Powstanie kolejny smartfon „z klocków”. Ara będzie mieć konkurenta?

Powstanie kolejny smartfon „z klocków”. Ara będzie mieć konkurenta?

Powstanie kolejny smartfon „z klocków”. Ara będzie mieć konkurenta?
11.11.2014 12:04

Ara, czyli modularny smartfon Google'a, w którym można samodzielnie wymieniać komponenty na lepsze, będzie mieć konkurenta – Vsenn. Na razie o projekcie wiadomo niewiele – znamy jedynie ambitne założenia i wiemy, że pracuje nad nim jeden z kierowników projektu Nokia Android X.

Obraz

Modularna budowa smartfonu ma pozwolić na zmianę komponentów w miarę potrzeby. Na stronie Vsenn możemy dowiedzieć się, że w modułach znajdą się tylko najlepsze i najszybsze komponenty – oby nie oznaczało to, że nie będą dostępne tańsze moduły. W przeciwieństwie do Ary, która ma być tak tania, jak to tylko możliwe, Vsenn może być kolejną zabawką dla bogatych. Na razie mówi się, że cena urządzenia w europie nie przekroczy 590 euro. W planach jest możliwość zmiany trzech modułów: aparatu, baterii i procesora z pamięcią operacyjną.

Vsenn obiecuje także wydawanie aktualizacji systemu operacyjnego przez 4 lata. W świecie dzisiejszych smartfonów to bardzo długo, ale należy pamiętać o tym, że użytkownicy będą mogli zmieniać komponenty na lepsze, więc urządzenia dłużej będą „aktualne”. Na smartfonach znajdzie się czysty Android bez żadnych dodatków, co ma zagwarantować szybkość działania i doskonałą optymalizację. Kolejnym priorytetem jest bezpieczeństwo – dane użytkowników mają być zaszyfrowane 3-warstwowo, a ponadto Vsenn zaoferuje dostęp do VPN-a i bezpiecznej chmury.

Co ciekawe, będzie można zmieniać także wygląd swojego smartfonu. Vsenn obiecuje, że będzie można wybierać spośród wielu obudów tylnych, które mają być „stylowe i trwałe”. Jedynym ograniczeniem ma być wyobraźnia, możliwe więc, że będzie można projektować je samodzielnie. Firma może skorzystać z rozwiązania podobnego do Moto Makera, choć możliwość drukowania bardziej finezyjnych projektów również byłaby mile widziana.

Z Twittera firmy możemy dowiedzieć się, że pierwszy smartfon ma mieć 4,7-calowy ekran Full HD. Wymiary urządzenia to 124×63×8,9 mm – będzie więc cieńszy od Ary. Waga zależeć będzie zapewne od zamontowanych modułów. W planach jest wprowadzenie także innych rozmiarów ekranów, o czym dowiemy się więcej pod koniec tygodnia.

Obraz

Dostępność smartfonów nowej fińskiej marki ma być prawdziwie „globalna”. Na Twitterze osoba zarządzająca kanałem firmy odpowiada twierdząco na pytanie o obecność w każdym kraju (od USA, przez Europę, po Libię). Projekt jest naprawdę ambitny, pozostaje więc trzymać kciuki. Smartfony mają trafić na rynek już w marcu przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)