Przetestuj nową generację pulpitu Plasma od twórców KDE

Przetestuj nową generację pulpitu Plasma od twórców KDE

14.05.2014 16:23, aktual.: 15.05.2014 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mamy dobrą wiadomość dla zainteresowanych rozwojem KDE,najbardziej dziś zaawansowanego i elastycznego środowiskagraficznego dla Linuksa. Deweloperzy projektu wydali obraz Live CDprzeróbki Ubuntu 14.04 z pierwszą wersją pulpitu PlasmaNext, nowej generacji Plasmy, budowanej z myślą o nowej,modularnej architekturzeKDE.

Plasma/Next rysuje interfejsy użytkownika na podstawie opisów wdeklaratywnym języku programowania QML, wykorzystując w tymsprzętowo wspomagany stos graficzny, w którego skład wchodzibiblioteka Qt5 z modułem Qt Quick 2 oraz OpenGL (OpenGL ES naurządzeniach mobilnych). Do tej pory przyjrzenie się stanowi pracnad tym środowiskiem wymagało od chętnych użytkowników sporegonakładu pracy. Gotowe ISO z LiveCD ma to ułatwić, demonstrującPlasma Desktop wszystkim zainteresowanym przeprowadzeniem testów.

Obraz

Zakrojone na szerszą skalę testy są zaś bardzo potrzebne, gdyżwydanie stabilne Plasma Next zapowiadane jest już na lipiec. Jakwyjaśniają jego autorzy, to ewolucja znanych paradygmatów pracy zdesktopowymi komputerami, bez żadnych rewolucyjnych elementów.Dbają oni o poszanowanie przyzwyczajeń użytkowników, wprowadzającstopniowe ulepszenia w zakresie grafiki i interakcji ze środowiskiem.

Warto wspomnieć, że w tym pierwszym wydaniu beta, KDE PlasmaDesktop po raz pierwszy doczekało się własnego fontu. Oxygen Fontzostał zaprojektowany z myślą o podsystemie renderowania FreeTypei sprawdzać się ma we wszystkich interfejsach, na komputerachdesktopowych i urządzeniach mobilnych.

Dla osób pracujących z aktualnymi wydaniami KDE nowa PlasmaDesktop może wydawać się krokiem do tyłu: opcji jest tu mniej,nie mówiąc już o stabilności czy wydajności. Deweloperzy KDE niezamierzają jednak pójść drogą deweloperów GNOME. Plasma Next,choć przeznaczona już dla końcowych użytkowników, będzie przedewszystkim fundamentem pod kolejne wydania. Dopiero one przyniosąporównywalne zakresy funkcjonalności z KDE 4.x. Wydajność jak istabilność są sprawą pierwszorzędną, choć nie wszystko tuzależy od twórców KDE – spore znaczenie ma też stan bibliotekiQt i jej komponentów, biblioteki Mesa oraz sterowników kartgraficznych.

Pobrać najnowszą wersję obrazu Neon5 ISO – Ubuntu 14.04 LTS zkompilacją środowiska Plasma Next z najnowszych źródeł możecietutaj.Dostępne są też pakietydla niektórych dystrybucji, m.in. Kubuntu, OpenSUSE i Fedory, aleraczej nie polecamy ich instalowania w używanych na co dzieńsystemach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)