Przyglądamy się, co potrafi ESET Internet Security – aplikacja tygodnia

Przyglądamy się, co potrafi ESET Internet Security – aplikacja tygodnia

Przyglądamy się, co potrafi ESET Internet Security – aplikacja tygodnia
10.12.2018 12:06, aktualizacja: 02.01.2019 12:32

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a to dla wielu z nas oznacza zakupową gorączkę. Cyberprzestępcy tylko czekają na chwilę nieuwagi. Szczególnie w tym okresie warto skorzystać z dodatkowej ochrony w postaci naszej aplikacji tygodnia. ESET Internet Security to pakiet zabezpieczający, w którego skład wchodzi między innymi specjalna przeglądarka, zapewniająca nam bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej.

ESET Internet Security: czym się wyróżnia?

W ofercie firmy ESET znajdziemy kilka produktów, które pomogą chronić nasze komputery i smartfony. ESET Internet Security jest pakietem, zapewniającym ochronę systemu Windows na kilku frontach w taki sposób, żebyśmy nie potrzebowali już żadnych dodatkowych programów. Warto też dodać, że programy firmy ESET rozwijane są w kilku europejskich miastach, między innymi w Krakowie.

350255981151938497

ESET Internet Security zawiera wszystkie funkcje programu antywirusowego ESET NOD32 Antivirus, a więc wielokrotnie nagradzany silnik wykrywający zagrożenia w czasie rzeczywistym, a także ochronę danych przed zaszyfrowaniem przez szkodliwy program typu Ransomware. Ponadto w pakiecie znajdziemy narzędzia do kontroli bezpieczeństwa domowej sieci, regularnie sprawdzające ustawienia routera, oraz osobistą zaporę sieciową, pomagającą kontrolować ruch. Nie zabrakło kontroli rodzicielskiej i dodatkowych zabezpieczeń na wypadek kradzieży laptopa. Nowością w pakiecie jest ulepszona wersja ochrony bankowości internetowej, która jest nastawiona na zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania przelewów online w przeglądarce.

Zaawansowanych użytkowników zainteresuje zapewne ESET Smart Security Premium, zawierający także menedżera haseł z narzędziem do generowania silnych haseł oraz narzędzia do szyfrowania folderów lokalnych i dysków USB. To pozycja dla najbardziej wymagających użytkowników domowych, dbających o bezpieczeństwo kont online i danych na swoich dyskach przenośnych.

Ochrona lokalna: legendarny NOD32

ESET NOD32 Antivirus to jeden z najlepiej znanych i najczęściej nagradzanych za skuteczność antywirusów, dostępnych dla użytkowników domowych. Oprogramowanie wykorzystuje różne metody wykrywania zagrożeń, łącznie z systemem reputacji, obsługiwanym w chmurze, oraz modelami maszynowego uczenia, rozpoznającymi szkodliwe programy po zachowaniu w systemie. Dzięki temu ESET Internet Security zapewnia ochronę nie tylko przed znanymi zagrożeniami, ale też przed zupełnie nowymi. Dzięki temu narzędzia ESET są w stanie bardzo wcześnie zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożeń.

Ponadto poradzi sobie z atakami wykorzystującymi luki w przeglądarkach, czytnikach PDF i appletach Java, skrypty w PowerShellu, a pobierane z internetu pliki i zewnętrzne dyski są skanowane na bieżąco. Zaawansowany skaner pamięci umożliwia wykrycie zagrożeń ukrytych, których kod był wielokrotnie spakowany i szyfrowany. Nie zabrakło skanera UEFI, chroniącego oprogramowanie układowe komputera. System HIPS z kolei pozwala ustalić restrykcyjne reguły dostępu do kluczowych elementów systemu (rejestr, aktywne procesy, aplikacje), co zapewnia dodatkową warstwę ochrony.

350255981152266177

Oprogramowanie skanujące działa w taki sposób, by użytkownik nie zauważył, że jest obecne na komputerze. W razie potrzeby zwalnia zasoby i zostawia je dla innych programów. Gdy jest aktywny, też nie ma dużego zapotrzebowania (nawet podczas skanowania plików nie przekroczy 80 MB zajętego RAM-u). Programiści dołożyli też wszelkich starań, by skaner był energooszczędny. Nie musimy też obawiać się niespodzianek podczas grania, oglądania filmów albo wyświetlania prezentacji. Oprogramowanie wchodzi w „tryb gier” i ukrywa wszystkie powiadomienia, gdy wykryje, że inny program działa na pełnym ekranie. Proces aktualizowania sygnatur zagrożeń także został opracowany z myślą o oszczędzaniu zasobów. To jedna z większych zalet pakietu ESET Internet Security.

Ochrona antywirusowa w czasie rzeczywistym współpracuje z chmurą ESET Live Grid. Program wysyła do niej informacje o podejrzanych obiektach. Na tej podstawie automatycznie tworzone są mechanizmy detekcji potencjalnych zagrożeń, które błyskawicznie trafiają do oprogramowania na naszych komputerach. System działa też w drugą stronę – dzięki dostępnej liście plików, których bezpieczeństwa możemy być pewni, skanowanie na naszych komputerach jest szybsze. Udział w zbieraniu informacji przez ESET Live Grid jest oczywiście dobrowolny.

350255981152462785

Program może też monitorować instalacje programów i powiadomić, jeśli wykryje instalację potencjalnie niechcianego programu. Zwykle oznacza to kolejne okienko z potwierdzeniem przy instalacji, ale w wyjątkowych sytuacjach funkcja ta może nas uratować przed instalacją niechcianego programu przez przypadek. Program będzie też informował, jeśli inne programy będą chciały uzyskać dostęp do kamery i mikrofonu naszego laptopa.

