Pomieszali 9 milionów rekordów. Właściciele nie mogą namierzyć zaczipowanych pupili

Pomieszali 9 milionów rekordów. Właściciele nie mogą namierzyć zaczipowanych pupili

fot. Christopher Furlong/Getty Images
fot. Christopher Furlong/Getty Images
27.03.2021 09:53, aktualizacja: 27.03.2021 10:07

Firma Petlog, która zajmuje się prowadzeniem rejestru zaczipowanych zwierzaków domowych dopuściła się poważnego błędu. W jego wyniku doszło do przemieszania danych w bazie obejmującej aż 9 milionów zwierząt - ich właściciele nie tylko nie mogą namierzyć swoich pupilków, doszło także do naruszenia wrażliwych danych.

Jak donosi BBC, po zalogowaniu się na stronę Petlog, właściciele otrzymują dane osobowe innych osób, włącznie z numerem telefonu i adresem.

Prawdopodobnie doszło do pomieszania rekordów (czyli zapisów z danymi), a możliwe, że część z nich przepadła na dobre. Wygląda na to, że osoby, które zaczipowały zwierzęta, a nigdy nie zarejestrowały ich na stronie Petlog zostały "odłączone" od swoich pupilków.

To poważny problem z wielu przyczyn. Po pierwsze, chodzi oczywiście o poważne naruszenie ogromnej ilości danych objętych RODO, ale po drugie - ludzie mogliby teraz przepisać dane zwierzę pod własny adres i twierdzić, że należy do nich.

Jest to również kłopotliwe dla osób, którym zwierzaki uciekły, bądź zostały skradzione. Jeśli ich dane przepadły na zawsze, to prawdopodobnie nigdy nie będą w stanie ich już odnaleźć.

Brytyjskie Biuro Informacji Publicznej nie odnotowało w swoim rejestrze przypadku naruszenia bezpieczeństwa w Petlog. Jednakże warto podkreślić, że nie wszystkie incydenty tego typu muszą być zgłaszane.

Jakie ma rozwiązanie Petlog? Po prostu informuje swoich użytkowników, że muszą zarejestrować zwierzaki na nowo. "Wszystkie dane z mikroczipów nadal znajdują się w bazie danych i w przypadku zaginięcia pupilka, jego odnalezienie nie będzie utrudnione" - napisała firma w komunikacie do użytkowników.

Wywołało to jednak oburzenie na mediach społecznościowych. W przypadku utraty danych u zagubionych, zaczipowanych zwierzaków, w praktyce pupilków nie da się przerejestrować - zauważyła jedna z użytkowniczek Petlog.

Petlog utrzymuje, że dane nie zostały utracone, lecz jedynie doszło do błędu w ich sortowaniu, który został już naprawiony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)