Polskie hotele oferują wolne WiFi. Najszybciej w USA, Wielkiej Brytanii i Holandii

Strona głównaPolskie hotele oferują wolne WiFi. Najszybciej w USA, Wielkiej Brytanii i Holandii
25.07.2014 17:04
Tomek Kondrat
Tomek Kondrat

Przy planowaniu wakacji elementem, na który często nie zwraca się uwagi, jest prędkość WiFi. Hotele nie chwalą się jakością łącza, bo często zdarza się... że nie mają czym. Połączenia zazwyczaj nie są w stanie sprostać wymaganiom gości. Postanowiliśmy sprawdzić, czy polskie hotele są w stanie konkurować z innymi placówkami w Europie lub USA. Warto wspomnieć, że Polska plasuje się na wysokim miejscu w dostępności bezpłatnego internetu w hotelach. Posłużyliśmy się wynikami ze stron portalu Hotel WiFi Test, który zajmuje się badaniami prędkości łącz bezprzewodowych w hotelach.

bDUnFmBN

Na pierwszy ogień poszły warszawskie hotele. Niekwestionowanym liderem jest InterContinental, który swoim gościom oferuje łącze o średniej prędkości 22,5 Mbps. Jedyną niedogodnością jest to, że za usługę trzeba płacić. Z 10 hoteli, które oferują łącze powyżej 10 Mbps, najlepiej wypada hotel Marszałkowska Apartment. Średnia prędkość WiFi w tym hotelu to 11,7 Mbps. Najgorzej w zestawieniu wypada Hotel Bristol, który oferuje łącze o prędkości tylko 0,94 Mbps, które jest na dodatek płatne.

350110619846010313

Wolniejsze łącza mogą odnaleźć turyści jadący do stolicy Małopolski – Krakowa. Najszybsze łącze w zestawieniu oferuje dwugwiazdkowy Hotel Start, który zapewnia WiFi o prędkości 11,5 Mbps. Jest to wartość szacowana, gdyż w placówce nie były prowadzone testy. Najsłabiej wypadają Hotel Gródek z ledwie 2 Mbps oraz Rainbow Apartments z 1,4 Mbps.

bDUnFmBP

Miłośnicy nadmorskich klimatów mogą czuć się usatysfakcjonowani. Hostel Stay inn oferuje swoim gościom naprawdę szybkie WiFi. Średnia prędkość to 86,6 Mbps. W całym Gdańsku tylko dwa hotele udostępnią łącze szybsze niż 10 Mbps. Najgorzej wypadają Hotele Hilton oraz Podewils, w których dane pobierze się z prędkością ok. 2 Mbps. Sytuacja wygląda dużo gorzej w Gdyni. Najszybciej jest w Hotelu Neptun (6,7 Mbps), a najwolniej w Różanym Gaju (3,3 Mbps). Najmniejsze z miast Trójmiasta – Sopot – plasuje się w środku rankingu. W hotelu Casa di Pinokio dane można pobrać z prędkością 11,6 Mbps, najwolniej zaś w Apartaments Sopot – 2,6 Mbps.

W Poznaniu najszybciej jest w hotelu Ibis Poznań Centrum, który jako jedyny oferuje prędkość powyżej 10 Mbps (15 Mbps). Jest on jednak płatny. Najwolniejszy internet dla gości przygotował City Park Hotel & Residence, gdzie prędkość oscyluje w granicach 1Mbps.

Hotel Polonia we Wrocławiu przygotował swoim gościom łącze o prędkości 19 Mbps. Jest to jedyna placówka w stolicy Dolnego Śląska, która zapewnia łącze szybsze niż 10 Mbps. Najgorzej w rankingu prezentuje się Platinum Palace z WiFi o prędkości 2,6 Mbps.

Na świecie najlepiej prezentuje się Nowy York, gdzie zdarzają się hotele z WiFi o prędkości zbliżonej do 100 Mbps. W Europie najszybciej jest w Londynie i Amsterdamie. Jak widać pomimo wysokiego miejsca w rankingu bezpłatnych sieci, polskie hotele nie mogą pochwalić się zawrotnymi prędkościami. Pozostaje żywić nadzieję, że właściciele placówek zainwestują w rozbudowę infrastruktury WiFi w hotelach, gdyż szybkie połączenie dla wielu jest równie ważne, co wygodne łóżko.

Udostępnij:
bDUnFmCL