Prezenty na święta. Co kupić osobie, która dba o prywatność, a zarazem uwielbia multimedia?

Prezenty na święta. Co kupić osobie, która dba o prywatność, a zarazem uwielbia multimedia?

Prezenty na święta. Co kupić osobie, która dba o prywatność, a zarazem uwielbia multimedia?
20.12.2019 13:11, aktualizacja: 30.12.2019 17:02

Co kupić na Gwiazdkę osobie, która dba o bezpieczeństwo? Powstało sporo gadżetów, które pomagają zabezpieczyć nasze dane, utrudniają nieautoryzowane logowanie na nasze konta albo zapewniają dodatkową ochronę osobom, które obawiają się podsłuchu. Naklejka zasłaniająca kamerę laptopa to tylko jeden z wielu takich gadżetów. Zebrałam dla was kilka innych pomysłów na prezenty dla osoby o zdrowej dawce paranoi.

Nakładka prywatyzująca na monitor lub smartfon

Cudzy monitor lub ekran smartfonu przyciąga wzrok jak mało co. Praca na laptopie w pociągu jest przez to totalnie niekomfortowa i strach odblokować smartfon w biurze. Nawet używanie komputera w pomieszczeniu, w którym przebywają też inni domownicy, może być nieprzyjemne. Odpowiedzią na potrzebę zachowania prywatności w takich warunkach są nakładki prywatyzujące. To arkusze specjalnego tworzywa, które przepuszcza światło tylko w kierunku na wprost od ekranu. Dla osób „zapuszczających żurawia” z boku widoczny będzie tylko czarny ekran.

Mniej-więcej tak działa filtr prywatyzujący (fot. 3M)
Mniej-więcej tak działa filtr prywatyzujący (fot. 3M)

Takie nakładki na monitory, ekrany laptopów i smartfony znajdziecie w sklepach z elektroniką. Niektóre z nich można zdjąć w razie potrzeby, na przykład do wspólnego oglądania filmu. Ceny nie są wygórowane – zależnie od rozmiaru i sposobu montażu taki filtr kosztuje od 70 do 500 zł. Szczególnie polecam taki filtr jako prezent dla studenta mieszkającego w akademiku i osób pracujących w podróży.

Sprzętowy klucz do dwuskładnikowego logowania

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe to sposób logowania, wymagający dwóch elementów potwierdzających twoje uprawnienia. Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, wiesz już, o co chodzi – w przeglądarce musisz podać hasło, a następnie zatwierdzić logowanie w aplikacji banku na telefonie. Różne konta dają różne możliwości wyboru drugiego składnika, od kodu przysłanego SMS-em, przez kod z generatora po wykorzystanie smartfonu jako dodatkowy klucz.

Idealnym prezentem na święta będzie propozycja Bitdefender, która jest świetnym zabezpieczeniem kamerki internetowej dla wszystkich urządzeń, z których korzysta twoja rodzina.

Jednym z lepszych zabezpieczeń jest klucz sprzętowy. To urządzenie przypominające pendrive, które należy podłączyć do komputera przy logowaniu lub przytknąć do smartfonu, jeśli klucz ma NFC. Niebawem pojawią się na rynku klucze z dodatkowym zabezpieczeniem biometrycznym, które skanują odcisk palca po podłączeniu do komputera i dopiero wtedy umożliwiają logowanie. Taki klucz sprawdzi się jako drugi składnik uwierzytelnienia do konta Google, Facebooka, platform dla graczy, dysków w chmurze i menedżerów haseł, może też uzupełnić lub zastąpić hasło do laptopa. Oto przykład:

Yubico Login for Windows

Najpopularniejszym obecnie producentem takich kluczy jest firma Yubico. Jej klucze są dostępne zarówno w wariantach dla biznesu i organizacji rządowych, jak i użytkowników indywidualnych. Ponadto są wodoodporne i niemal niezniszczalne.

Dysk szyfrujący dane, pendrive z PIN-em

Zabezpieczenie danych to kolejny kluczowy element zachowania bezpieczeństwa i prywatności. Dysk używany na bieżąco w komputerze można szyfrować oprogramowaniem, na przykład BitLockerem w systemie Windows. A co z dyskiem przenośnym lub pendrive'em? Na rynku jest sporo przenośnych dysków, które mają takie zabezpieczenia wbudowane. Po podłączeniu dysku do komputera można z nim pracować dopiero po wpisaniu PIN-u na wbudowanej klawiaturze. Dane na takich dyskach są zaszyfrowane (zwykle silnym algorytmem AES 256), niektóre z nich mają też dodatkowe zabezpieczenia, na przykład kasują wszystkie dane po błędnym wpisaniu kodu i dla pewności kilkukrotnie nadpisują dysk. Co więcej, wiele z nich ma obudowy, których nie da się otworzyć bez uszkodzenia samego dysku.

