Programy do monitorowania zmian na stronach internetowych

Programy do monitorowania zmian na stronach internetowych

Programy do monitorowania zmian na stronach internetowych
Jan Mentel
23.11.2017 21:55, aktualizacja: 25.11.2017 12:25

W czasach reactowych interfejsów i możliwości informowania internautów powiadomieniami push, liczba statycznych witryn maleje z dnia na dzień. Wciąż jednak przydać mogą się narzędzia, które śledzić będą zmiany na witrynach i powiadamiać o nich użytkownika – na przykład po to, by śledzić proste blogi lub rozwój artykułów na Wikipedii. Postanowiliśmy przetestować kilka i polecić Wam najlepsze z nich. Wybór padł na dwa rozszerzenia oraz aplikację mobilną.

VisualPing

VisualPing to rozszerzenie dla Chrome'a, które oprócz monitorowania zmian zachodzących na całych stronach internetowych oferuje obserwowanie ich wybranego fragmentu. Po zaznaczeniu interesującego obszaru, aplikacja wykona zrzut ekranu, który w trakcie sprawdzania posłuży do porównania z bieżącym stanem. Jeżeli narzędzie napotka na różnice, zostaniemy o tym poinformowani. VisualPing dostępny jest również w wersji przeglądarkowej.

Obraz

Jeżeli zdecydujemy się na rozszerzenie, otrzymujemy dwie metody monitorowania. Po zaznaczeniu serwera to właśnie on będzie odpowiedzialny za wykonanie sprawdzenia, a powiadomienie o ewentualnym zdarzeniu zostanie wysłane e-mailem. Podczas wstępnej konfiguracji, oprócz podania adresu e-mail, należy jeszcze wybrać częstotliwość sprawdzania oraz poziom wywoływania alertów. W darmowej wersji sprawdzanie odbędzie się maksymalnie dwa razy dziennie: jedną dwukrotnie bądź dwie witryny raz na dzień.

Obraz

Przeglądarkowy VisualPing w darmowej wersji również pozwoli 2 razy dziennie na sprawdzenie zawartości wybranych stron. Jeżeli jednak to za mało, oferowanych jest 5 płatnych taryf, które cenowo rozciągają się od 4 do 58 dolarów - ta ostania pozwoli maksymalnie na wykonanie 333 sprawdzeń dziennie.

Obraz

Po wpisaniu adresu w oknie pojawi się widok strony. Następnie należy wybrać jej fragment, ustawić częstotliwość, poziom wywoływania powiadomień oraz uzupełnić adres e-mail. Co więcej, VisualPing oferuje dwa tryby śledzenia zmian: Visual do obrazów oraz Web do tekstu. By rozpocząćpracę, klikamy zielony przycisk Start Free Monitoring, który został umieszczony na samym dole.

Obraz

Widok Dashboard umożliwia zarządzanie wszystkimi pozycjami. Na samej górze wyświetlana jest liczba pozostałych sprawdzeń. Z kolei po prawej stronie została umieszczona lista witryn. Po zaznaczeniu jednej z nich możemy m.in. dokonywać zmian w harmonogramach oraz ustawiać, gdzie mają pojawiać się powiadomienia - oprócz skrzynki pocztowej do wyboru otrzymujemy możliwość integracji z takimi aplikacjami jak: Hipchat Slack, Flowdock oraz Webhook.

Page Monitor

Page Monitor to także rozszerzenie dla Chrome'a. Podobnie jak Visual Ping narzędzie posiada funkcję monitorowania całych stron, jak i wybranych elementów. Powiadomienia nie będą jednak wysyłane na skrzynkę odbiorczą, a pojawią się jedynie przy ikonie umieszczonej po prawej stronie od paska adresu Chrome'a. W ustawieniach możliwa jest również aktywacja powiadomień dźwiękowych oraz wyskakujących okien.

Żeby dodać witrynę, w pierwszej kolejności należy ją otworzyć w oknie przeglądarki. Po kliknięciu ikony rozszerzenia, pojawi się okno Page Monitora. By zatwierdzić stronę, zaznaczamy przycisk Monitor This Page. Kolejnym krokiem jest przejście do ustawień, gdzie pojawią się wszystkie wybrane pozycje.

Obraz

W celu wybrania nie całej witryny, a jedynie jej fragmentu, kolejno należy zaznaczyć Custom Mode, Sector oraz Pick. Następnie zostaniemy przeniesieni do podglądu strony internetowej. Po zaznaczeniu wybranego elementu w prawym dolnym rogu Chrome'a pojawi się małe okno Pick Element. By ostatecznie zatwierdzić stronę, należy kliknąć przycisk Done.

Obraz

Page Monitor umożliwia także zmianę interwałów wykonywania sprawdzania. Zakres suwaka obejmuje od 5 sekund do 2 dni i 7 godzin. Co więcej, w ustawieniach znajdziemy również możliwość zmiany nazwy oraz usunięcia pozycji. Więcej funkcji dostępnych jest po zaznaczeniu Advanced.

Obraz

Tam aktywujemy m.in. dekstopowe powiadomienia, ustawimy także czas ich wyświetlania. Do wyboru otrzymujemy również 3 różne powiadomienia dźwiękowe. Kolejną przydatną funkcją jest możliwość wyróżniania powiadomień kolorami oraz sortowanie kolejności wyświetlania witryn. Z kolei na samym dole umieszczono przycisk Check All Now, dzięki któremu bez względu na harmonogram wymusimy sprawdzanie dostępnych zmian we wszystkich zapisanych witrynach.

Web Alert

Mobilnym odpowiednikiem VisualPing oraz Page Monitora może być dostępna na Androida aplikacja Web Alert. Podobnie jak dwie pozostałe propozycje, ta również posiada funkcję śledzenia całych stron, jak i poszczególnych elementów. Aplikacja posiada prosty interfejs, do korzystania zachęcać może też wielość oferowanych funkcji.

By zacząć korzystać, należy pacnąć zielony przycisk z plusem, który umieszczony został w prawym dolnym rogu ekranu. Następnie w pasku adresu wpisujemy adres strony – po jej załadowaniu zaznaczamy wybrany fragment i z zielonego okna kontekstowego wybieramy przycisk Choose This.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po zatwierdzeniu zostaniemy przeniesieni do kolejnego ekranu, w którym w formie tekstowej wyświetli się zaznaczony tekst. Żeby zapisać stronę, należy pacnąć przycisk Finish. W ten sposób do listy zostanie dopisana kolejna witryna. W celu wymuszenia rozpoczęcia monitorowania należy przytrzymać wybraną stronę. W menu kontekstowym znajdziemy też m.in. funkcję edycji oraz możliwość usunięcia stron.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W ustawieniach dostępne są dwa osobne interwały monitorowania dla sieci Wi-Fi, jak i dla transferu sieci komórkowej. Co więcej, powiadomienia możemy modyfikować poprzez ustawianie dzięków, wibracji oraz podświetlania ekranu. Na samym dole ekranu umieszczony został przycisk, który przekieruje nas do płatnej wersji.

Aplikacja Web Alert w wersji na Androida dostępna jest w naszej bazie programów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)