Pierwsze smartfony z 5G już za rok, ale czy w Polsce jesteśmy na nie gotowi?

Pierwsze smartfony z 5G już za rok, ale czy w Polsce jesteśmy na nie gotowi?

Pierwsze smartfony z 5G już za rok, ale czy w Polsce jesteśmy na nie gotowi?
09.02.2018 10:45

Następny rok na rynku smartfonów zapowiada się wyjątkowo interesująco ze względu na dwie technologie – diamentowe wyświetlacze i rozpowszechnianie się technologii 5G. Komórkowe połączenia z Internetem staną się znacznie szybsze, mniej zawodne, a oferowane możliwości sprawią, że rzadziej będziemy sięgać po Wi-Fi.

Jak informuje Mashable, kilku głównych producentów smartfonów ogłosiło, że w 2019 roku zamierza oferować modele wspierające 5G. Wśród firm są: HTC, LG, Sony i OPPO. Jako jedni z pierwszych zastosują wydajny modem Qualcomm Snapdragon X50. Wszystkich producentów łącznie jest 19. W ich gronie można oczekiwać Samsunga, Apple i pozostałych z czołówki, którzy z pewnością nie odpuszczą sobie bycia wśród pierwszych z 5G.

Zaznaczyć trzeba, że smartfony ze wsparciem 5G będą mogły być wykorzystane, jeśli operator sieci komórkowej zapewni odpowiednią infrastrukturę. Qualcomm donosi, że 19 operatorów ogłosiło chęć wdrożenia 5G. AT&T, Verizon czy Sprint mają w 2019 roku testować 5G z wykorzystaniem modemu Snapdragon X50. Zanim jednak korzystanie z 5G stanie się bardziej powszechne, muszą zostać przeprowadzone testy oraz musi zostać wdrożony odpowiedni sprzęt. Eksperci przewidują, że najbardziej optymistyczną datą jest 2020 rok.

Kiedy sieć 5G będzie dostępna w Polsce?

Jak podaje Business Insider Polska, Ministerstwo Cyfryzacji chce, by Polska znalazła się wśród pierwszych krajów z 5G. Już w tym roku mają ruszyć testy sieci 5G, a do 2020 roku resort zamierza wyznaczyć jedno duże miasto, w którym sieć 5G będzie działała na zasadach komercyjnych. Z kolei do 2025 roku sieć ma objąć wszystkie miasta i główne szlaki transportowe.

Na sieć 5G mają zostać przeznaczone częstotliwości z pasma 700 MHz. Ich przydzielenie pomiędzy operatorów komórkowych ma nastąpić za 2 lata, a w 2021 roku rozdysponowane zostaną zakresy 3,4-3,8 GHz i powyżej 26 GHz.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)