Po to warto sięgnąć: przegląd dysków SSD 120 GB na każdą kieszeń

Po to warto sięgnąć: przegląd dysków SSD 120 GB na każdą kieszeń

11.11.2015 12:08, aktual.: 11.11.2015 16:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ceny dysków SSD przestały szokować nawet tych normalnie zarabiających klientów. Mimo że te pamięci masowe są droższe od talerzowych twardych dysków, to na kupno modeli o mniejszych pojemnościach może pozwolić sobie praktycznie każdy. Warto się na to zdecydować, przede wszystkim ze względu na oferowane przez dysk SSD wyższe prędkości odczytu i zapisu danych oraz większą kulturę pracy wynikającą z braku ruchomych części. To właśnie przede wszystkim za sprawą wymiany dysku twardego na SSD w starszych komputerach system i programy będą ładowały się szybciej. Jeśli więc zastanawiacie się nad kupnem taniego, oferującego przyzwoite parametry nośnika SSD to zapraszamy do naszego zestawienia. Wybraliśmy najciekawsze dyski SSD o pojemności 120 GB, których cena oscyluje wokół 200 zł.

Goodram CX100 120GB

Nasze zestawienie otwiera polski produkt – Goodram CX100 120GB, którego kupimy już za około 195 złotych. Producent reklamuje swój dysk jako bardziej ekonomiczną i nowoczesną alternatywę dla HDD, która umożliwia przyspieszenie pracy komputera. Co jednak dostajemy w rzeczywistości? Odpowiedź jest prosta, jeden z ciekawszych dysków SSD 120 GB w cenie do około 200 zł. Całość została zamknięta w czarnej, metalowej, 2,5-calowej obudowie o grubości 7 mm. Jeśli wcześniej nie zgłębialiście tematu dysków SSD, to niebawem dowiecie się, że te parametry to standard. Producent zdecydował się na pamięci Toshiba A19 TLC, które w połączeniu z kontrolerem Phison S10 zapewniają odczyt na poziomie 560 MB/s i zapis z prędkością 420 MB/s. Dysk został wyposażony w interfejs SATA III 6 Gb/s, oczywiście kompatybilny też z SATA II i SATA I (ale wtedy już takiej szybkości nie uzyskamy). Kluczowy dla pracy z systemem i aplikacjami parametr IOPS (liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę) wynosi tu dla odczytu 88000, zaś dla zapisu 70000. GoodRam chwali się również bezawaryjnością tego dysku SSD, ma on bowiem wytrzymać do 2 milionów godzin pracy. Warto dodać, że Goodram CX100 120 GB objęty jest trzyletnią gwarancją.

A-Data 120GB Premier SP550

Za 199 złotych możemy nabyć dysk SSD o pojemności 120 GB, który wyszedł z fabryk firmy A-Data. Tutaj również otrzymujemy standardową w tej klasie 2,5-calową obudowę o grubości 7 mm. W jej wnętrzu kryją się kości pamięci TLC NAND i kontroler Silicon Motion SM2256. Sekwencyjny odczyt wynosi 560 MB/s, a zapis to już 410 MB/s. Oferowane wartości się niemal identyczne jak w przypadku opisywanego powyżej dysku Goodram. IOPS to odpowiednio 60000 dla odczytu i 70000 dla zapisu.

Obraz

Niestety, ale pod względem wytrzymałości A-Data 120GB Premier SP550 wypada już gorzej, producent podaje 1,5 miliona godzin. Wśród zastosowanych ciekawszych technologii warto wspomnieć o NANDXtend, której zadaniem jest sprzętowa korekcja błędów LDPC ECC i możliwość zestawienia macierzy RAID. Z komputerem napęd połączymy za pomocą interfejsu SATA III 6 Gb/s. Przy zakupie otrzymujemy trzyletnią gwarancję.

SanDisk SSD Standard 128GB

Opisywany tutaj starszy model dysku SSD firmy SanDisk (SDSSDP-128G-G25) oferuje minimalnie więcej miejsca od dwóch powyższych, dostajemy bowiem 128 GB. Jego cena wynosi średnio 209 złotych. Ten nośnik został umieszczony w obudowie mającej 2,5 cala i 7 mm grubości. Nawet płacąc minimalnie więcej spodziewamy się większej lub przynajmniej podobnej wydajności, ale nie dostaniemy jej tutaj. Z interfejsem SATA III 6 Gb/s dysk zapewnia maksymalną prędkość zapisu sekwencyjnego na poziomie 350 MB/s. Natomiast maksymalny odczyt danych to 490 MB/s. Jednak uwaga, liczba operacji I/O dla losowych plików 4K jest o rząd wielkości niższa niż w wypadku nowych urządzeń: to 8000 IOPS przy odczycie i 2100 IOPS przy zapisie. Napęd ten zapewnia jednak w teorii dłuższy czas pracy, według danych producenta ma on wytrzymać do 3 milionów godzin, czyli dwukrotnie więcej od urządzenia od A-Data.

