PatchCleaner: posprzątaj po instalowaniu i aktualizowaniu programów

PatchCleaner: posprzątaj po instalowaniu i aktualizowaniu programów02.12.2017 18:33
PatchCleaner: posprzątaj po instalowaniu i aktualizowaniu programów

Podczas instalowania i aktualizowania aplikacji, Windows zapisuje na dysku komputera pliki, które później mogą być wykorzystywane do kolejnej aktualizacji, wgrania łatki czy odinstalowania oprogramowania. Pliki te przechowywane są w ukrytym folderze, który z czasem „puchnie” coraz bardziej, pochłaniając coraz więcej przestrzeni. Część zajętego miejsca można jednak odzyskać, a pomoże w tym program PatchCleaner.

Dane, które są pozostałościami po działaniu instalatora, przechowywane są w plikach o formacie .msi lub .msp. Windows trzyma je w ukrytym folderze na dysku systemowym – C:\Windows\Installer. Generalnie te pliki są ważne, ponieważ mogą być wykorzystywane podczas kolejnych aktualizacji czy odinstalowania programów, a ręczne usunięcie całej zawartości folderu Installer, skończy się potrzebą ponownej instalacji Windowsa.

C:\Windows\Installer
C:\Windows\Installer

Z czasem jednak, wraz z kolejnymi aktualizacjami, pozostają pliki, które nie będą już wykorzystane. Marnują one wyłącznie miejsce na dysku komputera. Przy dyskach o dużej pojemności straty kilkuset megabajtów raczej nie odczujemy, ale w urządzeniach z dyskami SSD, które często mają około 120 GB pojemności, warto starać się o każdy wolny megabajt.

Pozbyć się zbędnych plików z folderu Installer pozwala PatchCleaner. To lekki, prosty program, który dostępny jest za darmo. Użytkownik otrzymuje dwie funkcje – przeniesienie nieużywanych plików, co jest zalecane przez twórców programu lub ich całkowite usunięcie, bez możliwości odzyskania.

350207360109078465

PatchCleaner w celu „zaznaczenia” właściwych plików, wykorzystuje listę aktualnych instalatorów i poprawek, która przechowywana jest przez Windows. Po zdobyciu listy, porównuje jej zawartość z zawartością folderu Installer. Wszystko co znajduje się w folderze, a nie jest wymienione na liście, uznawane jest za niepotrzebne i zależnie od naszej woli, może zostać przeniesione lub usunięte. PatchCleaner może się pomylić, więc najbezpieczniej korzystać jest właśnie z opcji przeniesienia.

350207360109209537

Podczas uruchamiania, odbywa się skanowanie plików. Skanowanie trwa krótko i umożliwia od razu po włączeniu, zarządzanie niepotrzebnymi plikami. Dodatkowo dostępna jest lista, która pozwala przejrzeć pliki – zobaczyć ich nazwę, do jakiego programu należą i ile zajmują. Program jest kompatybilny z Windowsem 7 i nowszymi wersjami. Działa na wersjach 32 i 64-bitowych.

Oczywiście PatchCleaner znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)