Pierwsza darmowa wersja programu, w którym montowano „Jak zostać Królem”

29.05.2012 14:21, aktual.: 30.05.2012 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lightworks to obecnie jedyny darmowy system montażu filmów przeznaczony dla profesjonalistów. Oprogramowanie ma za sobą ponad 20 lat tradycji i było wykorzystane przy produkcji wielu kultowych pozycji („Jak zostać królem”, „Waleczne Serce”, „Pulp Fiction”…), a od dwóch lat trwają prace nad udostępnieniem go na wiele platforma na zasadach wolnego oprogramowania w ramach projektu Lightworks Open Source. Wersja dla Windows dojrzała już do statusu stabilnej.

Lightworks 11 to nie tylko dostępny za darmo pakiet do montażu znany od prawie ćwierć wieku, to również trochę nowości. Na liście znalazł się między innymi system automatycznego tworzenia kopii zapasowych (kamieni milowych) z możliwością szybkiego przywracania. Taka kopia zapisywana jest domyślnie co 10 operacji, ale parametry mechanizmu można zmienić. Projekty można udostępniać na różnych przestrzeniach współdzielonych (Media Spaces), na przykład na dyskach sieciowych, z poziomu programu. Dodano również nowe zastosowania dla metody przeciągnij-upuść oraz możliwość precyzyjnego przycinania klipów z poziomu klawiatury numerycznej. Ponadto w Lightworks 11 można teraz manipulować napisami wkomponowanymi w film (czcionka, umiejscowienie w kadrze, cienie, efekty) oraz pracować z filmami stereoskopowymi.

Wydania dla Linuksa i OS X rozwijają się dużo wolniej, ale firma EditShare, która kupiła Lightworks w 2009 roku, zapewnia, że stara się wprowadzić oprogramowanie na wszystkie platformy. W kwietniu widzieliśmy jego zalążek dla Linuksa.

Lightworks 11 dla Windowsa można pobrać z naszego portalu w dziale Programy -> Multimedia -> Tworzenie i edycja filmów. Lightworks jest dostępny również w bogatszej wersji Pro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)