Pół miliona złotych kary dla Vectry za automatyczne przedłużanie umów

Pół miliona złotych kary dla Vectry za automatyczne przedłużanie umów

Pół miliona złotych kary dla Vectry za automatyczne przedłużanie umów
15.01.2015 16:25, aktualizacja: 19.01.2015 12:14

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Vectra S.A., będącą jednym z największych polskich operatorów sieci kablowych oraz dostawcą Internetu i telefonii stacjonarnej, karę w wysokości niemal pół miliona złotych za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Decyzja nie jest ostateczna, a spółka zdecydowanie się z nią nie zgadza.

Decyzja UOKiK wynika z praktyki stosowanej przez Vectrę do wiosny 2014 roku. Firma automatycznie przedłużała na czas określony kończące się umowy. Według UOKiK tego typu praktyki uniemożliwiły klientom firmy podjęcie samodzielnej decyzji o ewentualnym dalszym korzystaniu z jej oferty. W świetle polskiego prawa legalne jest automatyczne przedłużanie wygasających umów na czas nieokreślony, gdyż klient ma w takiej sytuacji możliwość jej rozwiązania w dowolnym momencie.

Obraz

Zaleconą przez UOKiK procedurą jest przedstawianie klientom odpowiedniej oferty, z której ten będzie mógł skorzystać lub z niej zrezygnować. Ponadto uwagę pracowników instytucji zwróciły również warunki umowy, które wbrew prawu nie zawierały informacji o wprowadzeniu do nich ewentualnych zmian.

Vectra posiada aktualnie ponad 900 tysięcy abonentów w niemal 200 miastach Polski, oferując telewizję kablową, szerokopasmowy Internet oraz telefonię stacjonarną. Zarzuty wobec firmy o praktyki godzące w interesy konsumentów nie są pierwszymi w historii spółki. W 2013 roku na Vectrę została nałożona kara w wysokości 200 tysięcy złotych za brak odpowiedniej ochrony danych swoich klientów.

Nałożenie kary w wysokości 493 tys. złotych firma uważa za krzywdzące i zapowiada odwołanie się do sądu. Decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można przeczytać na stronie internetowej instytucji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)