Poważna luka w nowym iOS 12.1 umożliwia kradzież „usuniętych" zdjęć z iPhone'a

Poważna luka w nowym iOS 12.1 umożliwia kradzież „usuniętych" zdjęć z iPhone'a

Odkryta luka umożliwia dostęp do prywatnych plików. (depositphotos)
Odkryta luka umożliwia dostęp do prywatnych plików. (depositphotos)
15.11.2018 18:17, aktualizacja: 15.11.2018 18:41

Apple często chwali się wysokim bezpieczeństwem oferowanym przez iPhone’y. Owszem, zamknięta struktura i dbanie o jakość oficjalnego sklepu z aplikacjami, przynosi pewne korzyści i mniej szkodliwego oprogramowania niż na Androidzie. Aczkolwiek nie oznacza to, że iOS jest twierdzą nie do zdobycia. Wręcz przeciwnie, regularnie słyszymy o odkryciu kolejnych podatności. Najnowsza znaleziona luka może okazać się naprawdę niebezpieczna. Umożliwia ona bowiem nieautoryzowany dostęp do plików użytkownika.

Grupie Fluoroacetate udało się włamać do iPhone’a X z zainstalowanym najnowszym iOS-em 12.1. Udana próba wykorzystania luki w przeglądarce Safari miała miejsce podczas konkursu Pwn2Own, w którym udział biorą specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem.

Folder Ostatnio usunięte w iPhonie.
Folder Ostatnio usunięte w iPhonie.

Richard Zhu i Amat Cama z grupy Fluoroacetate, po włamaniu się do iPhone’a, uzyskali dostęp do m.in. zdjęć zapisanych w urządzeniu. Warto podkreślić, że mogli oni również wyodrębnić pliki z galerii, które zostały wcześniej usunięte (przeniesione do kosza). W przypadku iPhone’a kliknięcie na przycisk Usuń przenosi zdjęcia do folderu Ostatnio usunięte. Dopiero następnie są one automatycznie kasowane, najczęściej po upływie maksymalnie 40 dni. Jak jednak pokazuje opisywany przykład, przez ten okres wciąż są dostępne i mogą zostać „zdobyte” przez cyberprzestępców.

W celu przeprowadzenia ataku została wykorzystana luka w kompilatorze JIT (just-in-time), który pozwala iPhone’owi w wybranych scenariuszach działać szybciej, przetwarzając kod w trakcie działania programu. Badacze z iPhonem połączyli się z użyciem złośliwego punktu dostępu do sieci Wi-Fi. Jak już napisaliśmy, luka pozwoliła na pobranie zdjęcia z folderu Ostatnio usunięte. Jednakże warto mieć na uwadze, że może ona zostać wykorzystana do uzyskania dostępu do innych danych.

Wspomniani badacze otrzymali za odkrycie nagrodę 50 tys. dolarów. Dane dotyczące luki, zgodne z zasadami zawodów Pwn2Own, zostały przekazane firmie Apple. Nie zostały ujawnione cyberprzestępcom, którzy mogliby je wykorzystać do włamań na iPhone’y. Możliwe, że Apple wyda odpowiednią łatkę bezpieczeństwa w najbliższej aktualizacji – iOS 12.1.1.

Podczas imprezy Pwn2Own odkryto lukę nie tylko w iPhonie X. Wcześniej podatności znaleziono w Samsungu Galaxy S9 i Xiaomi Mi 6.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)