Ponad 1400 złotych za aplikację wyświetlającą symbol kryptowaluty? W Sklepie Play to możliwe

Ponad 1400 złotych za aplikację wyświetlającą symbol kryptowaluty? W Sklepie Play to możliwe

Aplikacja Ethereum została wyceniona na ponad 1400 złotych (depositphotos)
Aplikacja Ethereum została wyceniona na ponad 1400 złotych (depositphotos)
Oskar Ziomek
21.08.2018 22:33, aktualizacja: 22.08.2018 10:12

Naciągacze sięgnęli po kolejny, ciekawy sposób na wyłudzenie pieniędzy od nieświadomych użytkowników. W tym przypadku chodzi o osoby korzystające z Androida oraz mające jedynie minimalne pojęcie o kryptowalutach. Wystarczające, by wiedzieć czym jest Ethereum i że warto się nim zainteresować, ale niedostateczne, aby zdawać sobie sprawę, że kupno aplikacji mobilnej o tej nazwie za równowartość ponad 1400 złotych może być kiepskim pomysłem.

Na szczegóły zwraca uwagę serwis The Next Web. Jak się okazuje, w Sklepie Play znaleziono aplikację właśnie o nazwie Ethereum, którą wyceniono na niecałe 335 euro. Zgodnie z dzisiejszym kursem to równowartość ponad 1437 złotych. To bardzo wysoka kwota jak na mobilną aplikację, a w dodatku wyraźnie wyższa od obecnego kursu 1 ETH, którym można by się w tym przypadku błędnie sugerować. Mimo to znalazło się ponad 100 osób (lecz na pewno mniej niż 500), które skusiły się na zakup. Aplikacja zdobyła nawet 22 opinie użytkowników i średnią ocen wynoszącą około 4 z 5 dostępnych gwiazdek.

Problem polega jednak na tym, że aplikacja nie robi nic poza wyświetlaniem symbolu wspomnianej kryptowaluty. Opisujące sprawę serwisy naśmiewają się przy tym, że twórcy nie postarali się nawet o wysoką rozdzielczość pokazywanej grafiki. Użytkownicy, którzy skusili się na zakup z pewnością mogli poczuć się rozczarowani. Nie można też wykluczyć, że zdecydowali się zwrócić zakupioną aplikację (w uzasadnionych przypadkach zwrot pieniędzy jest wówczas możliwy).

Co jednak w tym przypadku ważniejsze, program został już usunięty ze Sklepu, więc kolejni użytkownicy nie powinni być narażeni na komplikacje. Zastanawiające może być jednak jak wiele osób zdecydowało się na zakup, szczególnie, że twórcy nie oszukiwali w opisie aplikacji i zamieścili w Sklepie właściwe zrzuty ekranu.

Opisywana tu metoda oszustwa przypomina dość stary już przypadek z aplikacją I Am Rich, której nazwę można przetłumaczyć na Jestem bogaty. To program, który udostępniony był niegdyś dla użytkowników iOS-a, a wyceniono go na maksymalne kwoty dostępne w App Store, czyli równowartość niespełna tysiąca dolarów. Mimo to znalazły się osoby, które zdecydowały się na taki wydatek. Po instalacji aplikacja wyświetlała jedynie cztery wiersze tekstu – krótki wierszyk o bogatym użytkowniku, który kupując aplikację zrobił interes życia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)