PPSSPP w wersji 1.0: emulacja kieszonkowej konsolki Sony lepsza niż oryginał

PPSSPP w wersji 1.0: emulacja kieszonkowej konsolki Sony lepsza niż oryginał

PPSSPP w wersji 1.0: emulacja kieszonkowej konsolki Sony lepsza niż oryginał
02.02.2015 17:23, aktualizacja: 02.02.2015 20:04

Zrobić dobry emulator relatywnie współczesnej konsoli do gierto wielka sztuka. Zrobić emulator konsoli, który będzie lepszy odoryginalnego sprzętu to wyczyn, który do tej pory udał się tylkotwórcomDolphina, emulatora Nintendo Wii. Teraz do gronatego wypada dodać PPSSPP, emulator kieszonkowej konsolki Sony PSP,który doczekał się właśnie wydania w wersji 1.0.

Podobnie jak w wypadku Dolphina, także i tutaj programiści zaswój cel postawili sobie nie tylko uruchamianie konsolowych gier nainnych platformach, ale też zadbanie o to, by gry te projektowane naekrany o niedużej rozdzielczości wyglądały dobrze nawspółczesnych monitorach czy wyświetlaczach urządzeń mobilnych.PPSSPP potrafi więc nie tylko uruchomić tytuły z PlayStationPortable w rozdzielczości 1080p, ale też przeskalować tekstury,zapewniając należytą ostrość obrazu.

3rd Birthday na PPSSPP
3rd Birthday na PPSSPP

Wczoraj udało się osiągnąć milowy kamień na drodze prac nademulatorem PSP. Wydana wersja 1.0 przynosi przede wszystkim wielepoprawek w kompilatorze JIT, obsłudze koprocesora arytmetycznego ipamięci masowej UMD, zapewniając kompatybilność z dziesiątkaminiedziałających do tej pory gier. Na procesorach x86 kompilator JITwykorzystuje już wreszcie rozszerzenia SSE, dzięki czemu udało sięo około 30% przyspieszyć szybkość emulacji.

Disgaea 2 na PPSSPP
Disgaea 2 na PPSSPP

Użytkownicy Windows ucieszą się również z możliwościrenderowania grafiki za pomocą backendu Direct3D 9. Do tej poryPPSSPP stosował tylko OpenGL, którego wydajność na „okienkach”bywała dyskusyjna. Teraz grać będzie można nawet na starszymsprzęcie. Poprawki w kodzie pozwoliły też na zmniejszenie opóźnieńw generowaniu dźwięku w wersji dla Windows oraz na Androidzie.Wprowadzono sporo łatek do samego potoku rysowania, eliminującproblemy, które pojawiały się na urządzeniach mobilnych z GPUAdreno i PowerVR. Poprawiono też obsługę trybu Ad Hoc(pozwalającego konsolkom na wzajemną komunikację ze sobą), choćdo stabilnego jego działania sporo jeszcze brakuje. Z kolei wwersjach dla Linuksa i OS X zastosowano wreszcie do obsługimultimediów bibliotekę SDL2.

PPSSPP - PSP emulator for Android, PC and more!

Przydatnym ulepszeniem jest możliwość tworzenia indywidualnychkonfiguracji dla poszczególnych gier i możliwość łatwegoprzełączania się między dpadem i analogowym sterowaniem, jakrównież usunięcie (w wersji dla Windows) koniecznościinstalowania bibliotek MSVCRT. Ciekawostką może być obsługaGoogleCardboard, czyli gogli wirtualnej rzeczywistości, które robisię z kartonu i smartfonu.

Więcej o tym bardzo udanym, opensource'owym projekcie (PPSSPProzwijany jest na licencji GPL v2) dowiecie się z jegostrony. Z naszej bazy programów możecie pobrać już wersję naWindowsoraz na Androida.Oczywiście aby uruchomić grę, należy posiadać oryginalny nośnikUMD i przerobioną konsolkę PSP z Custom Firmware, pozwalającym nazgranie obrazu ISO.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)