Procesory Core i9 – Intel przygotowuje pogromcę Ryzena

Procesory Core i9 – Intel przygotowuje pogromcę Ryzena

16.05.2017 16:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Debiut procesorów Ryzen narobił zamieszania na rynku. Cieszącysię w praktyce monopolem na wydajnych desktopach Intel nagle stanąłw obliczu konkurenta, który w wyraźnie niższych cenach oferujeporównywalną, a niekiedy nawet wyższą wydajność – szczególniew obciążeniach wielowątkowych. Nie myślcie, że Intel zamierza totak zostawić. Już w czerwcu na rynek miałyby trafić nowedesktopowe procesory z serii Skylake-X, które czipom AMD nie dadzążadnych szans w żadnym rodzaju zadań.

Obraz

Z informacji, które pochodzą z wycieku opublikowanego na łamachforum serwisu AnandTech wynika, że Chipzilla zamierza wprowadzić narynek nowe modele procesorów, oznaczone jako Core i9 (sic!) orazCore i7. Parametry flagowego modelu budzą respekt: Core i9-7920Xmiałby być bazującym na architekturze Skylake-X procesorem12-rdzeniowym i 24-wątkowym, z 44 pasmami PCIe 3.0 oraz 16,5 MBpamięci cache L3.

Obraz

Pozostałe modele Core i9, oferujące od 10 do 6 rdzeni, równieżbazowałyby na Skylake-X, podczas gdy dwa nowe modele Core i7wykorzystywałyby architekturę Kaby Lake.

To co może zaskakiwać w tym zestawieniu, to względnie małailość pamięci L3, wychodzi na to, że na rdzeń będzie przypadałozaledwie 1,375 MB, podczas gdy do tej pory w czipach Intela w cacheL3 stosowano 2-2,5 MB na rdzeń. Użytkownik Sweepr, który ujawniłslajd Intela z zamkniętej prezentacji, twierdzi że zrekompensowanoto znacznym podwyższeniem wielkości cache L2. To jednak oznaczałobypoważne modyfikacje architektury – samo zwiększenie L2 nie jest wstanie skompensować okrojenia L3.

Niewykluczone, że oficjalna premiera tych procesorów nastąpi nategorocznych targach Computex. To, jak poradzą one sobie z Ryzenami,będzie oczywiście zależało przede wszystkim od ceny. Czy Intelodważy się okroić swoje marże, byleby tylko czerwoną konkurencjęwypchnąć z rynku? To ryzykowne posunięcie – na tym rynku poobcięciu cen bardzo trudno ponownie je podnieść.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (255)