Obraz

Ze względu na oferowane 128 GB za 209 zł ten dysk cieszy się popularnością. Dzięki temu w Sieci znajdziemy sporo opinii użytkowników. Z jakiegoś powodu zadowoleni są oni z oferowanej wydajności, niskiego zapotrzebowania na energię i łatwości instalacji. Wśród wymienianych wad pojawia się plastikowa obudowa, a konkurencja w tej cenie zapewnia już metalowe obudowy.

Kingston 120GB 2,5 SATA SSD

Wśród tanich dysków SSD znajdziemy także interesującą propozycję od Kingstona. Ich model o oznaczeniu SV300S37A oferuje 120 GB na dane użytkownika w cenie 205 złotych. Tradycyjnie 2,5-calowa obudowa ma 7 mm grubości. Firma obiecuje nam, że jej dysk jest 10 razy szybszy od tradycyjnego dysku twardego, a także charakteryzuje się większą wytrzymałością i odpornością na wstrząsy. We wnętrzu znajduje się kontroler LSI SandForce, który jak zapewnia Kingston oferuje wysoką jakość i niezawodność. Dysk posiada interfejs SATA III 6 Gb/s, jest on kompatybilny wstecz z SATA II.

Obraz

Względem wcześniejszej opisanych dysków, ten model oferują niższą prędkość odczytu, która maksymalnie wynosi 450 MB/s. Jednak jeśli zależy nam na prędkości zapisu, to powinniśmy wybrać właśnie ten model, zapewnia on maksymalnie 450 MB/s, a tej cenie to naprawdę świetny wynik. Jeśli chodzi o parametr IOPS, to dla odczytu wynosi do 85000, a do zapisu 55000. Niestety, producent deklaruje tylko milion godzin pracy. Natomiast okres gwarancji, tak samo jak w poprzednich dyskach SSD wynosi trzy lata.

Crucial Bx100 120GB

Crucial Bx100 120 GB to najdroższy dysk w naszym zestawieniu, kosztuje on średnio 229 złotych. Mimo tego nadal mamy do czynienia z atrakcyjną ceną, a osiągi powinny zadowolić przeciętnego użytkownika. Aluminiowa obudowa to oczywiście 2,5 cala i 7 mm. Zastosowany został ten sam kontroler co w dysku od A-Data – Silicon Motion 2256.

Obraz

Tym modelem powinniśmy zainteresować się jeśli głównie zależy nam na prędkości odczytu, która tutaj wynosi 535 MB/s (nieźle!). Znacznie gorzej wypada on pod względem zapisu danych, dostajemy słabo wyglądające na tle konkurencji 185 MB/s. IOPS to dla odczytu 87000, zaś zapisu 43000. Interfejs to oczywiście SATA III 6 Gb/s, a producent podaje, że nominalny czas pracy powinien wynieść 1,5 mln godzin. Okres gwarancji, identycznie jak we wszystkich opisywanych modelach wynosi trzy lata.

Porównanie szybkości sekwencyjnego zapisu i odczytu dysków z zestawienia
Porównanie szybkości sekwencyjnego zapisu i odczytu dysków z zestawienia
Porównanie wydajności mierzonej parametrem IOPS dla dysków z zestawienia
Porównanie wydajności mierzonej parametrem IOPS dla dysków z zestawienia

Intenso 128GB

No koniec postanowiliśmy przybliżyć Wam produkt mało znanej firmy Intenso, który jest najtańszym dyskiem SSD w naszym zestawieniu, a mimo to oferuje wysoką wydajność. Ten zamknięty w standardowej 2,5-calowej obudowie o grubości 7 mm dysk oferuje prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie 520 MB/s, a prędkość zapisu to 300 MB/s. Parametr IOPS to dla odczytu 38000 zaś dla zapisu 48000.

Obraz

Do dyspozycji dostajemy 128 GB, a to wszystko w cenie wynoszącej zaledwie 185 złotych. Zastosowany interfejs to standardowe SATA III 6 Gbps. Najniższa cena musi oznaczać pewnie kompromisy, w tym przypadku okres gwarancji wynosi 2 lata, pozostałe opisywane dyski SSD posiadają natomiast trzyletnią gwarancję.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)