Jako przykład podam tu model DataLocker DL3. To dysk talerzowy USB 3.0, który możesz podłączyć do dowolnego komputera. Dane na nim są zaszyfrowane, a hasło należy wpisać na dotykowym ekranie. By utrudnić odczytanie znaków hasła na podstawie odcisków palców na ekranie, oprogramowanie losowo zmienia układ klawiatury. Obudowa dysku jest bardzo solidna, a przy tym odporna na wilgoć. Dysk zostanie oczywiście wymazany po 10 próbach złamania hasła.

DataLocker DL3
DataLocker DL3

Taki dysk to jednak spory wydatek. Jeśli szukasz tańszego podarunku, rozejrzyj się za pendrive'em z analogicznymi zabezpieczeniami, obsługiwanymi sprzętowo lub programowo.

Kingston DataTraveler USB 3.1
Kingston DataTraveler USB 3.1

Przed wybraniem któregoś modelu trzeba jednak zrobić porządne rozeznanie. Znamy jeden przypadek, gdy okazało się, że zabezpieczenia dysków ze wbudowanym szyfrowaniem były niewystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo.

Zabezpieczenie przed podsłuchem

Wspominałam już o zasłonce kamerki laptopa, analogiczne są dostępne dla smartfonów, ale to nie rozwiązuje problemu podsłuchu – w końcu trojan może mieć dostęp także do wbudowanego mikrofonu. By uniemożliwić szkodliwemu programowi nagrywanie dźwięku, można użyć sprytnej zaślepki do gniazda jack 3,5 mm komputera lub smartfonu. Urządzenie „myśli” wtedy, że ma podłączony zewnętrzny mikrofon i korzysta z niego przy nagrywaniu, nagrywając oczywiście ciszę. Gniazdo jack można zaślepić całkowicie lub zachować możliwość podłączenia słuchawek.

Mic-Lock z możliwością podłączenia słuchawek
Mic-Lock z możliwością podłączenia słuchawek

Gadżety udające mikrofon produkuje między innymi firma Mic-Lock. W jej ofercie znajdziesz także urządzenia przeznaczone do pracy ze smartfonami, które nie mają gniazda słuchawkowego.

Blokada portów USB

Jeśli chcesz zagwarantować obdarowanej osobie, że nikt nie podłączy nic do portów USB jej komputera, rozważ kupno specjalistycznych zaślepek, które trudno wyjąć bez odpowiedniego uchwytu. Tak działają zaślepki firmy Lindy i wierz mi, że bez fabrycznego uchwytu bardzo trudno je wyjąć z portów.

Obraz

W sklepach elektronicznych znajdziesz też zaślepki dla portów USB-C i innych.

A co z tymi, którzy uwielbiają multimedia i cenią ponadto łatwy do nich dostęp? Otóż naprzeciw im wszystkim, ze swoją promocją trzy miesiące w prezencie, wychodzi Plus. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona przy podpisaniu umowy uzyskać kwartalny abonament premium w TIDAL Premium, IPLA HBO oraz IPLA Polsat Sport Premium. Jednocześnie i bez ograniczeń ujętych mikroskopijną czcionką.

Plus i tak odbije sobie w cenie abonamentu – powiecie. Nic z tych rzeczy. Promocja dostępna jest już w podstawowym abonamencie 30 zł, obok nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów do wszystkich w Polsce i roamingu UE, a także 2 GB transmisji danych.

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na istną wisienkę na torcie oferty Plusa, którą stanowi dwuekranowy LG G8X ThinQ Dual Screen. Kosztuje niemało, bo około 3999 zł, w zależności od wariantu oferty, jednak jako prezent świąteczny gwarantuje radość i szczęście obdarowanego ;-).

Jeśli zaś czujesz, że osoba, którą chcesz obdarować bardziej skłania się ku telewizji internetowej, to nie ma nic lepszego, jak nowa usługa telewizji internetowej z dekoderem EVOBOX STREAM od Cyfrowego Polsatu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)