Pliki CorelDRAW w LibreOffice — da się?

Pliki CorelDRAW w LibreOffice — da się?

02.02.2012 17:18, aktualizacja: 03.02.2012 10:39

Zamknięty format pliku stosowany przez CorelDRAW od lat jest zmorą korzystających z otwartego oprogramowania, zaraz obok plików z Microsoft Office. O ile te drugie Microsoft w końcu otworzył, prace nad formatem Corela nie idą zbyt szybko. Właściwie było kilka lat, kiedy nie posuwały się w ogóle.

Dotąd jedynym narzędziem, które umożliwiało jakąkolwiek pracę z plikami CorelDRAW był UniConverter, który jednak zatrzymał się na poziomie odczytania stron, krzywych, strzałek i wypełnień z plików. Nad możliwością odczytywania plików Corela rozpoczął pracę zespół pracujący nad LibreOffice. Waśnie powstaje biblioteka napisana w C++, która umożliwi umieszczanie obrazów zapisanych w CorelDRAW jako obiektów OLE w dokumentach. Już widać pierwsze efekty pracy i być może na fali popularności LibreOffice tym razem uda się w pełni rozpracować wektorowy format Corela.

Podobnie jak rozwijany właśnie parser plików Visio, libcdr ma dostarczyć możliwość tłumaczenia plików CDR do formatu SVG i umieszczania ich w dokumentach. Obecnie biblioteka radzi sobie z plikami zapisanymi przez wersje od 7 do 13 CorelDRAW i odczytuje z nich podstawowe kształty i niektóre typy wypełnień. Prawdopodobnie nie będzie możliwe odczytywanie kształtów, których nie ma w formacie SVG (prostokąt z nie wszystkimi rogami zaokrąglonymi) i mogą być problemy z przestrzenią CMYK, ale być może te problemy zostaną rozwiązane przez opracowywany właśnie format SVG2.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)