Po łatce na lukę w procesorze awarie Windowsa? Jest na to łatka usuwająca łatkę!

Po łatce na lukę w procesorze awarie Windowsa? Jest na to łatka usuwająca łatkę!

Po łatce na lukę w procesorze awarie Windowsa? Jest na to łatka usuwająca łatkę!
29.01.2018 11:56

Nie tylko Linus Torvalds mawątpliwości co do jakości zabezpieczeń przed atakiem Spectre.W ostatnią sobotę Microsoft wydał aktualizację KB4078130,której zadaniem jest usunięcie łatki chroniącej przed drugąwersją wykorzystywanej w tym ataku podatności, tj. Branch TargetInjection. Po tym, jak trafiła ona do użytkowników w drugi wtorekstycznia, wiele systemów odnotowało poważne problemy zestabilnością pracy komputera. Jeśli i Wy zauważyliście znacznywzrost awaryjności systemu operacyjnego, powinniście zainstalowaćKB4078130 na własną rękę, łatka usuwająca łatkę nie jestbowiem instalowana automatycznie przez Windows Update.

Łatanie podatności na Meltdown i Spectre to same problemy,widoczne od wydania styczniowych biuletynów bezpieczeństwa.Już pierwsza łatka KB4056892,mająca uodpornić komputery z procesorami Intela na atak Meltdown,przyniosła niebieskie ekrany śmierci u użytkownikówkorzystających z niegotowych na nią wersji antywirusa. Potemkonieczne stało się wycofanie łatek wydanych na znacznietrudniejsze do obsłużenia Spectre dla komputerów z procesoramiAMD – tu też obserwowano awarie najgrubszego kalibru.

Intel w końcu przyznał, że odnotowywane są większe niżoczekiwane liczby restartów i innego nieprzewidywalnego zachowania,polecającklientom by zaprzestali wdrażania aktualnej wersji mikrokodu napodatnych procesorach – to znaczy na wszystkich procesorach, RedHat w ogóle zaś zrezygnował z dostarczenia łatek Intela i poleciłswoim klientom zwrócić się do producentów serwerów.

Jak pozbyć się łatki na Spectre?

Microsoftowi w końcu udało się poprawić łatki i wznowił ichdystrybucję na systemy z procesorami AMD, ale najwyraźniejcałkowitej gwarancji stabilności dać nie może. W Microsoft UpdateCatalog opublikowano bowiem łatkę KB4078130, której jedynymzadaniem jest dezaktywacja łatki chroniącej przez atakiem BranchTarget Injection, tj. Spectre v2. Dostępna jest ona dla wszystkichwspieranych wersji Windowsa, zarówno klienckich jak i serwerowych –jednak tylko na życzenie użytkownika.

Jeśli więc zauważyliście, że po zainstalowaniu styczniowychłatek bezpieczeństwa Windows działa gorzej, możecie pobrać izainstalować KB4078130 bezpośrednio z katalogu MicrosoftUpdate. Plik .exe ma tylko 24 KB.

Dla tych, którzy nie chcą instalować łatek usuwających łatkiz Microsoft Update, mamy alternatywne rozwiązanie: programikInSpectre,dostępny w naszej bazie oprogramowania na Windowsa. To najlepszechyba obecnie narzędzie do sprawdzenia podatności na ataki Meltdowni Spectre, działające bez dostępu do Internetu, pozwalająceocenić wpływ łatek na wydajność systemu, i co najważniejsze –włączyć i wyłączyć zabezpieczenia.

350209494020024257

Niechętni jakimkolwiek programikom i łatkom mogą samodzielniedostać się do Rejestru. Na powyższym zrzucie ekranu widzicielokalizację właściwości FeatureSettingsOverride iFeatureSettingsOverrideMask, które pozwalają włączać i wyłączaćłatki na Spectre. Aby wyłączyć łatki na Spectre, należy wkonsoli systemu (CMD albo PowerShell) wydać polecenia:

reg add"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverride /tREG_DWORD /d 1 /f reg add"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverrideMask /tREG_DWORD /d 1 /f

Aby przywrócić działanie łatek na Spectre, należy wydaćpolecenia:

reg add"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverride /tREG_DWORD /d 0 /f reg add"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management" /v FeatureSettingsOverrideMask /tREG_DWORD /d 1 /f

Oczywiście jeśli nie macie żadnych problemów ze swoim PC postyczniowych łatkach, nie należy niczego robić ani zmieniać.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (126)