Projektor do kina domowego na mundial – wybraliśmy 6 najlepszych

Projektor do kina domowego na mundial – wybraliśmy 6 najlepszych

11.06.2018 12:56, aktual.: 12.06.2018 14:35

Mundial zbliża się wielkimi krokami, a to świetny pretekst, by pozbyć się wysłużonego telewizora. Szukając następcy warto rozejrzeć się za projektorem do kina domowego. 200-calowy obraz w salonie przebije każdy telewizor, a znajomi będą zachwyceni, jeśli zaprosicie ich na oglądanie meczu na takim sprzęcie.

By ułatwić Wam wybór przygotowaliśmy 5 propozycji z oferty firmy Epson. Są to projektory kierowane do kina domowego o różnych możliwościach i parametrach obrazu, wyświetlające obraz 1080p lub 4K. Wszystkie opisane projektory mają popularne migawki 3LCD, złożone z trzech paneli LCD dla koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. To rozwiązanie zapewnia niższe zużycie energii w porównaniu do jednoukładowych, a przy tym naturalne, równomiernie jasne kolory. Każda barwa będzie tak samo dobrze oświetlona jak białe obszary. Największą zaletą jest jednak brak tęczowych powidoków, które mogą pojawiać się na dynamicznych obrazach.

Full HD w dobrej cenie – Epson EH-TW650

EH-TW650 to projektor Full HD o podstawowych możliwościach i łatwej konfiguracji. EH-TW650 ceną spokojnie może konkurować z telewizorami, ale w przeciwieństwie do nich może wyświetlać obraz o przekątnej od 30 cali do 300 cali, co zrobi większe wrażenie na gościach. Projektor ma też moduł Wi-Fi i obsługuje przesyłanie obrazu i dźwięku bezprzewodowo aplikację iProjection.

Obraz

Lampa o mocy niemal 300W zapewni nam między 4500 a 7500 godzin wyświetlania, więc będzie to zakup na kilka lat. Obraz ma jasność do 3100 lumenów i współczynnik kontrastu 15000:1. Parametry te nie wyglądają imponująco w porównaniu z telewizorami, ale dla projektora w tej cenie to bardzo dobra specyfikacja. Trzeba się oczywiście pogodzić z potrzebą zasłaniania okien do oglądania meczów, ale w zamian dostaniemy ogromny obraz. Niestety musimy pogodzić się z potrzebą ręcznego ustawiania obiektywu, ale powinno wystarczyć, jeśli zrobimy to tylko raz.

Rzutnik ma możliwość regulacji geometrii obrazu, by zrekompensować niedoskonałości układu pomieszczenia, gdyby okazało się, że nie można go umieścić dokładnie na wprost ekranu, a także ręczny zoom 1,2×. Z tyłu znajdziemy dwa wejścia HDMI (jedno MHL), VGA, USB (A i B) i głośnik o mocy 2 W, którego lepiej unikać (zewnętrzne głośniki możemy podłączyć cinchami). Do urządzenia możemy spokojnie podłączyć na raz tuner TV i odtwarzacz DVD albo konsolę. Obsługa projektora jest bardzo prosta, zarówno z pomocą pilota, jak i przycisków na obudowie. Głośność pracy rzutnika waha się między 28 i 37 dB, zależnie od aktualnej jasności lampy.

Orientacyjna cena: 3049 zł

Wysoki kontrast i regulacja kąta projekcji – Epson EH-TW5650

EH-TW5650 to projektor 1080p z zewnątrz bardzo podobny do opisanego powyżej, ale pod kilkoma względami bardziej zaawansowany. Odróżnia go między innymi możliwość regulacji kąta ustawienia obiektywu, co w praktyce daje nam większą wolność aranżacji wnętrza do oglądania rozgrywek sportowych.

Obraz

Projektor ten może rzucać obraz o przekątnej mierzącej nawet 300 cali. Interpolacja klatek, czyli generowanie dodatkowych klatek pośrednich między te dostarczone, daje wrażenie płynności obrazu. Projekcja 3LCD daje identyczne natężenie światła barwnego i białego na poziomie 2500 lumenów, więc bez zasłaniania okien się nie obejdzie, ale warto zwrócić uwagę na wysoki współczynnik kontrastu – 60 000:1. Z pomocą aktywnych okularów można oglądać materiały 3D w rozdzielczości 1080p.