350255981152593857

Ochrona bankowości internetowej

Dodatkowa ochrona bankowości internetowej jest nie do przecenienia w czasie przedświątecznych zakupów, ale warto z niej korzystać na co dzień. W pakiecie ESET Internet Security znajdziemy bardzo ciekawe rozwiązanie: specjalne zabezpieczenie dla domyślnej przeglądarki. Jeśli domyślna przeglądarka jest obsługiwana, na przykład Chrome, zostanie uruchomiona z dodatkowym zabezpieczeniem ESET. Można też uruchomić tę przeglądarkę ręcznie. Jeśli domyślna przeglądarka nie jest obsługiwana, uruchomiony zostanie Internet Explorer z dodatkową ochroną. To rozwiązanie pozwala dodatkowo zabezpieczyć nasze transakcje, między innymi przed keyloggerami – komunikacja między klawiatura i przeglądarką jest zaszyfrowana.

350255981152724929

Chroniona przeglądarka zostanie uruchomiona automatycznie, kiedy przejdziemy do serwis transakcyjnego banku.

Ochrona sieci

Ochrona sieci w pakiecie ESET Internet Security także działa na kilku frontach. Korzystając z zabezpieczonego komputera w domu, możemy sprawdzić, jakie urządzenia są do tej sieci podłączone, w wielu przypadkach program pokaże także otwarte porty i wskazówki dotyczące dodatkowych zabezpieczeń. Na wielu routerach jest w stanie sprawdzić także, czy oprogramowanie jest aktualne.

350255981152921537
350255981152987073

Gdy podłączamy komputer przenośny do obcej sieci, ESET Internet Security zasugeruje zmianę niektórych ustawień na bardziej restrykcyjne – zadba na przykład o to, by nasz komputer pozostawał niewidoczny dla innych komputerów w sieci publicznej i zastosuje inne ustawienia zapory sieciowej.

Zapora jest kolejnym narzędziem, z którego pomocą możemy zadbać o bezpieczeństwo, filtrując ruch sieciowy i blokując niechciane, potencjalnie niebezpieczne połączenia. Zapora może działać w trybie automatycznym, bazować na regułach użytkownika albo pytać przy każdym zablokowanym połączeniu o zgodę użytkownika. Można także włączyć tryb uczenia się, dzięki któremu zapora zostanie dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Do dyspozycji mamy także różne profile działania zapory i białą listę połączeń, które nie będą blokowane.

350255981153183681

W programie nie zabrakło ochrony przed spamem i atakami phishingowymi. ESET Internet Security może zablokować połączenia ze znanymi stronami wyłudzającymi pieniądze, a ponadto integruje się z Outlookiem, Windows Mail i Windows Live Mail, gdzie będzie oznaczał potencjalnie niebezpieczne wiadomości.

Kontrola rodzicielska

Kontrola rodzicielska w ESET Internet Security pozwala zabezpieczyć wybrane konta użytkowników systemu Windows. W ustawieniach programu trzeba podać hasło rodzica oraz wiek dziecka, którego konto zabezpieczamy.

350255981153380289

Parametry blokady obejmują możliwość korzystania z treści na różne tematy na chronionym koncie. Można zablokować treści agresywne, dla dorosłych, usługi ukrywające tożsamość, czaty i sieci społecznościowe (według ESET są to treści 12+), informacje o działaniach przestępców i wiele innych, łącznie ze sztuką. Możemy oczywiście dodawać zaufane strony do białej listy, by latorośl mogła z nich korzystać bez ograniczeń.

350255981153511361

Odwiedzając stronę nieodpowiednią, młody użytkownik zobaczy powiadomienie z informacją, że strona jest dla niego nieodpowiednia i jeśli chce z niej skorzystać, musi poprosić rodziców.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Zabezpieczenie laptopa przed kradzieżą działa dość klasycznie. Po założeniu konta i włączeniu usługi możemy otrzymywać zdjęcia z kamerki, zrzuty ekranu pulpitu i śledzić położenie zaginionego sprzętu, pod warunkiem, że zostanie podłączony do internetu przez złodzieja, a nie od razu rozłożony na części. W tym przypadku prawdziwe konta użytkowników Windowsa zostaną ukryte, a złoczyńcy pokaże się konto „fantomowe”, przekonujące go, że może spokojnie korzystać ze skradzionego sprzętu. Nie jest to rozwiązanie niezawodne, ale na pewno zwiększa szanse odzyskania skradzionego lub zgubionego urządzenia. Podobne rozwiązania ESET proponuje dla urządzeń mobilnych. Dla wygody, wszystkimi systemami antykradzieżowymi na swoich urządzeniach można sterować z jednego konta.

350255981153707969

Ile kosztuje ESET Internet Security?

Pakiet ESET Internet Security jest sprzedawany z licencją przypisaną do użytkownika. Roczna licencja dla jednego użytkownika kosztuje 170 zł, 2-letnia 256 zł, 3-letnia zaś 341 zł, co jest najbardziej opłacalną ofertą. Kilka złotych oszczędzimy także, kupując licencje dla więcej niż jednej osoby (maksymalnie 4, dla 5 i więcej ESET przeznaczył inną rodzinę produktów). Oprogramowanie działa na Windowsie Vista, 7, 8, 8.1 i 10.

Program można też testować za darmo przez 30 dni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)