QNAP prezentuje wersję 4.0 oprogramowania dla NAS-ów, ma szansę przegonić konkurencję

QNAP prezentuje wersję 4.0 oprogramowania dla NAS‑ów, ma szansę przegonić konkurencję

Marcin Wilk
18.04.2013 16:02

QNAP poinformował o dostępności nowego oprogramowania zarządzającego stacje NAS, QTS w wersji 4.0. Nowy firmware całkowicie zmienia wygląd i sposób obsługi urządzenia (zamiast prostych tabel i wiecznie przeładowujących się stron w przeglądarce, otrzymujemy wygodny, wielozadaniowy pulpit). Dla użytkowników posiadających sprzęt QNAP jest to rewolucja… rewolucja na miarę firmy Synology, która takowe rozwiązania zaproponowała swoim klientom ponad rok temu. QNAP miał się na kim wzorować i z pewnością wykorzystał doświadczenie konkurencji. Zresztą nie mógł w tej sytuacji pozostać bierny, ponieważ zaczęły pojawić się projekty użytkowników wzorowane na Disk Station Manager firmy Synology dla jego NAS-ów (QNOlogy). Szanująca się firma, posiadająca w ofercie sprzęt zajmujący wysokie, często pierwsze miejsca w testach wydajności, musiała tę kwestię rozwiązać.

Obraz

QNAP wypuszczając nowe oprogramowanie rozwiąże sporo zakupowych dylematów użytkowników szukających stacji NAS. Zdarzało się, że wydajność przegrywała z łatwością obsługi i klienci kierując się tylko tym wybierali innych producentów. Teraz tej bariery nie ma, więc konkurencja będzie musiała wyciągnąć inne karty, poszukać nowych rozwiązań, co miejmy nadzieję, wyjdzie na korzyść ostatecznym odbiorcom.

Z tego co już potwierdzono, QTS 4.0 ma być fabrycznie wgrany tylko w najnowszych modelach TS-120, TS-121, TS-220, TS-221 i TS-421. Sformułowanie „wgrany tylko” nie wyklucza aktualizacji i być może pozostałe urządzenia również doczekają się zmian. Gdyby było inaczej, to Synology na tej płaszczyźnie wypadło by lepiej, ponieważ ich oprogramowanie było kompatybilne wstecz z kilkoma seriami NAS-ów (a z tego co wiem seria jest odświeżana mniej-więcej raz na rok). Być może QNAP oferując nowy firmware tylko w wyżej wymienionych modelach chce do nich przyciągnąć klientów. Jest też opcja, że poprzednie modele z jakichś powodów mogłyby nie działać z nowym oprogramowaniem tak, jakby producent i klienci tego sobie życzyli. Prawdopodobnie na dniach wszystko się wyjaśni.

Zainteresowanych przeglądem nowego oprogramowania odsyłam na stronę producenta. Zaznajomieni z Disk Station Managerem od Synology od razu powinni zwrócić uwagę na pewne podobieństwa. Widać nawet takie same nazwy aplikacji, czy jak kto woli, pakietów, a nawet więcej — identycznie wyglądające ikony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)