Pegasus. Systemem inwigilacyjnym zainteresował się nawet ONZ

Pegasus. Systemem inwigilacyjnym zainteresował się nawet ONZ

Pegasus może służyć do inwigilacji przeciwników politycznych.
Pegasus może służyć do inwigilacji przeciwników politycznych.
Źródło zdjęć: © Getty Images | NurPhoto
16.08.2021 09:50

Płynące z wielu państw niepokojące wieści dotyczące oprogramowania Pegasus, nie pozostały bez echa na arenie międzynarodowej. Grupa ekspertów powołanych przez ONZ wezwała do wprowadzenia moratorium na sprzedaż technologii szpiegowskich.

W wydanym kilka dni temu oświadczeniu eksperci ONZ przyznali, że pozostają "głęboko zaniepokojeni, że do monitorowania, zastraszania i uciszania obrońców praw człowieka, dziennikarzy i przeciwników politycznych wykorzystuje się wysoce wyrafinowane, inwazyjne narzędzia". Tym samym, organ wezwał do wstrzymania dystrybucji technologii umożliwiających inwigilację.

Rekomendacja odnosi się do wszelkich systemów szpiegowskich, ale nie ulega wątpliwości, że głównym powodem jej wydania stał się głośny przypadek oprogramowania Pegasus. Produkt izraelskiej firmy NSO Group wywołał szereg skandali, jako narzędzie służące do inwigilowania komputerów i telefonów czołowych dziennikarzy, aktywistów i polityków, w tym samego Emmanuela Macrona.

Polski rząd nieoficjalnie również nabył kontrowersyjną technologię, oddając ją w ręce Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Biegli ONZ pod kierownictwem sprawozdawczyni Irene Khan, przypomnieli, że ta kwestia była już przez nich podnoszona w 2019 roku, w ramach Raportu Specjalnego Sprawozdawcy w sprawie Wolności Opinii i Wypowiedzi. Wtedy społeczność międzynarodowa nie zwróciła na ostrzeżenia większej uwagi. Sytuacja zmieniła się tego lata, kiedy organizacja Amnesty International ujawniła skalę naruszeń i inwigilacji, a służby Izraela wszczęły oficjalne dochodzenie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Izrael do pełnej transparentności i ujawnienia wszelkich kroków podjętych w celu zbadania działalności NSO Group. "Obowiązkiem państw jest sprawdzenie, czy takie firmy nie sprzedają, ani nie przekazują rządom i innym podmiotom żadnych technologii, które mogłyby posłużyć do naruszenia praw człowieka. (…) Po raz kolejny wzywamy społeczność międzynarodową do opracowania solidnych ram regulacyjnych w celu zapobiegania i łagodzenia negatywnego wpływu technologii na prawa człowieka, a tymczasowo do przyjęcia moratorium na ich sprzedaż" – czytamy w podsumowaniu oświadczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ONZ: Pegasus: Human rights-compliant laws needed to regulate spyware.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)