reklama

Windows 10 na 32-bitowych Atomach bez aktualizacji, łatki będą jak dla 8.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Znaleziono winnego niedostępności nowych wersji Windowsa 10 na urządzeniach z procesorami Atom Clover Trail. Nie, nie jest to wcale Microsoft, który najpierw zachęcał użytkowników do aktualizacji Windowsa 8 do permanentnie rozwijanej „dziesiątki”. Nie są to też OEM-y, takie jak Acer, Asus, czy HP, które nie dostarczyły właściwych sterowników. Winny jest jedynie Intel, dla którego produkowane w 2012 i 2013 roku procesory są za stare, by je dalej wspierać.

Takie przynajmniej wyjaśnienie niedostępności Windows 10 Creators Update na tych popularnych kilka lat temu urządzeniach 2w1, lekkich laptopach i tabletach z procesorami Atom Clover Trail przedstawia Microsoft. Te dwurdzeniowe układy, wykonane jeszcze w litografii 32 nanometry, są zarazem ostatnimi 32-bitowymi Atomami. Ich następcy, procesory Bay Trail, wykorzystują już architekturę 64-bitową.

Obecnie cała rodzina tych 32-bitowych Atomów znalazła się w stanie określanym przez Intela jako „End of Interactive Support”. Oznacza to, że w ramach oferowanych przez Intela usług wsparcia, pracownicy nie będą reagowali na zapytania dotyczące tych produktów, składane drogą telefoniczną, mailową, na forach internetowych czy poprzez komunikatory.

Microsoft wyjaśnia więc, że skoro Intel nie dostarcza ani pomocy technicznej, ani aktualizacji sterowników dla niespełna pięcioletnich procesorów, to on sam nie może zagwarantować, że Windows 10 będzie działało na nich niezawodnie. Aby uniknąć problemów ze stabilnością, których rozwiązanie na poziomie systemu operacyjnego nie byłoby możliwe, podjęto decyzję o zakończeniu rozwoju Windows 10 dla komputerów ze starymi procesorami na wersji Anniversary Update (1607). Nigdy nie pojawi się dla nich Creators Update, ani przyszły Fall Creators Update.

By jednak nie pozostawiać użytkowników tych komputerów na lodzie, firma z Redmond ogłosiła, że dla nich specjalnie wydłużony zostanie okres wsparcia, podczas którego otrzymywać będą łatki bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia z procesorami Intel Clover Trail, na których zainstalowany jest Windows 10 Anniversary Update, będą wspierane do stycznia 2023 roku – tyle samo, ile wspierane byłyby z oryginalnie dostarczanym na nich Windowsem 8.1.

Kto zostanie ze starym Windowsem 10?

Oto lista najbardziej znanych modeli urządzeń, których dotyczy ten komunikat: Acer Iconia W510, Acer Iconia W3, Asus VivoTab, Asus VivoTab Smart, HP Envy x2, HP ElitePad 900, Dell Latitude 10, Lenovo Thinkpad Tablet 2, Lenovo IdeaTab Lynx, Samsung Series 5 Slate, Samsung ATIV Smart PC, Samsung ATIV Tab 3.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama