Programy z Linuksa na Windowsie będą w końcu dobrze wyglądały na monitorach wysokiej rozdzielczości

Programy z Linuksa na Windowsie będą w końcu dobrze wyglądały na monitorach wysokiej rozdzielczości08.11.2016 14:52
Programy z Linuksa na Windowsie będą w końcu dobrze wyglądały na monitorach wysokiej rozdzielczości

Korzystający z Windowsa użytkownicy programów takich jak GIMPczy Inkscape na każdym kroku mogą zobaczyć, że są one ichsystemowi obce, tak jakby były żywcem przeniesione z innejplatformy. Teraz, gdy coraz popularniejsze robią się monitory owysokich rozdzielczościach, widać to jeszcze wyraźniej. Gtk+,biblioteka interfejsu na której powstały, na Windowsie w ogóle niewspiera trybów HiDPI, wskutek czego fonty czy widżety wyglądają wnich niezbyt dobrze. Deweloperzy Gtk+ zdają sobie z tego sprawę.Ich biblioteka właśnie otrzymała wsparcie HiDPI.

W gałęzi win32 najnowszej deweloperskiej wersji Gtk+ pojawiłysię łatki,dzięki którym wszystkie aplikacje korzystające z tej biblioteki nasystemach Microsoftu będą wyglądały lepiej na wyświetlaczach odużej rozdzielczości. Rozpoznawanie DPI będzie domyślniewłączone, biblioteka sama wykryje niezbędny czynnik skalowania,chyba, że deweloper zdecyduje się wyłączyć tę funkcję, lubużytkownik ustawi czynnik skalowania globalnie w systemie.

Zadowoleni powinni być także użytkownicy systemówwielomonitorowych, z różnymi DPI, gdyż biblioteka będzieobsługiwała skalowanie w indywidualnie dla każdego monitora, takżeprzy przenoszeniu okien między nimi.

Do tej pory jedynie linuksowe Gtk zapewniało wsparcie dla HiDPI
Do tej pory jedynie linuksowe Gtk zapewniało wsparcie dla HiDPI

Choć niektórzy użytkownicy Linuksa marudzą na marnowaniezasobów czasowych i ludzkich linuksowych programistów na jakiegośWindowsa, to jest to bardzo dobre posunięcie – wiele aplikacji nabazie Gtk+ cieszy się ogromnym powodzeniem na Windowsie. Wraz zewzrostem popularności monitorów o wysokiej rozdzielczości braknależytego wsparcia może się jednak zakończyć utratą tejpopularności. To zaś wcale nie jest dobre dla Open Source. Lepiejbowiem, by użytkownik korzystał z otwartego oprogramowania naniewolnym systemie, niż niewolnego oprogramowania na niewolnymsystemie.

Niestety minie jeszcze trochę czasu, zanim to popularneoprogramowanie zacznie korzystać z możliwości nowego Gtk+.Rozwijana właśnie wersja deweloperska Gtk+ 4.x nie jest w pełnikompatybilna z poprzednimi wersjami biblioteki, więc te wszystkienowe wersje GIMP-a i innych popularnych programów będą musiałyzostać zmodyfikowane.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)