QNAP na Cebicie: NAS z Thunderboltem 3, robot i Internet Rzeczy
22.03.2017 08:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Podczas targów CeBIT 2017 QNAP Systems prezentuje na swoim stoisku (C63, hala 2) swoją wizję rozwoju Internetu Rzeczy – technologię QIoT połączoną z koncepcją inteligentnego domu i przeznaczonymi dla niego systemami monitoringu, bezpieczeństwa oraz multimediów. Goście odwiedzający stoisko firmy mogą również zapoznać się z szerokim portfolio produktów i rozwiązań dla użytkowników domowych, małych i średnich firm, a także korporacji – wśród nowości znalazł się m.in. Thunderbolt 3 NAS, QBoat (serwer QTS IoT), NAS obsługujący nośniki optyczne, potężne rozwiązania storage dla największych organizacji (z funkcjami High Availability oraz archiwizowaniem danych z nośników Blu-ray Disc), a także inteligentne usługi automatyzacyjne oraz aplikacje multimedialne. QNAP prezentuje na CeBIT 2017 nowości z zakresu storage ze swoimi partnerami z tego segmentu - firmami ABUS, Panasonic, Seagate oraz WD.
"QNAP NAS stał się czymś więcej niż prostym rozwiązaniem do przechowywania danych, a tworzone przez nas inteligentne oprogramowanie połączone ze sprzętem o najwyższej wydajności pokazuje, że nasza firma ewoluuje i rozwija swoje produkty NAS, tak by spełniały wymagania współczesnych użytkowników domowych, biznesowych i korporacyjnych” – komentuje Meiji Chang, General Manager firmy QNAP.
Inteligentny dom – dzięki QIoT Suite Lite oraz aplikacjom multimedialnym
QNAP prezentuje podczas imprezy spójną ofertę inteligentnych rozwiązań, znacząco usprawniających życie i pracę użytkowników – z pomocą całego zestawu wszechstronnych aplikacji i użytecznych funkcji. Pokazywany na stoisku firmy QVR Pro jest rozwiązaniem do monitoringu wideo następnej generacji, które może współpracować z łatwymi do integrowania modułami Internetu Rzeczy tworzonymi przy pomocy QIoT Suite Lite – pozwala to użytkownikom np. na definiowanie parametrów zapisu materiałów w oparciu o wskazywane przez niego kryteria (np. wystąpienie określonego wydarzenia).
Dzięki użyciu aplikacji QIVA app, QNAP NAS zmienia się z kolei w serwer IVA, co pozwala na generowanie zdefiniowanych przez użytkownika powiadomień, które będą wysyłane do urządzeń współpracujących z QIoT Suite Lite. W praktyce oznacza to np., że jeśli QIVA wykryje w domu pożar (np. dzięki danymi z czujnika dymu/temperatury), to może wysłać do QIoT Suite Lite stosowny alert, który spowoduje uaktywnienie podłączonej do Arduino Yun syreny oraz alarmu pożarowego. Na stoisku firmy będzie można również zobaczyć, jak w praktyce wygląda współpraca QNAP z systemem automatyki domowej Fibaro.
Aplikacja “Cinema28” pozwala na wielostrefowe odtwarzanie audio i kontrolowanie tego procesu na każdym urządzeniu multimedialnym podłączonym do NAS-a przez HDMI, Bluetooth, DLNA, AirPlay lub Chromecast. “DJ2 Live” to z kolei działająca w czasie rzeczywistym, oparta na prywatnej chmurze platforma, która pozwala na prowadzenie transmisji wideo na żywo w rozdzielczości do 4K i automatyczne zapisywanie wszystkich nagrań na prywatnym, bezpiecznym i pojemnym urządzeniu QNAP NAS.
Na targach prezentowana będzie również aplikacja “IFTTT Agent”, pozwalające na automatyzowanie codziennych zadań z poziomu QNAP NAS. Użytkownicy mogą w łatwy sposób przygotowywać aplety NAS, łączące ze sobą różne podłączone do Internetu usługi i urządzenia – co pozwala na tworzenie prostych lecz niezwykle użytecznych zadań realizowanych wspólnie przez różne aplikacje. QNAP NAS może również stać się bezprzewodową stacją bazową – po zainstalowaniu w nim kompatybilnej bezprzewodowej karty sieciowej PCIe. Dzięki aplikacji WirelessAP Station, użytkownicy mogą tworzyć połączenia bezprzewodowe dla laptopów i urządzeń smart, zestawiając bezpieczne połączenia i definiując dowolnie optymalną prędkość transferu dla każdego z nich.
Na CeBIT swoją premierę będzie miał również “AfuBot” – robot będący uzupełnieniem QNAP NAS i mogący pełnić funkcje administracyjne, multimedialne i komunikacyjne. AfuBot umożliwia m.in. sterowanie kluczowymi funkcjami multimedialnymi NAS-a za pomocą poleceń głosowych, a także komunikację audio i wideo pomiędzy AfuBot, QNAP NAS oraz urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemów Android lub iOS. Nowe urządzenie pracuje pod kontrolą Android 6 i jest kompatybilne z aplikacjami QNAP w zakresie zarządzania i multimediów. AfuBot jest symbolem i dowodem innowacyjności QNAP w zakresie rozwijania nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Kompletne rozwiązanie: aplikacje zwiększające produktywność i korporacyjny system storage
Od przechowywania danych, przez zarządzanie nimi, pracę grupową, aż po backup i archiwizację – QNAP dostarcza użytkownikom dopracowany zestaw sprzętu i oprogramowania, w pełni wspierający funkcjonowanie biznesu. Użytkownicy mogą np. korzystać z aplikacji File Station (np. do importowania plików), Notes Station (służącej do grupowej pracy nad dokumentami), Qsirch (pełnotekstowej wyszukiwarki plików), QmailAgent oraz Qcontactz (służącej do centralnego zarządzania kontami e-mail oraz kontaktami) oraz Qfiling, automatyzującej proces archiwizowania plików. Możliwe jest również zainstalowanie Findo – dodatkowego asystenta wyszukiwania – w działającej na NAS-ie maszynie wirtualnej z Windows VM i wykorzystanie go np. do przeszukiwania e-maili, prywatnych chmur i plików przechowywanych offline.
