Polski Słownik Biograficzny dostępny dla wszystkich w Internecie

Polski Słownik Biograficzny dostępny dla wszystkich w Internecie

17.12.2014 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci znalazło się kolejne źródło rzetelnych informacji o znanych i ważnych osobach, z którego mogą korzystać uczniowie i osoby zainteresowane historią. Polski Słownik Biograficzny doczekał się wersji internetowej, a wczoraj odbyła się jego uroczysta inauguracja.

Internetowy Polski Słownik Biograficzny to ogólnodostępny zbiór informacji i najwybitniejszych postaciach, które wpłynęły na historię Polski. Kluczowym założeniem słownika jest jego dostępność dla każdego zainteresowanego, bez żadnych opłat i ograniczeń w dostępie do treści.

Obraz

Jak przystało na internetową publikację, znajdziemy tu nie tylko biografie i rozbudowaną bibliografię, dotyczącą konkretnych osób, ale także zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe oraz zbiory cytatów. Słownik ma także element angażujący odbiorców – każdy internauta może zaproponować dodanie do słownika bliską mu osobę, jeśli uzna, że warto by cały kraj poznał jej dorobek. Nie zabrakło promowanych ciekawostek i testu wiedzy historycznej.

Przy każdym haśle znajdziemy listę osób, które żyły w tym samym czasie. Wyszukiwarka, która w czasie pisania artykułu działała bardzo topornie, pozwala odnaleźć osoby według okresu życia oraz płci, a w zaawansowanych opcjach także według profesji oraz indeksu tematycznego, miejsca urodzenia, obszaru „działalności” i miejsca śmierci.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Bazą dla jego powstania jest 29-tomowy Polski Słownik Biograficzny, wydawany z kolejnymi aktualizacjami od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej. Pomysłodawcą zbioru jest profesor Władysław Konopczyński, który od razu przewidział, że dzieło to będzie wiecznie nieukończone. Ma ciągle się rozwijać i trwać tak długo jak Rzeczpospolita – mówił. Wersja internetowa będzie uzupełniana nie tylko o nowe treści, ale także nowe formy przekazu.

Materiały opracowane przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności, przygotowywane od 80 lat, w wigilię ważnej rocznicy zyskały audiowizualną oprawę. Miejmy nadzieję, że z czasem będzie ona coraz bardziej przystępna dla osób wychowanych wśród urządzeń elektronicznych. To szczególny znak czasu, bo analogowe źródło ma zapewnioną cyfrową przyszłość, a kolejne pokolenia, nie nawykłe do poszukiwania informacji w książkach, ma nieograniczony dostęp do jego zasobów. Narodowy Instytut Audiowizualny, który opracował i udostępnił Internetowy Polski Słownik Biograficzny, przygotował też wprowadzenie do niego, w postaci Archiwum Transformacji '89.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także