Możliwości ustawienia obiektywu wyróżniają ten projektor na tle pozostałych. Dzięki regulacji kąta obiektywu (±30°) rzutnik może stać nieco „z boku” ekranu, a szeroki zakres regulacji geometrii odpowiednio zrekompensuje nam zniekształcenia. Do tego możemy skorzystać z manualnego zoomu 1,6×. Lista złączy wygląda niemal identycznie jak opisanego wyżej EH-TW650, ale do dyspozycji mamy 10-watowy głośnik i wygodniejsze złącze audio jack 3,5 mm. Ponadto ten projektor obsługuje bezprzewodową transmisję Miracast.

Orientacyjna cena: 4358 zł

Solidne Full HD – EH-TW6700

Projektor EH-TW6700 to model z wyższej półki, wyświetlający obraz Full HD i dający niemal kinowe wrażenia. Wyróżnia się wysokim współczynnikiem kontrastu i dużym zakresem regulacji ustawień obiektywu, co daje większą wolność przy ustawianiu kina domowego w pokoju. Jeśli istnieje ryzyko, że ustawienie projektora będzie trudne albo trzeba będzie go przestawiać przed meczem, warto zainwestować w EH-TW6700.

Obraz

EH-TW6700 to projektor wysokiej klasy, ale potrzebujący większego pokoju. Producent podaje, że może pracować w odległości od 3 do 5 metrów od ekranu, na którym wyświetli obraz o przekątnej od 30 do 300 cali. Ponadto mamy sporą dowolność przy dobieraniu wysokości miejsca dla rzutnika dzięki szerokiej (60°) regulacji kąta obiektywu i zoomowi 1,6×. Lampa gwarantuje natężenie świata białego i kolorowego na poziomie 3 tys. lumenów, będzie pracować przez 5 tysięcy godzin.

Ten projektor zapewni kinowe wrażenia także przy oglądaniu filmów i graniu. Współczynnik kontrastu dynamicznego równy 70 000:1, dynamiczna przysłona i autorskie panele C2fine z nieorganiczną warstwą wyrównującą ukierunkowanie ciekłych kryształów gwarantują płynny, ostry i wyjątkowo wyraźny obraz przy zachowaniu głębokiej czerni. Podczas oglądania rozgrywek sportowych warto zwrócić uwagę na interpolację ramek, czyli wstawianie nowych ramek pośrednich między oryginalne. Dzięki temu szybkie akcje będą wydawały się ostre i dynamiczne, jakbyśmy oglądali piłkarzy z bliska na własne oczy. Po zakończeniu mistrzostw projektor ten świetnie sprawdzi się w grach.

Orientacyjna cena: 4980 zł

Laserowe 4K – EH-LS10500

Odważę się powiedzieć, że obraz z projektora EH-LS10500 zachwyca żywymi kolorami, przy których telewizory bledną z zazdrości. To laserowy rzutnik 4K z najwyższej półki, dzięki któremu projekcja w domowym kinie zadowoli najbardziej wymagających kinomanów.

Obraz

Jego ogromną zaletą jest optymalizacja 4K, czyli programowe poprawianie jakości obrazu 1080p, podnoszące rozdzielczość, wydobywające tekstury i szczegóły. Transmisja meczu zyska nowy wymiar, a szum chłodzenia lampy nie będzie przeszkadzał w kibicowaniu – osiąga jedynie 19 dB. Trzeba też dodać, że jest to urządzenie bardzo trwałe. Podwójne laserowe źródło światła zapewni nam 30 tysięcy godzin oglądania i jest gotowe do pracy w zaledwie 20 sekund. Na uwagę zasługuje też fenomenalny kontrast Absolute Black, co oznacza, że czerń jest kolorem w ogóle nie podświetlonym. Wisienką na torcie jest możliwość zapisania do 10 pozycji obiektywu, który ustawiają silniczki, nie trzeba więc w ogóle go dotykać, by zmienić konfigurację. To idealne rozwiązanie, jeśli oglądamy materiały nie tylko o proporcjach 16:9.

Podczas rozgrywek w piłkę nożną ten projektor prawdopodobnie nie rozwinie pełni możliwości. Projektor jest w stanie wyświetlić najszerszą przestrzeń barw w ofercie Epsona, pokrywającą standard Adobe RGB i DCI przy świetnym balansie bieli i kinowej kalibracji (certyfikat ISF). W praktyce oznacza to, że kolory będą odwzorowane w taki sposób, jak życzyli sobie tego twórcy filmów. Ponadto EH-LS10500 obsługuje HDR i można na nim odtwarzać filmy HDR (Ultra HD Blu-ray) albo skorzystać z ulepszania zwykłych materiałów. Do tego nie można odmówić mu urody.

