Piaskownica Firefoksa teraz izoluje również wtyczki takie jak Adobe Flash

Piaskownica Firefoksa teraz izoluje również wtyczki takie jak Adobe Flash

Piaskownica Firefoksa teraz izoluje również wtyczki takie jak Adobe Flash
Redakcja
26.01.2015 12:45

Ostatnia wersja testowa przeglądarki Mozilla Firefox z kanałów Aurora i Nightly umożliwia jeszcze lepszą ochronę użytkownika. Programistom tworzącym tę aplikację udało się rozwiązać pewne problemy i w efekcie lisek otrzymał opcję włączenia piaskownicy dla wtyczek NPAPI takich jak np. Adobe Flash. Jest to kolejny etap wdrażania sandboxa w tej przeglądarce.

Pierwsza implementacja piaskownicy pojawiła się w wydaniu testowym jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku. Wdrożone przez Mozillę rozwiązanie nie jest zupełnie nowe, bo fundacja postanowiła wykorzystać otwarty kod udostępniony przez Google, zamiast wynajdywać swoje własne koło. Tamta implementacja dotyczyła treści, czyli otwartych przez użytkownika kart. Ich izolacja ma na celu zwiększenie zarówno bezpieczeństwa, jak i stabilności aplikacji. Teraz rozwiązanie to jest dostępne także dla zewnętrznych wtyczek, które jak wiadomo, są bardzo częstym źródłem zarówno ataków na użytkowników jak i awarii przeglądarek internetowych.

Obraz

Piaskownica izolująca wtyczki jest domyślnie wyłączona, ale możemy ją włączyć w Firefoksie Nightly i Aurora. Wystarczy przejść na stronę about:config, a następnie zmienić wartość wpisu dom.ipc.plugins.sandbox.default na true. Spowoduje to włączenie piaskownicy dla wszystkich wtyczek, jakie są dostępne w przeglądarce. Gdyby zaburzało to działanie jakiejś z nich, możliwe jest włączanie piaskownicy tylko wybiórczo dla określonych przez użytkownika dodatków. Aby tego dokonać konieczne jest stworzenie nowych wpisów o nazwie dom.ipc.plugins.sandbox.NAZWA. Potrzebne do tego nazwy możemy z kolei odszukać wpisując w pole wyszukiwania plugin.state, wtedy wyświetlona zostanie ich lista z odpowiednimi nazwami, do wykorzystania w tworzeniu własnych wpisów dla piaskownicy. Po wykonaniu wszystkich operacji powinniśmy zamknąć, a następnie ponownie uruchomić przeglądarkę. Od tego momentu wtyczki działają w piaskownicy – ich uprawnienia są ograniczone, a ewentualna awaria nie powinna wpływać negatywnie na całą przeglądarkę.

Warto dodać, że po uruchomieniu sandboxa automatycznie wyłączony zostaje Protected Mode we Flashu dla Firefoksa. Tryb ten pojawił się w połowie 2012 roku i miał na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez nałożenie na wtyczkę restrykcji i zablokowanie jej dostępu do wrażliwych zasobów przeglądarki. Podobne rozwiązanie zastosowano wcześniej w czytniku Adobe Reader X. Po uruchomieniu piaskownicy nie jest ono już potrzebne, a nawet może doprowadzać całość do nieprawidłowego działania. Piaskownica jest domyślnie wyłączona, ponieważ potrzebne są jej dalsze testy, w szczególności dotyczące wymaganych uprawnień konkretnych wtyczek. Całość nie wpływa na projekt Electrolysis, czyli działanie kart w osobnych procesach, które niebawem znacznie przyśpieszy działanie Firefoksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)