phpMyAdmin obchodzi 15. urodziny

phpMyAdmin obchodzi 15. urodziny

Redakcja
09.09.2013 23:25, aktualizacja: 10.09.2013 00:07

Gdy 9 września 1998 roku Tobias Ratshiller opublikował pierwszą wersję swojego projektu phpMyAdmin 0.9.0, z pewnością nie podejrzewał, że stanie się on na przestrzeni lat tak popularny. Czym jest phpMyAdmin? Jest to zbiór narzędzi napisanych w języku PHP, który pozwala na administrację i zarządzanie bazą danych MySQL za pomocą przeglądarki internetowej. Projekt obchodzi właśnie swoje 15. urodziny.

350041357877929921

Chociaż projekt w 2000 roku został zawieszony, szybko powrócono do prac nad nim. Obecnie można go znaleźć w repozytoriach wielu dystrybucji Linuksa, jest również czymś oczywistym w wypadku hostingu wirtualnego. Dzięki phpMyAdminowi praca z bazą danych została znacznie ułatwiona, nie wymaga już bowiem pracy w interfejsie tekstowym, a wiele operacji takich jak tworzenie, usuwanie i edycję baz danych, tabel czy użytkowników można wykonać bez znajomości języka SQL.

Aplikacja oprócz obsługi bazy pozwala m.in. na eksport danych do plików różnego typu (np. CSV, PDF), tworzenie wykresów na podstawie danych z monitora serwera bazodanowego, czy też globalne wyszukiwanie. Niewątpliwym krokiem naprzód jest opublikowana w tym roku wersja 4.0, która zerwała z elementami iframe, a także położyła znacznie większy nacisk na użycie Javascriptu (Ajax).

Z okazji urodzin, zespół tworzący projekt postanowił pochwalić się pewnymi liczbami z nim związanymi. Skrypt jest pobierany ponad 200 tysięcy razy każdego miesiąca, dostępny w 72 językach, składa się z ponad pół miliona linii kodu. W jego bezpośrednie tworzenie zaangażowało się 669 osób, co przekłada się na 136 lat pracy pojedynczej osoby, oraz łączny koszt prawie 7,5 miliona dolarów. Paczkę zawierającą pliki pakietu można pobrać z oficjalnej strony phpMyAdmina, tam również znaleźć można w pełni funkcjonalne demo.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)