Wykorzystanie wyposażonego w zdublowane kontrolery modelu Enterprise ZFS NAS (ES1640dc v2) lub wyposażonego w dwa systemy operacyjne (QES lub QTS) modelu TES-1885U jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, chcących wdrożyć rozwiązanie storage obsługujące krytyczne dla danej organizacji zasoby. Enterprise ZFS NAS jest typowym, wysoko wydajnym serwerem storage High Availability VM storage, zaś TES-1885U doskonale sprawdza się podczas tworzenia backupu VM online (z wykorzystanie NAKIVO VM Backup QPKG) oraz offline (QNAP SnapSync), z opartą na migawkach technologią Remote Replica. QNAP zawarł również partnerstwo z firmą Panasonic – jego efektem jest prezentowanie na targach obsługującego archiwizację z nośników Blu-Ray datacenter, zbudowane w oparciu o QNAP NAS oraz Panasonic Optical Disc-Based Data Archive System.
Nowe produkty:
TVS-1282T3: Pierwszy i jedyny na rynku Thunderbolt 3 NAS, wykorzystujący procesory Intel 14nm Core i5/i7 siódmej generacji, wyposażony w cztery porty Thunderbolt 3 i będący rozwiązaniem łączącym 3 technologie: Thunderbolt/NAS/iSCSI SAN. TVS-1282T3 idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie wyposażonego w port Thunderbolt komputera Mac lub Windows, wykorzystywanego np. do edycji materiałów wideo 4K, przechowywania plików i sprawnego ich udostępniania.
Seria TS-x53B: wyposażona w czterordzeniowy, wykonany w 14-nm procesie technologicznym procesor Intel Celeron J3455 1.5GHz oraz port USB Type-C QuickAccess, przyciski dotykowe OLED, zintegrowany głośnik, wejścia i wyjścia audio raz dwa porty HDMI 4K. Ten model jest również pierwszym w swojej klasie, który oferuje możliwość rozbudowy o moduły PCIe – port PCIe umożliwia podłączenie karty sieciowej 10GbE networking, dysków M.2 SSD oraz kart rozszerzeń USB 3.1 10Gbps – zapewniając tym samym użytkownikom dużą elastyczność.
Adaptery QM2 M.2 SSD/10GbE: Innowacyjne karty PCIe, pozwalające wyposażyć kompatybilnego NAS-a QNAP w obsługę dwóch dysków M.2 SSD (wykorzystywanych do cache’owania oraz obsługi auto-tieringu Qtier) oraz łączności 10GbE/5GbE/2.5GbE/1GbE/100MbE RJ45 (funkcje mogą różnić się w zależności od modelu). Karty wyposażone są w czujnik temperatury M.2 SSD pozwalający na stałe monitorowanie pod kątem ew. przegrzewania się oraz cichy moduł chłodzący (wykorzystujący radiator i inteligentny wentylator) – pozwala to na osiągnięcie wysokiej wydajności i wyeliminowanie ryzyka przegrzania.
TS-1685: Solidny Xeon D Super NAS klasy enterprise, wyposażony w 12 zatok na dyski 3,5” i cztery na 2,5-calowe SSD. Sześć złączy SATA 6Gb/s M.2 oraz technologia QNAP Qtier pozwalają na skorzystanie z funkcji SSD caching i osiągnięcie najwyższej wydajności. Trzy złącza PCIe dają użytkownikowi pełną elastyczność w kwestii dopasowania urządzenia do swoich potrzeb – może on zainstalować np. adaptery 10/40 GbE, karty graficzne, moduły PCIe NVMe SSD lub karty USB 3.1.
TVS-882BR: NAS wyposażony w wykonany w 14-nm procesie produkcyjnym procesor Intel Core i3/i5/ i7 siódmej generacji i kompatybilny z napędami optycznymi – dzięki czemu oferuje dodatkową metodę transferowania danych na dyski serwera. Po zamontowaniu układu optycznego, użytkownicy mogą backupować dane bezpośrednio na dyski – tworząc w ten sposób dodatkową warstwę ochrony. Wśród obsługiwanych napędów warto znalazły się urządzenia kompatybilne z nośnikami Blu-ray Disc oraz BDXL/M.
QBoat: Serwer QTS IoT wykorzystujący układ Intel AnyWAN SoC GRX750, który można wykorzystać do łączenia i zarządzania urządzeniami i aplikacjami Internetu Rzeczy. Urządzenie jest wygodnym w użyciu rozwiązaniem dla firm chcących wykorzystać ogromny potencjał związany z przemysłowym wykorzystaniem Internetu Rzeczy.
Więcej informacji o produktach QNAP oraz ich funkcjach znaleźć można na stronie www.qnap.com/pl.