Orientacyjna cena: 31870 zł

4K bez kabli – EH-TW9300W

EH-TW9300W to świetny projektor 4K, który pozwoli nam uwolnić się od kabli dzięki wbudowanemu nadajnikowi WiHD. Projektor ten jest uniwersalny, wygodny, łatwy w obsłudze i nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Oglądanie Mistrzostw na 300-calowym obrazie to dopiero początek jego możliwości.

Obraz

Mając w domu projektor EH-TW9300W nie musimy martwić się o kable i przełączanie źródeł obrazu. Oczywiście można skorzystać z czterech wejść HDMI (jedno MHL), ale projektor rozwija skrzydła dzięki możliwości przesyłania materiałów 4K bezprzewodowo z konsoli, odtwarzacza DVD czy komputera bez kompresji. Oczywiście można też połączyć go z domową siecią bezprzewodową i korzystać z zewnętrznych dysków bądź biblioteki na smartfonie bez ruszania się z kanapy. Układem optycznym sterują silniki, a zakres regulacji jest niezwykle szeroki, co pozwala na precyzyjną i szybką konfigurację w każdych warunkach. Nawet jeśli projektor umieścimy „nieco z boku”, uda się uzyskać prosty obraz i dopasować jego wysokość do pozycji ekranu. Zoom optyczny z kolei pozwala przysunąć go bliżej. Dla różnych proporcji wyświetlanych obrazów można zapamiętać 10 ustawień obiektywu.

Podobnie jak opisany wyżej EH-LS10500, ten model także wyświetla obraz w rozdzielczości 4K i ma układ skalujący materiały Full HD. Nie zabrakło interpolacji klatek, co poprawia płynność obrazu, oraz obsługi filmów HDR. Do oglądania transmisji sportowych będzie to aż nadto, przy filmach ten projektor również sprawdzi się doskonale. Epson zadbał o certyfikację ISF, mamy więc gwarancję świetnego odwzorowania barw. Czas pracy lamp szacuje się na 5 tysięcy godzin.

Orientacyjna cena: 13900 zł

130 cali z odległości pół metra – EH-LS100

EH-LS100 To pierwszy laserowy projektor ultrakrótkiego rzutu w ofercie Epsona. Zastąpi telewizor dosłownie – można go postawić w tym samym miejscu i rzucać obraz na ekran na ścianie, która wcześniej znajdowała się za telewizorem. W zasadzie niczego nie trzeba zmieniać, poza montażem chowanego ekranu i postawieniem tego rzutnika na miejscu telewizora. Można mieć ogromny obraz w niewielkim salonie bez przemeblowania i kombinowania z podwieszaniem rzutnika.

Obraz

Dzięki układowi optycznemu, który „zawraca” projekcję, EH-LS100 rzuca obraz „za siebie” i nie wymaga dużej odległości od ekranu. W praktyce oznacza to, że możemy uzyskać obraz Full HD o przekątnej 130 cali stawiając projektor w odległości 80 cm od ekranu, a nie kilka metrów, jak w przypadku klasycznych projektorów opisanych powyżej. Zwykle goście nie spodziewają się, że gdy zobaczą obraz o przekątnej przekraczającej 100 cali, nie będą mogli zlokalizować rzutnika po drugiej stronie pokoju, co daje EH-LS100 dodatkowe punkty.

Obraz

Do projektora można podłączyć przez HDMI 3 urządzenia, co powinno zadowolić bardziej wymagających użytkowników. Są tu też 2 gniazda USB i możliwość połączenia się z domową siecią przewodowo lub bezprzewodowo i oglądać materiały z dysku zewnętrznego bądź smartfonu. Zamiast pilota można używać smartfonu z aplikacją iProjection, co daje kolejne punkty w skali imponowania znajomym.

Jakość obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie, mimo że projektor ma rozdzielczość „tylko” Full HD. Przy maksymalnej mocy lampy obraz będzie miał jasność 4000 lumenów i imponujący współczynnik kontrastu 2 500 000:1. Na ekranie czerń będzie głęboka, biel jasna, a wszystkie kolory pomiędzy nimi wyraźne, nawet jeśli w salonie nie będzie zupełnie ciemno. Wrażenia z oglądania rozgrywek poprawią algorytmy wydobywające szczegóły z obrazu i poprawiające płynność. Laserowa lampa będzie pracować przez 20-30 tysięcy godzin.

Orientacyjna cena: 13380 zł

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)