Przygotuj się na nowe, kwietniowe Windows 10: dziesięć kroków do udanej aktualizacji

Przygotuj się na nowe, kwietniowe Windows 10: dziesięć kroków do udanej aktualizacji

30.04.2018 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzisiaj, ponad pół roku po wydaniu Windows 10 Fall CreatorsUpdate (FCU), pojawi się kolejna duża aktualizacja podobnonajlepszego systemu operacyjnego na świecie, Windows 10 AprilCreators Update (ACU). Już zapewne zdołaliście się zapoznać znajważniejszyminowościami, które wprowadza, ale czy jesteście gotowi na jejinstalację? Z doświadczenia z poprzednimi dużymi aktualizacjamiwiemy, że z tym bywa różnie. Wielu użytkownikom zamiast przynieśćinnowacyjne funkcje przynosiły one jedynie płacz i zgrzytaniezębów, gdy okazywało się, że komputer nie nadaje się do pracy.Jeśli jednak dopilnujecie tych dziesięciu zaleceń, to aktualizacjaWindowsa 10 powinna odbyć się bez problemów.

  1. Sprawdź wsparcie dla swojego komputera

Większość producentów sprzętu PC dba o kompatybilność ichnowszych komputerów z Windowsem 10 – o ile jest to możliwe dlakolejnej aktualizacji. W zeszłym roku okazałosię, że wiele lekkich laptopów z procesorami Atom Clover Trailnigdy nie otrzyma już dużej aktualizacji „dziesiątki”,pozostaną na zawsze z Windows 10 Anniversary Update (1607). Jednak ikolejne uaktualnienia wiązały się z problemami z kompatybilnością.Dlatego zanim rzucimy się na *kwietniową aktualizację dlatwórców *(1804) wartosprawdzić na stronach producentów, czy będzie ona wspierała naszsprzęt. Windows 10 posiada co prawda funkcję cofnięciaaktualizacji przez 30 dni od jej zainstalowania, ale nie należypokładać w niej zbyt dużych nadziei.

Póki co Microsoft nie przygotował zbiorczych list informacjiOEM-ów na temat kompatybilności, nie widać też powiadomień nastronach samych producentów. Pomoże jednak artykuł na łamachMicrosoft Community, w którym znalazły się linki do stron zinformacjami o kompatybilności dla wcześniejszych wydań FallCreators Update (1709), Creators Update (1703) oraz AnniversaryUpdate (1607).

Jeśli odkryjecie, że wasz komputer został z jakiegoś powoduuznany za niekompatybilny z kwietniową aktualizacją, a zarazemWindows Update upiera się, by aktualizację zainstalować, polecamyskorzystać z narzędzia wushowhide.diagcab, schowanego w poprawceKB3073930 (do pobrania z MicrosoftDownload Center). Po jego uruchomieniu można tymczasowo ukryćwszystkie te aktualizacje, które mogłyby doprowadzić do problemówze sprzętem.

  1. Stwórz kopię zapasową używanego systemu

Nie musimy tu polegać na Microsofcie: istnieje wiele narzędzi dotworzenia kopii zapasowych Windowsa 10, które są wygodniejsze odwbudowanych narzędzi systemowych. Z naszych doświadczeń wynika, żeświetnie sprawdza się darmowy Macrium Reflect. Za jego pomocą nietylko stworzymy kopię obecnie wykorzystywanego systemu, zewszystkimi zainstalowanymi sterownikami i programami, ale teżprzygotujemy sobie nośnik rozruchowy na pendrive z graficznymśrodowiskiem Windows PE – niezastąpiony, gdyby poszło coś nietak.

Obraz

Szczegółowy poradnik jak stworzyć kopię zapasową Windowsa zapomocą Macrium Reflect znajdziecie tutaj.

  1. Sprawdź, czy masz dość miejsca na dysku

Nie należy przystępować do aktualizacji, jeśli nie mamyprzynajmniej 16 GB wolnego miejsca na dysku. Teoretycznie powinnowystarczyć 10 GB, ale w tak „ciasnych” warunkach może w połowieaktualizacji okazać się, że niemożliwe jest np. rozpakowanieskompresowanych plików i z całej operacji nici. Niewykluczone, żesporo miejsca na dysku mogą zajmować jeszcze poprzednieaktualizacje, np. Fall Creators Update.

Pomoże sprzątanie za pomocą systemowych narzędzi – odjakiegoś czasu Windows 10 wykorzystując Czujnik pamięci dobrzesobie radzi z porządkami. Należy go jedynie włączyć, tak jak toopisano w naszymporadniku.

Jeśli zaś zauważyliście, że to aplikacje firm trzecichzajmują zbyt wiele miejsca, sprawdzą się takie narzędzia jakCCleaner i Revo Uninstaller. Proces usuwania niepotrzebnych plikówza ich pomocą opisaliśmy tutaj.

