Policja rozbiła grupę, która od trzech lat oszukiwała internautów

Strona głównaPolicja rozbiła grupę, która od trzech lat oszukiwała internautów
13.03.2017 22:36
Policja rozbiła grupę, która od trzech lat oszukiwała internautów
Mariusz Błoński
Mariusz Błoński

Co najmniej 160 tys. osób nabrali oszuści, który obiecywali internautom atrakcyjne nagrody i uwiarygadniali się za pomocą znanego portalu społecznościowego. Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością z Krakowa oraz prokuratura z Zakopanego zakończyli działalność grupy, która do 2014 roku zarejestrowała setki witryn z konkursami i loteriami. Internautom oferowano bony pieniężne o wartości od 50 do 1500 złotych, bony paliwowe, wycieczkowe, doładowania telefonu i inne atrakcyjne nagrody.

By otrzymać jedną z nich wystarczyło wysłać na podany numer SMS-a, który kosztował 30,75 zł brutto. Później jeszcze jednego i jeszcze jednego. Po kilku SMS-ach niedoszli odbiorcy nagród dowiadywali się, że muszą jeszcze tylko wypełnić formularz oraz wpłacić 50 zł. I na tym nadzieje na wygraną się kończyły.

Oszuści musieli się w jakiś sposób uwiarygadniać, a robili to przez – jak to określiła Policja – znany portal społecznościowy. Rekrutowali młodych ludzi, obiecywali im duże pieniądze w zamian za tworzenie fikcyjnych profili. Z profili tych mieli wystawiać fałszywe komentarze informujące o wygraniu nagrody i zapraszające innych do wzięcia udziału w grze.

Oszuści dostosowywali swoją ofertę do aktualnego zapotrzebowania na rynku. Na przykład przed wakacjami uruchamiali witryny, na których rzekomo można było wygrać wycieczki, przed rozpoczęciem roku szkolnego oferowali miłośnikom konkursów plecaki. A dzięki znanemu portalowi społecznościowemu, na którym kupowali profile mające tysiące i setki tysięcy polubień, mogli uwiarygadniać swoje serwisy.

W toku śledztwa okazało się, że ofiary były oszukiwane podwójnie. Nie tylko nie otrzymywały obiecanych nagród, ale nie były informowane o rzeczywistych kosztach SMS-ów. Przestępcy informowali, że za wysłanie wiadomości trzeba zapłacić 4,25 zł brutto, gdy w rzeczywistości było to 30,75 zł. Ponadto, jak czytamy w informacji prasowej Policji, przestępcy powiązani są ze znanym serwisem internetowym – forum o zarabianiu, na którym prowadzili promocję swoich usług i namawiali inne osoby do reklamy ich usług.

Przestępcy nie ograniczali się tylko do organizowania fałszywych konkursów i loterii. Niejeden z użytkowników znanego serwisu społecznościowego spotkał się z ofertą dowiedzenia się kto i kiedy oglądał jego profil. Tymczasem, wymieniona usługa była oszustwem, gdyż ten znany portal społecznościowy nie umożliwia tego typu usług, twierdzi Policja.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy swojej działalności oszuści przerzucili się na usługę smsapi. Masowo wysyłali SMS-y, w których informowali odbiorców, że na ich numerze włączono usługę SMS Premium i podawali numer, na który należy wysłać SMS-a, by ją wyłączyć. W rzeczywistości wysłanie SMS-a na podany numer powoduje włączenie usługi, a nie jej wyłączenie, a przestępcy otrzymywali prowizję od każdego SMS-a.

W ramach prowadzonego śledztwa Policja zatrzymała osiem osób i dokonała licznych przeszukać. Wśród zatrzymanych znajduje się jedna osoba poszukiwana listem gończym. Podczas przeszukania pomieszczeń gospodarczych należących do jednego z oszustów znaleziono podziemne pomieszczenie, w którym odkryto kilkaset krzaków konopii indyjskich i specjalistyczny sprzęt do ich uprawy.

Prokuratura postawiła już zarzuty czterem osobom, które zostały tymczasowo aresztowano przez sąd. Grozi im kara do 8 lat więzienia.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)