Przyszłość grania na laptopach to zewnętrzne karty graficzne

Przyszłość grania na laptopach to zewnętrzne karty graficzne

źródło: tomshardware.com
źródło: tomshardware.com
06.06.2016 13:39

Mimo postępującej miniaturyzacji, stosowane w laptopach mobilne karty graficzne, ze względu na ograniczone rozmiary, nie zapewniają płynnej animacji w nowych grach. Dla graczy powstają więc stacje umożliwiające zamontowanie desktopowej karty (przez normalne złącze PCIe), który to po podłączeniu do laptopa zapewni zauważalny skok wydajności. Urządzeń takich na rynku coraz więcej.

Ostatnio na rynku pojawiło się kilka interesujących obudów, w których to możemy zamontować wydajniejszą kartę graficzną stworzoną do komputera stacjonarnego. Wartą uwagi przystawką z pewnością jest PowerColor DEVIL BOX. Całość mierzy 400 × 172 × 242 mm. We wnętrzu, oprócz zasilacza o mocy 500W i 2,5-calowego dysku twardego, zamontujemy dużą kartę graficzną, zmieści się nawet model z rozbudowanym systemem chłodzenia. Na obudowie znalazły się cztery gniazda USB 3.0 i jedno USB Type-C, a także port Ethernet.

Obraz

PowerColor DEVIL BOX do komunikacji wykorzystuje Thunderbolt 3 oraz bazuje na technologii AMD XConnect. Spokojnie, jak najbardziej możemy w środku umieścić też kartę graficzną Nvidii, nie jesteśmy ograniczeni tylko do produktów AMD. Nie została ujawniona cena, ale wiemy, że DEVIL BOX ma kosztować mniej niż 399 dolarów.

Do wejścia na rynek stacji dokujących dla kart graficznych przygotowuje się Gigabyte. Wczesna wersja podstawki mimo rozmiarów zbliżonych do konkurencji, nie otrzymała równie mocnego zasilacza. Zastosowany zasilacz dysponuje mocą 250W, czyli o połowę mniej niż ten w PowerColor DEVIL BOX. Mogą więc pojawić się problemy z obsługą najmocniejszych układów graficznych, wykonanych w procesie 28 nm. Jednak Gigabyte rozważa zamontowanie zasilacza 350W, co pozwoliło by na zastosowanie nawet niektórych dwuprocesorowych kart..

źródło: tomshardware.com
źródło: tomshardware.com

Podobnie jak w PowerColor DEVIL BOX, produkt Gigabyte do komunikacji z laptopem wykorzystuje Thunderbolt 3 przez USB Type-C. Przystawka ma być więc kompatybilna z każdym laptopem obsługującym te technologie. Jak wspomnieliśmy na początku, produkt nadal pozostaje w fazie testów. Nie jest znana jego cena, a także dokładna data wprowadzenia na rynek.

Na targach Computex 2016 ASUS pokazał własną stację dokującą – ROG XG Station 2. Posiada ona najwydajniejszy zasilacz z opisywanej trójki, jego moc to 680W. Będziemy mogli więc montować najwydajniejsze karty graficzne. Z laptopem połączymy się za pomocą Thunderbolt 3 przez USB Type-C. Na obudowie dodatkowo znalazły się cztery porty USB 3.0.

źródło: tomshardware.com
źródło: tomshardware.com

Produkt Asusa ma być skierowany dla wymagających użytkowników, także tych, którzy zdecydują się na podkręcenie parametrów karty graficznej. Stacja na rynku pojawi się prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)