PlayStation 3 odchodzi na emeryturę – czy emulator RCPS3 je zastąpi?

PlayStation 3 odchodzi na emeryturę – czy emulator RCPS3 je zastąpi?

22.03.2017 14:07, aktual.: 23.03.2017 08:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

PlayStation 3, jedna z najciekawszych konsol jakie kiedykolwiekstworzono, odchodzi na emeryturę. Japońskie media potwierdziły, żeostatni jej model, CECH-4300C(znany jako SuperSlim), będzie produkowany tylko do końca marca.Później wszystkim tym, którzy chcieliby zagrać w coś z bogatejbiblioteki gier tej maszyny, pozostanie rozejrzeć się po rynkuwtórnym – albo zainteresować emulacją.

Ostatni model PS3 wprowadzony został na rynek w sierpniu 2014roku, jako ostatnia modernizacja „staroszkolnej” konsoli do gier.Były to jednak inne czasy niż dziś, konsola miała oferować takiesame możliwości od swojej premiery po sam koniec. Tak więc odczasów wydania pierwszej, „grubej” PS3, w której procesorgłówny Cell i procesor graficzny RSX były wykonane w procesie 90nm, pod względem architektury i wydajności nic się nie zmieniło. Jednak dzięki miniaturyzacji czipów udało się znaczącozmniejszyć zużycie energii – ostatnie modele, w których CPU iGPU były wykonane w procesach odpowiednio 45 i 40 nm, korzystałyjuż z zasilacza nie 380W, lecz 190W.

Obraz

W 2017 roku PlayStation 3 SuperSlim jest już jednak maszynąmocno przestarzałą, ograniczoną przede wszystkim bardzo skromnąilością RAM (256 MB + 256 MB dla GPU). Twórcy tych ostatnichwielkich gier na PlayStation 3, Uncharted 3 i The Last of Us, czynilicuda, by uruchomić je pomimo tych ograniczeń. Dalej już iść sięnie da. Kolejne aktualizacje firmware z czasem przestały cokolwiekwnosić, można powiedzieć, że były wydawane tylko po to, byutrudnić życie piratom, którzy od czasów złamania firmware 3.55mieli w zasadzie pełną swobodę w uruchamianiu na swoich konsolachwszystkiego, co im się podoba – także niezależnegooprogramowania (homebrew)/

Przez ponad 10 lat swojej obecności na rynku, na PS3 wydano ponad1400 gier na płytach Blu-ray (z czego ponad 440 było stworzonychtylko dla PS3). Listę tę uzupełnia ponad 800 gier dostępnych dopobrania tylko z PlayStation Store, oraz około 500 gier dostępnychtam gier dla PlayStation i PlayStation 2, które zostałyzaadoptowane na nowszą konsolę. Czy to wszystko teraz przepadnie?

Emulacja na ratunek

O ile pierwsze modele PlayStation 3 nieźle sobie radziły zemulacją PlayStation 2 (wykorzystywały w tym celu koprocesorEmotion Engine, który zniknął z modeli późniejszych), to jużPlayStation 4 wobec gier z PlayStation 3 było bezsilne – unikatowaarchitektura procesora Cell była nie do odtworzenia na słabym wsumie CPU produkcji AMD. Rozwiązaniem Sony był streaminggier przez usługę PlayStation Now – przygotowano w tym celuspecjalną serwerową wersję konsoli, która na jednej płyciemieściła odpowiedniki ośmiu normalnych konsol. Na nich touruchamiano gry dla subskrybentów usługi, a całość działała natyle nieźle (przy dobrym łączu internetowym), że właściwie niebyło widać różnicy względem lokalnego uruchamiania.

PlayStation Now jest jednak dość drogie, dostępne jedynie nakilku rynkach… i zdane na kaprysy Sony. Taka emulacja nikogo niezadowoli. Największą nadzieją na ocalenie dziedzictwa PlayStation3 jest obecnie opensource’owy emulatorRPCS3. Dwóch programistów, DH i Hykem, zdołało zrobić coś,co wszystkim wydawało się niemożliwe – w 2011 roku odtworzyliarchitekturę PS3 w oprogramowaniu. Stąd droga grania była bardzodługa, przez wiele lat możliwe było jedynie uruchamianie prostychaplikacji homebrew i najprostszych oficjalnie wydanych gier.

RPCS3 - Demon's Souls with PPU Interpreter and OpenGL on i7-5820K

Od zeszłego roku sporo się jednak zmieniło – w wypadkuostatnich wydań RPCS3 można już mówić o pewnej dojrzałości.Emulator zaczął już sobie radzić z wielowątkowością gier,potrafi bez problemów zainstalować oryginalne firmware Sony, i conajważniejsze dla graczy, potrafi uruchomić już ponad setkę gier.Dysponując odpowiednio wydajnym pecetem, można się spodziewać ichpłynnego działania. Ostatnim wielkim sukcesem jest uruchomienie gryDemon’s Souls– „ekskluzywu” na PS3.

Wymagania sprzętowe nie są małe. Działający na 64-bitowym Windowsie lubLinuksie emulator wymaga co najmniej procesora Core i5 Sandy Bridgelub AMD FX z obsługą rozszerzeń SSE3 i karty graficznejwspierającej OpenGL 4.3 lub nowszej (czyli co najmniej GeForce zserii 400 lub Radeon HD5000) oraz 8 GB RAM. Warto w miarę możliwościwykorzystać sterowniki grafiki z wsparciem dla API Vulkan – RPCS3ma już działający dobrze backend dla Vulkana, pozwalający nauzyskanie wyraźnie większej płynności w grach.

W przyszłości wsparcie RCPS3 dla gier może być tylko lepsze.Deweloperzy emulatora niedawno ogłosili, że udało im się uzyskaćpoprzez Patreona kwotę ponad tysiącadolarów miesięcznie. Z takimi pieniędzmi mogą oni bardziejzaangażować się w prace na rozwojem swojego projektu, tak by zczasem był w stanie uruchomić bardziej zaawansowane gry.

Wersję emulatora RCPS3 na Windowsa znajdziecie w naszej bazieoprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)