusa. Nie wiadomo było jednak, czy będzie to nowa aplikacja, czy któraś z już dostępnych, np. ProteGo Safe.

Wiadomo było natomiast, że ma być mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta (IPK) i że zaświadczenie będzie można pobrać do aplikacji mObywatel. I faktycznie, taka funkcja jest już dostępna od lutego - dzięki temu każda osoba, która zaszczepiła się, może w łatwy sposób pobrać dwujęzyczne zaświadczenie, które można pokazać na granicy.

Na razie jednak wciąż trwają prace legislacyjne w sprawie kontrowersyjnych kodów QR. Już teraz cyfrowe zaświadczenie o szczepieniu zawiera imię, nazwisko, rodzaj szczepionki oraz kod QR. Jednak jak dowiedziała się redakcja serwisu Komputer Świat od Centrum e-Zdrowia, jednostki podlegającej Ministerstwu Zdrowia:

"Obecny kod QR jest na razie rozwiązaniem udostępnionym na potrzeby krajowe i odczytywanym przez aplikację Zaszczepieni." Obecnie trwają intensywne prace nad wdrożeniem zielonego zaświadczenia cyfrowego, które jest rozwiązaniem unijnym".

Cenrum e-Zdrowia potwierdziło również, że Polska zadeklarowała udział w pilotażowym programie certyfikatów szczepień, do którego dołączy już 1 czerwca. Kod QR zielonego zaświadczenia cyfrowego będzie dostępny w aplikacji mObywatel, podobnie jak teraz zaświadczenie o szczepieniu.

Informacja jest o tyle dobra, że nie będziemy potrzebować dodatkowej aplikacji, jako paszportu covidowego. Jednak wciąż pozostaje wiele kontrowersyjnych kwestii, jak chociażby, czy paszport covidowy jest zgodny z RODO.

Aplikację mObywatel możecie pobrać na urządzenia z system Android lub iOS z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (130)