Problemy z aktywacją Windows 10 nie ustają. Oficjalny powód: przeciążenie serwerów

Strona głównaProblemy z aktywacją Windows 10 nie ustają. Oficjalny powód: przeciążenie serwerów
07.08.2015 14:03
Problemy z aktywacją Windows 10 nie ustają. Oficjalny powód: przeciążenie serwerów

Pierwsze problemy z aktywacją Windows 10 rozpoczęły się 29lipca, w momencie udostępnienia wszystkim przez Microsoft nowegosystemu operacyjnego. Spora liczba użytkowników, próbująca łączyćsię z przeciążonymi serwerami aktywacyjnymi, zobaczyła jakżeprzyjazny w formie błąd 0xC004C003, który z tego co możnawyczytać na forum Microsoft Community, oznacza, że kluczproduktu nie jest właściwy – i należy albo skontaktować się zesprzedawcą, albo kupić nowy klucz od Microsoftu. Problemy miałyskończyć się po najdalej 48 godzinach, jednak wielu użytkownikówdonosi, że trwają do dzisiaj.

Użytkownicy Linuksa czy OS-a X mogą się tylko uśmiechać podnosem, patrząc na ten cyrk związany z koniecznością aktywacjioprogramowania, tak jakbyśmy żyli wciąż w XX wieku. Gdyby jeszczeobmyślane w Redmond zabezpieczenie antypirackie działało tak jakpowinno – jednak najwyraźniej nie działa. Problem dotyczy przedewszystkim tych, którzy najpierw zaktualizowali swój systemoperacyjny z Windows 7/8.1 pobawili się nim trochę, a potemzdecydowali, że sformatują dysk i zainstalują Windows 10 „naczysto”.

350140415460272065

W wielu wypadkach jednak kończy się to wciąż wspomnianymbłędem 0xC004C003 przy próbie aktywacji czystego Windows 10.Klucz, który został wygenerowany podczas aktualizacji z Windows7/8.1, a który w teorii powinien działać także podczas instalacjiod podstaw, dopuszczonej licencją, wielokrotnie nie jestrozpoznawany. Użytkownicy są traktowani tak samo jak ci, którzy odpoczątku chcieli zainstalować czyste Windows 10, bez aktualizowaniastarego systemu – dla nich klucze produktowe poprzednich systemównie zadziałają, Microsoft proponujeim zakup klucza online w Windows Store.

Narzekającym na forach użytkownikom pracownicy Microsoftuwyjaśniają, że należy uzbroić się w cierpliwość, wynikajedynie z przeciążenia serwerów aktualizacji i należy poczekać24 do 48 godzin. Ile można jednak czekać? Niektórzy czekają takwłaśnie od 29 lipca. Niekiedy pomaga sztuczka, polegająca napowrocie do Windows 7 lub 8.1, ponownej aktywacji starego systemu,przeprowadzeniu aktualizacji do Windows 10, zaktywowaniuzaktualizowanej wersji Windows 10, a następnie ponownej instalacjiWindows 10 „na czysto”. Czy będzie to działać w każdymprzypadku – tego nikt nie może zagwarantować.

Szkoda jednak, że Microsoft nie zobaczył, jak bezproblemowa byłaaktualizacja systemu OS X 10.9 Mavericks do OS X 10.10 Yosemite, jakłatwo też na Makach przygotować pendrive z obrazem systemu doinstalacji na czysto, i jak łatwo ten system zainstalować, bezjakichkolwiek zabaw z kluczami produktów i aktywacjami. Jakozabezpieczenie antypirackie rozwiązanie to kompletnie nie ma sensu –grupy crackerskie już udostępniły w Sieci działające aktywatorydla Windows 10. Jedynym sensem konieczności aktywacji systemu jestnajwyraźniej próba utrudnienia życia tym użytkownikom, którzyzdecydowali się na „darmową” aktualizację systemu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)