  1. Zadbaj o zasilanie

Większość z nas nie ma UPS-a dla biurkowego peceta, więcjedyne co możemy zasugerować, to sprawdzenie przed uaktualnieniemWindowsa na stronach internetowych dostawcy energii elektrycznej, czyakurat nie ma jakiejś planowanej przerwy w dostawach prądu.Przerwana wyłączeniem z sieci aktualizacja oznacza zwyklekonieczność stawiania systemu od podstaw, dobrze że w kroku 2.zrobiliśmy sobie kopię zapasową!

W wypadku laptopów jest jednak znacznie lepiej – po prostuzadbajcie, by akumulator był naładowany na 100%, zanimrozpoczniecie aktualizację na komputerze podłączonym dozewnętrznego zasilania. Aktualizacja nie powinna zająć więcej niż40 minut, więc nawet mocno wyeksploatowane ogniwa stanowią dobrezabezpieczenie.

  1. Wyłącz antywirusa

Oto operacja, której normalnie nigdy się nie zaleca. Wiemyjednak, że aktualizacja Windowsa przy działającym antywirusieinnym niż Windows Defender Microsoftu może źle się skończyć.Wpięte w jądro systemu mechanizmy ochronne robią przecież comogą, by uchronić nas przed niechcianymi zmianami w konfiguracji. Zdrugiej strony wprowadzane przez nową wersję systemu niskopoziomowezmiany mogą sprawić, że po restarcie pierwsze co zobaczymy toniebieski ekran śmierci, wywołany niekompatybilnymi sterownikamiantywirusa.

Oto linki do poradników opisujących wyłączenienajpopularniejszych antywirusów:

  1. Zaktualizuj sterowniki karty graficznej

Nierzadko zdarza się, że aktualizacja może zostaćzainstalowana przez starsze wersje sterowników graficznych. W pewnymmomencie zobaczymy czarny ekran, a następnie konfiguratoraktualizacji zacznie ją cofać. Wówczas należy poszukaćnajnowszych wersji. Znajdziecie je w naszej bazie oprogramowania –odpowiednio dla Intela,Nvidiii AMD.

Jeśli i to nie pomoże, to pozostaje odinstalować sterowniki iuruchomić aktualizację na podstawowych sterownikach Windowsa. W tymcelu prawoklikiem na przycisku Start wybieramy Menedżer Urządzeń,rozwijamy węzeł Karty graficzne, prawoklikamy wyświetloną tamnazwę karty i wybieramy z menu Odinstaluj urządzenie.

Obraz

Pomocne będzie też zrobienie porządków ze sterownikami. W tymcelu uruchamiamy konsolę w trybie administracyjnym (WindowsPowerShell Administrator w prawokliku menu Start) i wydajemypolecenie:

rundll32.exe pnpclean.dll,RunDLL_PnpClean /DRIVERS /MAXCLEAN

  1. Odłącz zbędne peryferia

Zwiększysz prawdopodobieństwo udanej instalacji komputera,odłączając od niego wszystkie te urządzenia, które nie sąniezbędne. W praktyce oznacza to, że dla biurkowego PC najlepiejpozostawić tylko mysz i klawiaturę (oraz oczywiście monitor), wwypadku laptopa odłączyć zaś wszystko poza zasilaczem.

Bez skanera, drukarki, zewnętrznego dysku, gogli VR czyprzeróżnych akcesoriów USB aktualizacja przebiegnie szybciej,system nie będzie próbował zlokalizować zaktualizowanychsterowników dla tych wszystkich zewnętrznych urządzeń.

W razie problemów wyłącz też w Menedżerze Urządzeń (patrzpkt. 6) urządzenia takie jak np. wbudowane czytniki smart-kart.

  1. Przełącz się na lokalne konto

Użytkownicy korzystający z serwera domen przed aktualizacjąpowinni przełączyć się na konto lokalne Windowsa oraz opuścićdomenę, wybierając w Ustawieniach > System > Informacje >Opuść domenę.

  1. Sprawdź spójność systemu plików

Narzędzie DISM pozwoli wychwycić wszystkie problemy z systememplików, które mogłyby zakłócić instalację i w razie potrzebyje naprawić. Uruchamiamy je z konsoli (Windows PowerShellAdministrator w prawokliku menu Start), a następnie wydajemypolecenia:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

  1. Odłącz się od Internetu w trakcie aktualizacji

Jeśli zamierzasz aktualizować system z pobranego obrazu ISO,wówczas podczas konfiguracji warto jest odłączyć się odinternetu. Najprościej zrobić to otwierając Centrum Akcji (Windows+ A), a następnie klikając kafelek Tryb samolotowy.

Obraz

To samo dotyczy aktualizacji przez Windows Update – w tymwypadku jednak trzeba zaczekać, aż uaktualnienie do kwietniowejaktualizacji dla twórców zostanie pobrane w stu procentach.

Oczywiście te 10 kroków nie jest niezbędne, by Windows 10 udałosię zaktualizować. W większości wypadków dostaniecie nowąwersję bez jakichkolwiek problemów. Należy o nich myśleć raczejjak o metodzie minimalizacji ryzyka, że coś może pójść nie tak.Jeśli więc macie historię przygód z najlepszym systememoperacyjnym na świecie – nie zaszkodzi tym tym razem aktualizacjęprzeprowadzić porządnie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (234)