Podkręcanie lub bezpieczeństwo – trudny wybór części posiadaczy procesorów Intela

Podkręcanie lub bezpieczeństwo – trudny wybór części posiadaczy procesorów Intela
25.09.2018 12:55
Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos

Walka ze Spectre wariant 2 (CVE 2017-5715) trwa i, jak się okazuje, zbiera swe żniwa w postaci niepożądanych skutków ubocznych. Aktualizacja KB4100347 do Windowsa 10, z 14 września 2018 r., z założenia miała tylko wprowadzić bezpieczne mikrokody. Przy okazji jednak zablokowano możliwość podkręcenia procesorów Intel Broadwell-E dla chipsetu X99.

Posiadacze układów Broadwell-E (Core i7-6800K i wyższe) skarżą się, że – po instalacji łatki – podbicie mnożnika w UEFI nie przynosi żadnego efektu. Ot jednostka w dalszym ciągu pracuje z domyślną częstotliwością zegara taktującego. A jako że większość płyty głównych X99 została już wycofana z produkcji i przypisano im status EOL, nie można liczyć na update oprogramowania układowego. Krótko mówiąc, flagowe niegdyś procesory „niebieskich”, spośród których każdy ma odblokowany mnożnik – dodam, tracą kompletnie możliwość przyśpieszenia.

Źródło: Microsoft, Hexus.net
Źródło: Microsoft, Hexus.net

Tymczasem spore grono entuzjastów po dziś dzień korzysta z platformy X99. Wbrew pozorom nowszy Skylake-X, z uwagi na zmiany w sposobie komunikacji rdzeni, nie zawsze okazuje się jednoznacznie lepszy, szczególnie w grach. Z kolei typowo konsumencki Coffee Lake-S (Core i7-8700K, Core i5-8600K itd.) ma choćby mniej linii PCI Express, co negatywnie rzutuje na wydajność konfiguracji z wieloma kartami graficznymi.

Oczywiście w wypadku chęci podkręcenia procesora łatkę KB4100347 można po prostu odinstalować, ale wtedy narażamy się na Spectre wariant 2. Innymi słowy: każdy użytkownik zostaje zmuszony do podjęcia decyzji, czy bardziej liczy się dla niego wydajność czy bezpieczeństwo.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)