Permadelete bezpowrotnie usunie pliki z talerzowych dysków twardych

Permadelete bezpowrotnie usunie pliki z talerzowych dysków twardych

Permadelete bezpowrotnie usunie pliki z talerzowych dysków twardych
Oskar Ziomek
20.02.2017 22:41

Bezpowrotne kasowanie danych z dysków to temat, który często zwraca uwagę użytkowników komputera. Pojawiać się może choćby przy okazji pożyczania znajomym zewnętrznego dysku twardego lub odsprzedaży komputera. Najczęściej nie chcemy wtedy, aby dane, które znajdowały się niegdyś na nośnikach pamięci, mogły zostać łatwo odzyskane. Wówczas z pomocą przychodzą aplikacje do skutecznego ich kasowania. Nowością na rynku jest Permadelete – ciekawy program z otwartym źródłem, który w chwili obecnej pozostaje w wersji rozwojowej.

Pomimo funkcjonowania jako wersja beta, już teraz aplikacja prezentuje się dobrze, a jej działanie jest stabilne. Pierwsze co rzuca się jednak w oczy, to bardzo prosty interfejs. Uznajemy to za zaletę: program jest po prostu wygodny i łatwy w obsłudze.

Kasowanie plików można zrealizować na kilka sposobów. Pierwszy, tradycyjny, to skorzystanie z eksploratora, który wywołamy przyciskami w programie. Na tym etapie wskazać można zarówno pojedyncze pliki lub całe katalogi. Innym, najczęściej łatwiejszym sposobem, będzie skorzystanie z opcji drag&drop – pliki wystarczy bowiem przeciągnąć myszą na obszar roboczy programu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ciekawą opcją (o ile nie zrezygnowaliśmy z niej na etapie instalacji) jest także możliwość skorzystania z wywołania programu z poziomu opcji Wyślij do w Eksploratorze Windows. To pozycja, którą znajdziemy w menu kontekstowym, po kliknięciu na wybrany plik w systemie prawym przyciskiem myszy.

Permadelete kasuje pliki korzystając z metody nadpisywania danych. Sprawdzi się ona dobrze w przypadku tradycyjnych, talerzowych dysków HDD. Co ciekawe, aplikacja samodzielnie rozpozna, jeśli pliki, które powierzymy jej działaniu zapisane są na półprzewodnikowych dyskach SSD. W tym przypadku, z uwagi na specyfikę działania sterowników kontrolujących pracę kości pamięci w dyskach tego rodzaju, dokumenty kasowane będą w tradycyjny sposób: program usunie jedynie informacje o ich istnieniu, podobnie, jak zrobiłby to sam Windows.

Aplikacja Permadelete jest oczywiście dostępna do pobrania z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)