phpBB 3.0.12 wydane po roku prac

phpBB 3.0.12 wydane po roku prac
Redakcja

01.10.2013 09:34

Pomimo tego, że sieci społecznościowe nadal rozpychają się łokciami i przejmują wielu użytkowników, fora internetowe nie umarły i ciągle mają się dobrze. Świetnym przykładem jest tutaj forum dobrychprogramów, skupiające ponad 200 tysięcy użytkowników i zawierające blisko trzy miliony postów. Aby forum zaistniało, potrzebny jest odpowiedni skrypt, najczęściej wykorzystujący język PHP. Przykładem takiego skryptu jest phpBB, który po roku od publikacji ostatniej wersji, doczekał się aktualizacji.

Silnik phpBB zadebiutował w 2002 roku i od tego czasu zdobył tak wielką popularność, że już na dobre zapisał się w historii kreowania Internetu jaki znamy. Darmowy, udostępniany na licencji GNU GPL skrypt był i nadal jest dobrą alternatywą dla płatnych tworów takich jak vBulletin oraz Invision Power Board, tym bardziej po tym, jak zmieniły one model rozliczeniowy z dożywotniego na roczne subskrypcje aktualizacji. Oferuje on wsparcie dla rejestracji, podział na zagnieżdżone działy i kategorie, formatowanie wiadomości przy pomocy języka BBCode, awatarów, załączników czy też subskrybowanie tematów oraz działów. Skrypt ten to również bardzo zaawansowane zarządzanie uprawnieniami użytkowników, system szablonów z własną logiką, oraz wsparcie dla wielu baz danych, w tym bardzo popularnego MySQL.

Obraz

Najnowsza wersja, oznaczona 3.0.12 to wydanie skierowane na poprawę zauważonych błędów oraz drobne zmiany. Nie doczekamy się tutaj rewolucji, ale raczej spokojnej ewolucji. Najważniejszą ze zmian jest bez wątpienia wsparcie dla indeksów pełnotekstowych w wypadku tabel InnoDB w wypadku stosowania MySQL 5.6 lub MariaDB 10.0. Jest to bardzo ważna zmiana, ponieważ skrypt ten nie udostępnia stosowania mechanizmu wyszukiwania korzystającego bezpośrednio z tabel postów i tematów. W efekcie administratorzy musieli decydować się albo na korzystanie z wolniejszych i narażonych na uszkodzenia tabel MyISAM, albo użycie natywnego, sztucznego tworzenia indeksów, który jednak pochłaniał ogromną ilość miejsca w bazie, szybko przekraczając tą zarezerwowaną przez rzeczywiste posty. Ponadto dokonano zmian w kodzie, aby był on kompatybilny z nowymi wersjami PHP (5.4 oraz 5.5), uaktualniona została również lista robotów indeksujących fora. Nie zabrakło licznych poprawek zgłoszonych przez użytkowników błędów.

Nowa odsłona phpBB to jak widać nic rewolucyjnego, ale dalsza stabilizacja gałęzi 3.0. Użytkownicy oczekujący naprawdę sporych zmian powinni zacząć szykować się do publikacji wersji 3.1, która wprowadzi m.in. szerokie użycie technologii AJAX. Do tej pory phpBB było dosyć „konserwatywnym” skryptem. Wystarczy przypomnieć, że dopiero po licznych apelach użytkowników pojawiła się w nim opcja szybkiej odpowiedzi w widoku tematu... na skutek takich „drobnostek” silnik ten, pomimo swoich licznych zalet, traci pozycję na rzecz bardziej efektownych rozwiązań, takich jak MyBB. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zgłoszenia własnego pomysłu w ramach otworzonego jakiś czas temu phpBB Ideas. Wszystkie paczki tj. zawierające pełny skrypt, tylko zmienione pliki, oraz automatyczny pakiet aktualizacyjny są dostępne na oficjalnej stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)