Przez pandemię informatycy zarabiają więcej. Wzrost nawet o 40 procent

Przez pandemię informatycy zarabiają więcej. Wzrost nawet o 40 procent

Przez pandemię informatycy zarabiają więcej. Wzrost nawet o 40 procent
Źródło zdjęć: © Pexels
Marcin Watemborski
19.05.2021 13:14

Pandemia zmusiła wiele firm do przejścia na nowy system pracy. Serwisy informacyjne oraz sklepy inwestują w rozwój swoich struktur IT, co przełożyło się bezpośrednio na zarobki specjalistów. Powiedzenie o "zawodzie przyszłości" okazało się bardzo trafne.

Sytuacja panująca na świecie od ponad roku, czyli pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, sprawiła, że życie przeniosło się w dużej mierze do internetu. Ludzie spotykają się on-line jeszcze częściej, tak samo w przypadku zakupów czy serwisów VOD. Duże firmy inwestują w analizowanie zbiorów danych (Big Data), a cyfryzacja i rozwój sztucznej inteligencji gna jak nigdy dotąd.

Kto zarobi najwięcej?

Jak pisze Cyfrowa RP, firmy szukają specjalistów od Pythona oraz Scali. Ich zarobki w skali rok do roku wzrosły nawet o 40 proc. Wiosną 2020 roku starsi programiści zarabiali do ok. 15-16 tys. złotych pracując na umowie o pracę. Dzisiaj jest to nawet 24 tys. brutto. W przypadku informatyków prowadzących własną działalność wzrosty wynagrodzeń są nawet większe – do ok. 30 tys. złotych na rękę.

Najwięcej zarabiają osoby zarządzające, co wydaje się oczywiste, ale pracownicy znajdujący się na niższym szczeblu drabinki też nie będą narzekały na pieniądze. Podwyższenia wynagrodzeń wynikają z zapotrzebowania i ograniczonych zasobów rynku. Innymi słowy – firmy prześcigają się w walce o dobrych specjalistów IT poprzez stawki. Logicznym wydaje się to, że pracownik wybierze pracę, gdzie jego pensja będzie bardziej satysfakcjonująca.

Stawki miesięczne na umowę o pracę:

  • Incident Manager: 17-22,5 tys. złotych brutto
  • Scala Developer: średnio 22,1 tys. złotych brutto (B2B)
  • Python Developer: średnio 20,5 tys. złotych brutto (B2B)
  • Java Developer: średnio 19,8 tys. złotych brutto (B2B)
  • Konsultant ds. cyberbezpieczeństwa: 15-25 tys. złotych brutto
  • Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa: 16-22 tys. złotych brutto
  • Inżynier ds. chmury: 16-21 tys. złotych brutto
  • Tester systemów bezpieczeństwa: 15-23 tys. złotych brutto
  • Inżynier DevOp: 15-20 tys. złotych brutto

Skąd pracować, by dobrze zarobić?

Specjaliści z branży informatycznej są obecnie w jeszcze bardziej komfortowej sytuacji ze względu na pandemię. Chodzi o pracę zdalną. W poprzednich latach wiele firm wymagało przeprowadzki do innego kraju lub miasta, obecny system się zmienił, więc istnieje możliwość pracy dla międzynarodowego giganta, nie ruszając się z zacisza domowego.

W przypadku pracy dla polskich firm należy zwrócić uwagę na lokalizację. Na stawki ma wpływ lokalizacja zatrudniającego, jednak coraz bardziej popularna praca zdalna zaczyna niwelować te różnice.

Najbardziej opłacalne miejsca pracy stacjonarnej (B2B):

  • Warszawa: 14,7-20 tys. złotych brutto
  • Kraków: 13-18 tys. złotych brutto

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)