Projekt zmian ustawy o informatyzacji ukończony

Projekt zmian ustawy o informatyzacji ukończony

08.05.2012 10:21

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zakończono już prace nad projektem zmian w ustawie o informatyzacji. Po dyskusjach z korporacjami samorządowymi opracowany został plan działania na najbliższy miesiąc. Nowe przepisy mają poprawić jakość usług publicznych poprzez ułatwienie dostępu do dokumentacji, założenie elektronicznej skrzynki podawczej w każdym urzędzie, ułatwienie komunikacji elektronicznej między obywatelami i urzędnikami oraz systemy automatycznego generowania formularzy elektronicznych. Maj został przez Ministerstwo przeznaczony na przyjrzenie się konkretnym usługom administracyjnym, które można uprościć.

Minister Michał Boni podkreśla, że czynności wykonywane przez administrację rządową czy samorządową, które można w jakiś sposób uprościć, powinny być świadczone drogą elektroniczną jak najszybciej. Skrócenie czasu oczekiwania znacznie poprawi jakość usług w oczach obywateli. Ogromne znaczenie w planach Ministerstwa Boniego będą miały kolejne poprawki rozszerzające możliwości portalu ePUAP, który prawie rok temu wzbogacił się o profil zaufany, ale wciąż wymaga „ożywienia”.

Inne zmiany, które planuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, to na przykład zmiana sposobu komunikacji urzędów z obywatelem — jeśli ktoś raz poda swój adres mailowy lub telefon w urzędzie, to niech jego pracownicy wykorzystują te dane do przekazywania informacji. Profil zaufany, który jest swojego rodzaju uproszczonym elektronicznym podpisem, należy wprowadzić również dla urzędników i podmiotów publicznych, aby wzmocnić jego wiarygodność w różnych instytucjach — nawet w banku czy na poczcie.

Poszerzenie zasięgu ePUAP-u to, zdaniem Ministra Boniego, pierwszy krok do zbudowania na jego podstawie szerokiej sieci usług publicznych. Samorządy są tu niezbędne, gdyż to z nimi ustalić należy wygląd i treść formularzy, kolejność usług, a także sposób odseparowania możliwości skorzystania z usługi od miejsca przebywania obywatela, nad czym również trwają prace w Ministerstwie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)