Popularne aplikacje na Androida podatne na atak z pamięci zewnętrznej

Popularne aplikacje na Androida podatne na atak z pamięci zewnętrznej

Popularne aplikacje na Androida podatne na atak z pamięci zewnętrznej
13.08.2018 20:48, aktualizacja: 14.08.2018 10:04

Niektóre aplikacje dla Androida, w tym te ze szczytów rankingów popularności, mogą być podatne na nowy wektor ataku Man-in-the-Disk. Wykorzystując ten scenariusz atakujący zdobędzie możliwość zakończenia pracy aplikacji zainstalowanej na smartfonie i uruchomienia szkodliwego kodu.

Android przechowuje dane na dwa sposoby. Pamięć wewnętrzna (systemowa) zajmują pliki systemu, aplikacje systemowe, sterowniki i dane aplikacji zainstalowanych przez użytkownika. Aplikacje uruchamiane z tej pamięci będą objęte izolowanym środowiskiem, by żadna inna aplikacja nie miała do nich dostępu bez pośrednictwa systemowych API. Jednak wielu programistów uważa, że lepiej nie korzystać z pamięci wewnętrznej, gdyż może to zniechęcać użytkownika do instalowania większych aplikacji. Zamiast tego zapisują część danych w pamięci zewnętrznej, współdzielonej przez różne aplikacje i pliki użytkownika, dzięki czemu nie są one wliczane do całkowitego rozmiaru aplikacji. To podejście aż prosi się o kłopoty. Badacze pokazali nam, że nawet programiści Google'a nie podążają za wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa Androida i nie wprowadzają bezpiecznych sposobów na korzystanie z pamięci zewnętrznej.

Atak Man-in-the-Disk, wykorzystujący pamięć zewnętrzną smartfonu (External Storage), został odkryty przez zespół Check Point. Jego działanie jest możliwe z dwóch powodów – po pierwsze, dowolna aplikacja może uzyskać dostęp do plików innej aplikacji za pośrednictwem pamięci zewnętrznej. Po drugie dlatego, że niemal każda aplikacja prosi o dostęp do tej pamięci i użytkownicy chętnie im te uprawnienia przydzielają, w przeciwieństwie do prawa do nagrywania dźwięku bądź wysyłania SMS-ów.

Badacze z Check Point przygotowali szkodliwą aplikację, która wyglądała jak „latarka”, uruchamiająca lampę doświetlającą smartfonu. Aplikacja oczywiście prosiła o dostęp do danych w pamięci zewnętrznej i użytkownik musiał jej je nadać, by atak był skuteczny. Jeśli się to udało, można było przeprowadzić dwa typy złośliwych działań – zakończyć pracę innej aplikacji albo podmienić ją na wcześniej przygotowaną, złośliwą wersję.

Pierwszy scenariusz ataku wymagał jedynie umieszczenia źle sformatowanych danych w plikach aplikacji w pamięci zewnętrznej. Zastosowania komercyjne mogą obejmować sabotowanie produktów konkurencji albo do otwarcia drogi exploitom. Jeśli aplikacja, której praca została zakończona z błędem, miała więcej uprawnień niż atakująca aplikacja, możliwe jest podniesienie uprawnień i dostęp do bardziej wrażliwych informacji i funkcji smartfonu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Drugi scenariusz zakłada wykorzystanie aplikacji atakującej (w tym przypadku latarki) do monitorowania pamięci zewnętrznej w celu wykrycia momentu aktualizowania którejś z zainstalowanych aplikacji. Warto wiedzieć, że wiele z nich przechowuje pliki tymczasowe w pamięci zewnętrznej, nawet jeśli są zainstalowane w pamięci systemowej. Można podmienić te pliki w odpowiednim momencie i oszukać proces instalacji, by podmienić aplikację na taką zawierającą złośliwy kod. Poniżej możecie zobaczyć przykładowy atak na Google Translate.

Android Vulnerabilities: Man-in-the-Disk Attacks Google Translate

Odkrywcy luki twierdzą, że podatnych na ten atak jest sporo bardzo popularnych aplikacji, w tym Tłumacz Google (preinstalowany na wielu urządzeniach, łatka już została wydana), wyszukiwarka i tłumacz Yandex oraz przeglądarka Xiaomi (tu łatki nie będzie). Oczywiście znalezienie wszystkich zajęłoby badaczom długie miesiące, podali więc tylko kilka pozycji z listy. Badacze uważają, że dobrze by było zabezpieczyć Androida na poziomie systemu przed tym wektorem ataku, skoro dla programistów weryfikacja wczytywanych danych i kryptograficzne podpisywanie plików to za dużo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)