Aplikacje pobrane 4 mld razy. Microsoft odkrył w nich poważną lukę

Smartfon z Androidem
Smartfon z Androidem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.05.2024 12:18, aktual.: 05.05.2024 13:26

Microsoft odkrył poważną lukę w zabezpieczeniach aplikacji na Androida. O skali problemu niech świadczy fakt, że mowa o popularnych aplikacjach, które łącznie pobrano aż 4 mln razy ze sklepu Google Play. Na "czarnej liście" widnieje np. WPS Office.

Gigant z Redmond informuje, że odkryta luka w zabezpieczeniach ma "gigantyczną skalę". Jak przekazano w raporcie, chodzi o kilka popularnych aplikacji oferowanych w sklepie Google Play, które okazały się narażone na lukę "Dirty Stream". Dotyczy ona narzędzia ContentProvider w systemie Android, dzięki któremu możliwe jest udostępnianie plików pomiędzy zainstalowanymi aplikacjami. Problem polega na tym, że odkryta luka może zostać wykorzystana do nadpisywania krytycznych plików w katalogu domowym.

Stąd już o krok od wprowadzenia zmian w aplikacji, które mogą prowadzić do utraty danych logowania i innych wrażliwych informacji, a nawet prowadzić do utraty kontroli czy całkowitego dostępu do aplikacji przez użytkownika.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Zidentyfikowaliśmy kilka podatnych na ataki aplikacji w sklepie Google Play, które reprezentowały ponad cztery miliardy instalacji. Przewidujemy, że ten wzorzec podatności można znaleźć w innych aplikacjach. Dzielimy się tymi badaniami, aby programiści i wydawcy mogli sprawdzić swoje aplikacje pod kątem podobnych problemów, naprawić je w razie potrzeby i zapobiec wprowadzaniu takich luk w nowych aplikacjach lub wydaniach" - czytamy w komunikacie Microsoft.

O jakie konkretnie aplikacje chodzi? Microsoft wymienia dwie, które były narażone. Były, ponieważ w obu przypadkach problemy zostały już wyeliminowane. Chodzi o Xiaomi Inc.’s File Manager (ponad miliard instalacji) oraz WPS Office (ponad 500 mln instalacji).

Sebastian Barysz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)