Przezroczysty telefon już wkrótce może trafić na rynek

Przezroczysty telefon już wkrótce może trafić na rynek

06.02.2013 15:33, aktualizacja: 06.02.2013 16:47

Nowoczesne smartfony są coraz ciekawsze i coraz bliżej nam do urządzeń elastycznych, ale na filmach fantastycznych i na prezentacjach Samsunga lub LG można zobaczyć również urządzenia przezroczyste. Jednak podczas gdy Samsung i LG, którzy od dawna pracują nad przezroczystymi ekranami OLED, mają problemy patentowe, mniej znana firma zaprezentowała ciekawy prototyp urządzenia całkowicie przezroczystego. Za wynalazkiem stoi firma Polytron Technologies z Tajwanu, znana głównie jako dostawca szklanych szyldów, witryn sklepowych czy tafli zdolnych wyświetlać reklamy, a także nietypowo podświetlanych akwariów. Pierwszy raz pokazał je serwis China Daily.

Obraz

Prototyp jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju i wygląda jak oklejona taśmą szklana płytka o kształcie zbliżonym do iPhone'a. Obecnie doskonale widać, co urządzenie ma w środku, ale w przyszłości jego wnętrzności zostaną osłonięte — w końcu mało kto chce je oglądać na co dzień — więc nie będzie to całkowicie przezroczysty smartfon. Urządzenie ma już gniazdo na kartę SD i głośnik, wkrótce pojawi się także gniazdo na karty microSIM i mikrofon, nie wiadomo jednak pod kontrolą jakiego systemu będzie pracować. Pewnym jest, że konstruktorzy będą musieli postarać się upakować w cieniutkiej płytce również nieprzezroczystą baterię (niestety przezroczystych raczej się nie doczekamy), co może nie być łatwe. Ekran reaguje na dotyk kilku palców, jest więc sporo możliwości. Filmową demonstrację urządzenia i trochę zdjęć ukazujących szczegóły opublikował dziś serwis MobileGeeks. Pod koniec tego roku Polytron planuje zaprezentować prototyp z już działającym systemem — wtedy zobaczymy, czy taki wyświetlacz jest tylko ciekawy, czy również praktyczny.

Jeśli zaś chodzi o LG i Samsunga, pracownicy tego pierwszego zostali we wrześniu oskarżeni o wykradnięcie technologii opracowanej przez tego drugiego (18 urządzeń i 21 dokumentów), a w rewanżu oskarżyciele sami stali się celem pozwu o naruszenie patentów związanych z ekranami OLED, należących do LG. Sprawa urosła do takich rozmiarów, że pojawiło się ryzyko, że przeszkodzi w normalnym funkcjonowaniu firm. W związku z tym, w poniedziałek reprezentanci południowokoreańskich gigantów postanowili za zamkniętymi drzwiami rozwiązać swoje problemy, bez angażowania sądu. Nie wiadomo jak długo potrwają negocjacje, ale ta sytuacja może opóźnić wprowadzenie nowości na rynek. Dwa lata temu mówiło się, że Samsung już w 2013 roku może spopularyzować przezroczyste tablety (koncepcję przedstawił na filmie), ale chyba jednak nie zdąży.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)