PlayStation Classic złamane, można uruchomić dowolne gry. Szkolny błąd programistów Sony

PlayStation Classic złamane, można uruchomić dowolne gry. Szkolny błąd programistów Sony

Źródło: Materiały prasowe Sony
Źródło: Materiały prasowe Sony
Piotr Urbaniak
07.12.2018 10:19

Oficjalnie PlayStation Classic ukazało się w sklepach 3 grudnia. Jak wiadomo, jest to retro konsola wyposażona w kolekcję 20 pre-instalowanych gier, której teoretycznie nie da się rozbudować. Ale tylko teoretycznie, bo oto w kilka dni po premierze crackerzy znaleźli odpowiednią furtkę. Przy czym w istocie rzeczy nie zrobili nic nadzwyczajnego. Szkolny błąd popełniło Sony.

Jak wiadomo, PlayStation Classic wykorzystuje open source'owy emulator PCSX ReARMed. Ten nominalnie uruchamia kopie zapasowe gier z obrazów płyt, w formatach takich jak ISO, IMG czy BIN/CUE. Chcąc zabezpieczyć konsolę przed piratami, programiści zaszyfrowali dane w pamięci. Problem w tym, że użyli do tego doskonale znanego oprogramowania GNU Privacy Guard, nie zabezpieczając dostatecznie klucza prywatnego.

W rezultacie z łatwością wykonano i odczytano dump zawartości pamięci, co prowadzi zarazem do możliwości podmiany fabrycznych gier na inne, całkowicie dowolne.

Playstation classic hack complete.I can play any games from my shelf.

Co zrozumiałe, przeróbka nie jest bezinwazyjna. Wymaga wlutowania się w kość eMMC z czytnikiem kart pamięci lub koncentratorem USB. Niemniej dla kogoś, kto ma podstawowe pojęcie o elektronice i radzi sobie z obsługą lutownicy, nie jest to nadzwyczaj skomplikowana operacja.

Osobną kwestię stanowi, że łamanie PlayStation Classic to raczej sztuka dla sztuki. Konsolka ma dość słaby procesor MediaTek MT8167A, przez co – delikatnie mówiąc – nie jest najlepszym możliwym emulatorem kultowego „szaraka”. Aby zatuszować spadki klatek, firma z Tokio posłużyła się grami w systemie PAL, z limitem 50 kl./s, co i tak powoduje spowolnienia i nieprzyjemne rwanie obrazu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)