Polak pokonał Firefoksa na Pwn2Own, grupa Vupen zgarnia większość nagród

Polak pokonał Firefoksa na Pwn2Own, grupa Vupen zgarnia większość nagród

Polak pokonał Firefoksa na Pwn2Own, grupa Vupen zgarnia większość nagród
13.03.2014 14:52, aktualizacja: 13.03.2014 17:36

W Vancouver zakończył się już pierwszy dzień turnieju Pwn2Own, podczas którego zawodnicy starają się wykorzystać luki między innymi w przeglądarkach internetowych i oprogramowaniu urządzeń mobilnych, aby przejąć kontrolę nad urządzeniem. Tradycyjnie, poza nagrodą pieniężną, hakerzy mogą zabrać ze sobą także urządzenia, na które udało im się włamać. Pula nagród w tym roku jest imponująca — do podziału jest ponad milion dolarów.

HP discusses Pwn4Fun charity hacking contest

Mimo że w naszym kraju nie brakuje zdolnych i pomysłowych hakerów, raczej nie wybierali się oni na ten turniej. W tym roku po raz pierwszy, pod własnym nazwiskiem, wystartował w konkursie Polak. Mariusz Młyński, który ma już na koncie sporo odnalezionych i zgłoszonych błędów w Firefoksie na przykład luka umożliwiająca atak XSS w Firefoksie 16), zademonstrował swój atak na tę właśnie przeglądarkę na 64-bitowym systemie Windows 8.1. Wykorzystane zostały dwie luki, z czego jedna pozwala na podniesienie uprawnień, druga obejście zabezpieczeń przeglądarki. Jego exploit okazał się skuteczny i Mariusz wróci do kraju z nagrodą wysokości 50 tysięcy dolarów.

Drugi rok pod rząd imponującą pulę nagród zgarnął zespół Vupen Security, reprezentowany przez założyciela firmy, Chaouki Bekrara, we własnej osobie. Pozycja Vupen w konkursie jest szczególna, gdyż niedawno polityka firmy nie obejmowała ujawniania odnalezionych luk w taki sposób. Wcześniej do exploitów pisanych przez francuską firmę mieli dostęp jedynie klienci, i to nie byle jacy — na przykład rządy krajów należących do NATO. Bekrar zawsze twierdził, że to produkt jak każdy inny i amerykańskie firmy też na nich zarabiają, ale podkreślał, że Vupen nigdy nie robił interesów z państwami reżimowymi. Nic dziwnego, że firma się rozrasta i planuje otworzyć trzecie już biuro — tym razem w Londynie. Exploity prezentowane przez Vupen podczas Pwn2Own zostały przygotowane tylko na konkurs i nie trafią do klientów.

Berkar podczas konkursu, pwn2own.com
Berkar podczas konkursu, pwn2own.com

Zawodnikom z Vupen udało się skutecznie wykorzystać luki w Adobe Readerze, Internet Explorerze, Firefoksie oraz Flashu. Javie się „upiekło”, gdyż Vupen odwołał start w potyczce. Nie podejmą także próby zawładnięcia komputerem przez Safari, co planowali na dziś, ale czeka na nich jeszcze potyczka z Google Chrome.

Zero-day wykorzystany do ataku na IE 11 jest szczególnie ciekawy. Vupen znalazł i wykorzystał lukę typu use-after-free (alokacja pamięci do wskaźnika po tym, jak została ona przez program zwolniona), która, według Microsoftu, w IE11 na Windows 8.1 nie występuje. Do tego dołączony został atak typu object confusion (oszukanie programu, by myślał, że obiekt jest czymś innym, niż jest w rzeczywistości). Tą metodą udało się wyjść poza piaskownicę Internet Explorera 11 i przejąć kontrolę nad systemem Windows 8.1, zainstalowanym na Surface.

Podstawowym czynnikiem motywującym nas do przyjazdu na Pwn2Own jest chęć pokazania, że nawet najbezpieczniejsze przeglądarki i produkty mogą być złamane — powiedział w wywiadzie Bekrar.

Z nagrodą wróci do domu także Jüri Aedla, zazwyczaj zajmujący się Chromem, który tym razem skutecznie zaatakował Firefoksa. Polowania na jednorożca jednak nie będzie — jeszcze przed rozpoczęciem Pwn2Own złapał go Jared DeMott z Bromium Labs, zaś w zasadniczym konkursie nie ma ani jednego zgłoszenia w tej kategorii.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)