Projekt dwóch ministerstw. Walka z cyberterroryzmem

Rząd podejmuje się projektu walki z cyberprzestępczością. Właściwą legislacją ma się zająć międzyresortowa grupa robocza. Współpraca Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będą pracować nad przepisami.

WARSAW, POLAND - 2024/07/17: Minister of Internal Affairs and Administration Tomasz Siemoniak speaks during a press conference. A joint press conference was held at the headquarters of the Ministry of National Defense to summarize activities to strengthen the eastern border of the Republic of Poland. with the participation of Deputy Prime Minister and Minister of National Defense Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, Minister of Interior and Administration, coordinator of special services Tomasz Siemoniak, Deputy Minister Cezary Tomczyk and Deputy Minister Czeslaw Mroczek. (Photo by Marek Antoni Iwanczuk/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images

Międzyresortowy zespół, składający się z pracowników Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmie się pracami nad przeglądem i modyfikacją przepisów w zakresie, który umożliwi skuteczne identyfikowanie zagrożeń w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, prace mają być realizowane z poszanowaniem prawa do prywatności oraz konsultowane z organizacjami pozarządowymi.

Prace rządowe mają być odpowiedzią na zagrożenie ze strony cyberterrorystów. Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że walka z nimi wymaga lepszej koordynacji. Liczyć ma się nie tylko możliwie krótki czas reakcji na cyberincydenty, ale też identyfikowanie ataków z wyprzedzeniem. W związku z tym konieczne jest realizowanie działań z zakresu prewencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cyberzagrożenia zmieniają swój charakter. Często chodzi o kradzieże danych i pieniędzy, ale nie brakuje przypadków, kiedy ataki mają charakter polityczny lub militarny. Konieczne jest zatem podjęcie walki z destabilizacją i dezinformacją.

– Dziś chcemy uruchomić prace nad tego typu rozwiązaniami. Chcemy, aby zostały one wypracowane wspólnie przez służby oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Te prace będą transparentne i mają doprowadzić do wprowadzenia rozwiązań uwzględniających gwarancję praw obywatelskich – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Międzyresortowa grupa robocza ma zająć się opracowaniem rozwiązań prawnych, które zwiększą możliwość ochrony przed atakami z wykorzystaniem technologii. Ich zadaniem będzie też monitoring zagrożeń.

– W naszej ocenie przepisy muszą być dostosowane do obecnej sytuacji i nowych zagrożeń, z jakimi mamy dziś do czynienia oraz nowych mechanizmów i technologii wykorzystywanych przez przestępców – powiedział koordynator służb specjalnych, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Wybrane dla Ciebie
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE