Jak odzyskać miejsce po aktualizacji Windows 10 FCU i już się o to nie martwić?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Spora część użytkowników Windowsa 10 dostała już aktualizację Fall Creators Update (FCU). Z tego co do nas piszecie wynika, że wielu wraz z tym odświeżeniem systemu straciło sporo wolnego miejsca na dysku, znacznie więcej, niż to było przy poprzednich aktualizacjach. Faktycznie, instalacja nowej „dziesiątki” nie jest przyjazna dla użytkowników mających skromne zasoby powierzchni dyskowej, używających np. niewielkiego SSD w laptopach. Na szczęście łatwo po instalacji posprzątać, przy okazji włączając w Windowsie 10 funkcję, dzięki której system lepiej będzie gospodarował dostępnym miejscem.

Tradycyjne narzędzie Windowsa do oczyszczania dysku po zainstalowaniu FCU działa oczywiście nadal. Uruchamiamy je, wybierając Oczyszczanie dysku z Menu Start > Narzędzia administracyjne systemu. Domyślnie nie pokazuje za wiele, ale po kliknięciu przycisku Oczyść pliki systemowe przeprowadzi dogłębne skanowanie, które ujawni, ile po ostatniej aktualizacji Windows dla siebie zabrał.

W naszym wypadku jest to niemal 11 GB – sporo, jak na partycję 40 GB. Usunięcie tego, co oznaczone jest jako Poprzednie instalacje systemu Windows oznaczać będzie jednak, że nie wrócimy już do poprzedniej wersji. Zaznaczcie więc tę opcję tylko wtedy, jeśli jesteście już pewni, że Windows 10 Fall Creators Update działa poprawnie. Potem należy tylko odpowiedzieć twierdząco na pytanie Czy na pewno chcesz trwale usunąć te pliki? – i patrzeć, jak zwalnia się miejsce na dysku.

Nowa wersja „dziesiątki” przynosi jednak lepsze rozwiązanie. Wykorzystana tu klasyczna aplikacja win32 wymaga każdorazowego zaangażowania użytkownika. Nowa funkcja zarządzania miejscem na dysku w Ustawieniach systemu działa już automatycznie.

W tym celu należy w Ustawienia > System wybrać z bocznego menu pozycję Pamięć i tam przełączyć przełącznik Czujnik pamięci. Następnie klikamy link Zmień sposób zwalniania miejsca – i w nowym widoku, pod opcją Zwolnij miejsce teraz zaznaczamy Usuń poprzednie wersje systemu Windows.

Po wybraniu tej funkcji Windows 10 będzie automatycznie usuwał pliki poprzednich wersji dziesięć dni po instalacji aktualizacji systemu – uznano, że to dość czasu, by użytkownik ocenił, czy nowa wersja spełnia jego wymagania. Zautomatyzowanie tego procesu oznacza, że nie trzeba będzie się już nigdy samemu martwić malejącą ilością miejsca na dysku, tym bardziej, że Czujnik pamięci sam może też usuwać pliki tymczasowe, przetrzymane w Koszu i zalegające w folderze Pobrane pliki.

Efekt, jaki dało czyszczenie Czujnikiem pamięci na naszej partycji okazał się całkiem zadowalający – przywróciliśmy ponad 10 GB wolnego miejsca.

© dobreprogramy

Komentarze