Jak zrobić backup Windows i bezpiecznie odtwarzać kopie zapasowe?

Strona główna Aktualności

O autorze

Backup systemu Windows, czyli przygotowanie łatwej do odtworzenia kopii zapasowej, może uratować nam skórę w wielu wypadkach. Czy to nieudana aktualizacja, czy atak złośliwego oprogramowania, czy awaria po próbach optymalizacji – mając backup pod ręką możemy przywrócić komputer do pracy w ciągu kilku minut, a nie wielu godzin, jakie zająć może ponowna instalacja i konfiguracja Windowsa. Z tego poradnika dowiecie się, jak taką kopię zapasową łatwo sobie przygotować i przestać się martwić, że np. instalując Linuksa zepsujemy sobie Windowsa.

Przeznaczone do zastosowań domowych systemy Microsoftu nie mają dobrych wbudowanych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych, dlatego skorzystamy z niezależnego, darmowego (do zastosowań domowych) narzędzia Macrium Reflect Free – znajdziecie je w naszej bazie oprogramowania. Narzędzie jest dość duże (kilkumegabajtowy instalator pobierze jeszcze nawet ponad 800 MB danych, w tym komponent Windows PE), ale w zamian wygodne i proste w obsłudze.

W trakcie instalacji program poprosi o rejestrację kopii – podanie imienia, nazwiska i adresu e-mail. Nie jest to jednak konieczne, Macrium działa i bez tego. Wystarczy kliknąć Next i przejść dalej, a po pierwszym uruchomieniu w oknie z ponownym pytaniem o rejestrację kliknąć przycisk Do not remind me.

Kreator nośnika ratunkowego

Przed rozpoczęciem pracy Macrium Reflect zaproponuje stworzenie nośnika ratunkowego, dzięki któremu będziemy mogli odtworzyć system z kopii zapasowej. Zaproponowane ustawienia są dostosowane do systemu operacyjnego i komputera, z którego korzystamy, tak więc nic tu nie trzeba zmieniać. Dostajemy zestaw sterowników, które pozwolą uruchomić środowisko Windows PE z pendrive'a na naszej maszynie.

Należy więc jedynie podłączyć pendrive do komputera i klikając Next wybrać go jako miejsce docelowe instalacji środowiska Windows PE.

Warto zaznaczyć też flagę Enable multitboot support – przyda się nam, jeśli będziemy chcieli korzystać z wielu systemów operacyjnych na dysku.

Komunikat Windows PE USB Rescue Media successfully created upewnia nas, że wszystko poszło dobrze. Możemy zamknąć okno i zająć się robieniem kopii zapasowej.

Tworzenie kopii zapasowej systemu

Ekran interfejsu Macrium Reflect pokazuje w głównym panelu listę dostępnych w systemie dysków/partycji. W pasku bocznym z lewej strony jest zaś lista skrótów operacji, które można wykonać oraz dokładne informacje o zaznaczonej partycji. Nad głównym panelem widzimy zaś zakładki pozwalające przełączyć się pomiędzy narzędziem tworzenia kopii zapasowej, listą plików, kopii oraz harmonogramem kopii.

Kopie zapasowe najlepiej wykonać na zewnętrznym dysku USB, chyba że ktoś ma wciąż nagrywarkę optyczną i chce się męczyć z żonglowaniem płytami DVD. Osoby, które mają np. dysk sieciowy (NAS), mogą oczywiście wykorzystać udostępnione przez niego zasoby sieciowe, tworzenie kopii będzie po prostu trochę dłużej trwało. Załóżmy jednak, że wykorzystamy zewnętrzny dysk.

Po podłączeniu zewnętrznego dysku do komputera należy zaznaczyć wszystkie partycje, które będziemy chcieli zachować w kopii zapasowej i kliknąć przycisk Image this disk. W następnym oknie trzeba wskazać miejsce docelowe, w którym zostanie utworzony folder z kopią.

W ustawieniach zaawansowanych (Advanced options) zwykle nie trzeba niczego zmieniać, choć jeśli chcemy możemy tam np. zmienić poziom kompresji czy ustawić opcję zachowania nieużywanych sektorów (pozwoli to odzyskać skasowane pliki z takiego backupu).

Kliknięcie Next spowoduje wyświetlenie ekranu harmonogramu, dzięki któremu można zestawić tworzenie kopii zapasowych w regularnych odstępach czasu. Jeśli nie potrzebujemy takiej automatyzacji, wystarczy kliknąć Next, aby przejść do ekranu podsumowania, który pokaże nam partycje do zachowania w kopii i ilość miejsca, jaka będzie na to potrzebna. Kliknięcie Finish rozpoczyna tworzenie kopii zapasowej.

Menu rozruchowe Macrium

Opisywany tu program pozwala utworzyć własne menu rozruchowe, które jest znacznie lepsze od tego, co oferuje domyślnie Windows. Nie tylko radzi ono sobie z wieloma systemami operacyjnymi, ale pomoże nam w odzyskaniu systemu w razie awarii, pozwala też łatwo przejść do ekranu UEFI.

Aby zainstalować takie menu, należy kliknąć w pasku bocznym pozycję Other Tasks, i tam wybrać opcję Add a boot menu option to start the Reflect recovery environment.

W następnym oknie dostaniemy do wyboru środowiska Windows PE:

  • No menu – nie będzie menu
  • Windows PE 3.1 menu – dla Windowsa 7
  • Windows PE 4.0 menu – dla Windowsa 8
  • Windows PE 5.0 menu – dla Windowsa 8.1
  • Windows PE 10.0 menu – oczywiście dla Windowsa 10

Wybieramy opcję w zależności od posiadanego systemu i przechodzimy dalej – jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, program zapyta, czy chcemy utworzyć środowisko Windows PE. Jako że jest to konieczne przed instalacją, zgadzamy się i akceptujemy przedstawioną listę sterowników.

Następny ekran pozwala zmienić ustawienia obrazu Windows PE, ale to funkcje dla zaawansowanych – nam wystarczy kliknąć Finish. To wszystko, teraz po starcie komputera będziemy mogli uruchomić wygodne środowisko ratunkowe.

Korzystając z niego bardzo łatwo można odtworzyć system z posiadanego backupu. Wystarczy podłączyć dysk z kopią zapasową, wybrać z paska bocznego Restore Task opcję Browse for an image or a backup file to restore, znaleźć kopię – i kliknąć wyświetlony wówczas na liście link Restore Image.

Odtworzenie kompletnego Windowsa w ten sposób zajmuje kilka minut, a nie kilka godzin.

© dobreprogramy