Plasma 5.4 – KDE stawia na ładniejszy, bardziej dopracowany pulpit

Plasma 5.4 – KDE stawia na ładniejszy, bardziej dopracowany pulpit

Plasma 5.4 – KDE stawia na ładniejszy, bardziej dopracowany pulpit
26.08.2015 09:58, aktualizacja: 26.08.2015 12:58

Deweloperzy środowiska KDE ogłosili ukończenie prac nadpulpitem Plasma w wersji 5.4. Kolejne wydanie z linii 5.x niczym niezaskakuje – przynosi po prostu sporo ulepszeń dla najbardziejmodularnego i elastycznego graficznego interfejsu użytkownika, jakiudało się zbudować. Co szczególnie jednak ważne, Plasma 5.4 jestsporo stabilniejsza od poprzedniego wydania i można się spodziewać,że stanie się domyślnym pulpitem w planowanych na jesieńwydaniach zorientowanych na KDE dystrybucji Linuksa.

Lista zmian i poprawek liczy kilkadziesiąt pozycji. Najważniejszez nich to jednak wprowadzenie pełnego wsparcia dla monitorów owysokim DPI, wprowadzenie nowego apletu do kontroli głośnościdźwięku (teraz pozwala na sterowanie przez Pulse Audio wszystkimiurządzeniami i strumieniami), dodanie historii operacji do paneluKRunnera i rozbudowanie apletu sieciowego (pokazuje ładne wykresuruchu sieciowego oraz obsługuje dwa nowe typy połączeń po VPN).

Pulpit Plasmy w nowej odsłonie
Pulpit Plasmy w nowej odsłonie

Plasma 5.4 to także zupełnie nowy zestaw ikon Breeze. Jest ichponad 1400 – i estetycznie całkiem dobrze wpisują się wewzornictwo tego pulpitu, choć pewnie wiele osób będzie jekrytykować tak samo, jak krytykowało „cukierkowe” ikony zrodziny Oxygen. Co istotne, nowe ikony zobaczymy nie tylko waplikacjach KDE, ale też w popularnych aplikacjach spoza tegośrodowiska, tj. Firefoksie, LibreOffice i Inkscape. Jeśli siękomuś zestaw ten nie podoba, to cóż, zmiana ikon w KDE to kilkakliknięć, alternatywne pakiety dostępne są w repozytoriachonline.

Nowe ikonki Breeze
Nowe ikonki Breeze

Wiele kontrowersji wzbudziło dodanie nowego launcheraoprogramowania dla KDE. Application Dashboard kojarzy się wieluludziom z ekranem startowym Windows 8, a to dla wielu jest powodem doautomatycznego potępienia. Trzeba jednak podkreślić, że tenpełnoekranowy launcher jest czymś kompletnie opcjonalnym i powstałz myślą o komputerach osobistych i tabletach z ekranami dotykowymi,na których klasyczne menu startowe nie jest zbyt wygodne. Co więcej,w przeciwieństwie do ekranu startowego Windows 8, ten pełnoekranowylauncher jest spójną częścią pulpitu Plasma.

Nowy pełnoekranowy launcher aplikacji
Nowy pełnoekranowy launcher aplikacji

Pomniejsze, a warte uwagi poprawki dotyczą menu startowego, któredziała znacznie szybciej i w którym do ulubionych możemy dodawaćteraz wszystko, włącznie z dokumentami czy kontaktami zkomunikatora, frameworka komunikacyjnego Telepathy, który pokazujeteraz fotki kontaktów i ich dostępność oraz menedżera zadań,który lepiej sortuje listę uruchomionych procesów i potrafi zrobićdla procesu jego ikonkę uruchomieniową. Pojawił się też nowymenedżer konfiguracji monitorów, który ułatwi pracę z większąliczbą wyświetlaczy.

Zmiany zaszły w tym wydaniu także pod maską: przede wszystkimto pierwsza Plasma, które może działać bezpośrednio jako sesjanowego linuksowego serwera grafiki Wayland. Możliwości względemX.org są ograniczone, budowano interfejs dla Waylanda póki co zmyślą o mobilnej wersji Plasmy, należy więc traktować to jakorozwiązanie do testów dla zainteresowanych użytkowników. NowaPlasma ma także skromniejsze wymogi co do pamięci, bez problemuuruchamia się nawet w maszynie wirtualnej z 512 MB RAM. Znacznieprzyspieszyło w niej wyszukiwanie lokalne dzięki poprawkom wbackendzie Baloo.

Pełna lista zmian wprowadzonych w wydaniu 5.4 znajduje się nastronachKDE. Dostępność pakietów dla swoich dystrybucji możeciesprawdzić na wikiprojektu. Zainteresowanym wersją LiveCD do przetestowaniapulpitu polecamy obraz ISO z OpenSUSETumbleweed, na dziś wydaje się najlepszym nośnikiem nowejPlasmy.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)