Qualcomm prezentuje nowe ekrany Mirasol — 576 ppi, które można komfortowo oglądać w pełnym słońcu

Qualcomm prezentuje nowe ekrany Mirasol — 576 ppi, które można komfortowo oglądać w pełnym słońcu

22.05.2013 15:15, aktualizacja: 22.05.2013 17:05

Mirasol to nazwa używana do określenia wyświetlaczy wykorzystujących zjawisko rezonansu optycznego. Takie ekrany charakteryzuje przede wszystkim możliwość komfortowej pracy w pełnym słońcu — coś, czego nie jest na razie w stanie zapewnić ekran LCD czy OLED (można liczyć na e-ink). Poza tym ekrany te są odporniejsze niż LCD na niskie temperatury, pobierają bardzo mało energii przy wyświetlaniu obrazów statycznych, a koszty ich produkcji są niższe, niż LCD. Wyświetlanie odbywa się przez odbijanie przez każdy piksel osobno fal o wybranej długości, które przez ludzi widziane są jako kolory. W naturze zjawisko wykorzystywane przez Mirasol występuje między innymi w strukturze skrzydeł motyli żyjących w strefie równikowej, dzięki czemu w ostrym słońcu mają one niespotykanie jaskrawe barwy. Niestety w przypadku ekranów na razie nie możemy na to liczyć — tu Mirasol zostaje nieco w tyle za technologiami OLED czy IPS. Ekran można połączyć z warstwą reagującą na dotyk i jest na tyle „szybki”, że nada się także do oglądania filmów.

Qualcomm kupił firmę Etalon, która opracowała technologię, w 2004 roku, i od tamtej pory niezmiennie pracuje nad jej udoskonaleniem. Rok temu zaprezentował ekran dla smartfonów o rozdzielczości 1080p, a podczas tegorocznego SID Display Week w Kanadzie zaprezentował prototyp smartfonu z ekranem Mirasol o przekątnej 5,1-cala i rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Daje to zagęszczenie na poziomie 576 ppi, podczas gdy obecne na rynku 5-calowce o rozdzielczości 1080p mają około 440 ppi. Qualcomm chwali się, że ten ekran jest 6 razy bardziej energooszczędny od typowego LCD. Działanie Mirasol wyjaśnia poniższy film.

Prototyp prezentowany przez Qualcomma sfotografowała ekipa Engadget:

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na rynku są dostępne nieliczne urządzenia z ekranem Mirasol — głównie czytniki ebooków i tablety multimedialne firmy Kyobo czy Bambook Sunflower. Ale czy doczekamy się smartfonów z wyświetlaczami wzorowanymi na skrzydłach motyli? Paul Jacobs, CEO Qualcomma, twierdzi, że już za kilka lat taki ekran będzie gotów do masowej produkcji. W przygotowaniu jest również 1,5-calowy ekranik dedykowany dla inteligentnych zegarków, który już wkrótce pojawi się na rynku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)