Project Novena — pierwszy openhardware'owy laptop

Project Novena — pierwszy openhardware'owy laptop

www.bunniestudios.com
www.bunniestudios.com
Karolina Kowasz
20.01.2014 23:03, aktualizacja: 21.01.2014 11:24

Czy ktokolwiek z nas ma pewność, co takiego naprawdę siedzi w jego laptopie, jakie zawiera komponenty? W dobie globalnej paranoi na punkcie bezpieczeństwa Sean „xobs” Cross i Andrew „Bunnie” Huang stworzyli Projekt Novena, który zakłada zbudowanie całkowicie otwartoźródłowego laptopa.

www.bunniestudios.com
www.bunniestudios.com

Huang na swoim blogu opisuje, jak ponad półtora roku temu, razem z Seanem Crossem, postanowili zbudować nierealistycznego laptopa, zaś ich głównym celem było stworzenie maszyny codziennego użytku. Bunnie, który otrzymał tytuł doktora inżynierii elektrycznej w MIT, spędził kilka lat na tworzeniu platform sprzętowych Chumby, których rzadko używał — nie były wystarczająco mocne, dla takiego geeka. Jego głównymi motywacjami do stworzenia projektu były chęć nauki w temacie sprzętu oraz pasja do wolnego hardware'u. Ponadto, Huang uznał, że budowa własnego laptopa, to znakomity sposób do stworzenia projektu bez kosztów i ograniczeń jakie mają pomysły komercyjne.

Autorzy zbudowali wszystko od podstaw — zaprojektowano nawet płytę główną i płytę zasilającą. Open Source w wypadku tego projektu oznacza dwie rzeczy: zaprojektowane od podstaw płyty układowe, których schematy są powszechnie dostępne, oraz wykorzystanie, jeżeli to tylko możliwe, komponentów, które mają pełną i darmową dokumentację, a do tego są łatwo dostępne i będą produkowane przynajmniej 5 lat. Między innymi z tego powodu twórcy wykorzystali w projekcie Freescale iMX6 — procesor, którego dokumentacja dla programistów jest zamieszczona na stronie jego producenta.

Pełen wykaz elementów laptopa przedstawia się następująco:

  • czterordzeniowy procesor Freescale iMX6 (Cortex-A9) ARM
  • Vivante GC2000 GPU
  • slot Micro SD
  • slot DDR3 SODIMM RAM
  • slot mini-PCIe
  • slot mPCIx

Na płycie zaś znajdziemy: wyjście głośnikowewbudowany mikrofontrójosiowy akcelerometrWiFi headerHDMI socketczytnik kart SDporty USB 2.0port Giga/Fast Ethernetstandard 100Mbps EthernetUSB OTG (on-to-go)Xilinx Spartan-6 CSG324 FPGA

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)